Zapewne wielu użytkowników Charta trafiło na problem ze skrzynią biegów. Myślę, że znalazłem coś co może pomóc każdemu.
Część z osób remontujących/naprawiających silnik 027 dokręcało na maksa nakrętkę od krzywki zmiany biegów. Okazuje się, że to krytyczny błąd.
Przede wszystkim należy, przy składaniu, sprawdzić, czy mamy podkładkę falistą między krzywką a łożyskiem. Jeśli jesteśmy pewni tego punktu, po złożeniu możemy przejść do kolejnej czynności.
Książka napraw "Motorowery ROMET - obsługa i naprawa" mówi o regulacji luzu osiowego krzywki oraz (co jest powszechnie znane) regulacji kosy poprzez śrubę mimośrodową.
REGULACJA LUZU OSIOWEGO KRZYWKI:
Należy wykonać ją bez kosy!
1. Należy założyć kółko krzywki, na nie podkładka zabezpieczająca i następnie nakrętka (gwint M8x1)
2. Dokręcając nakrętkę dopychamy krzywkę na zewnątrz zwiększając luz na krzywce.
3. Używając szczelinomierza trzeba wyregulować szczelinę między karterem a krzywką.
UWAGA: krawędź opierająca się o karter znajduje się nieco głębiej, więc trzeba uważać gdzie wkładamy listek szczelinomierza.
Najbardziej pośrednim położeniem jest
0,15mm. Instrukcja posiada tolerancję 0,1-0,2mm.
4. Jeśli ustawiliśmy luz za pierwszym podejściem to teraz zostaje tylko zagiąć podkładkę tak jak zostało to pokazane w 1 punkcie. Jeśli nie, patrz na następne punkty.
DODATKOWO:
Ustawiliśmy za duży luz i chcemy go zmniejszyć? Niestety, po wykonaniu tej operacji krzywka wróci do pozycji pierwotnej, bez żadnego luzu. Więc i tak całą regulację będzie trzeba powtórzyć.
5. Odginamy podkładkę i odkręcamy nakrętkę. Teraz należy zdjąć rolkę zabieraka (kółko). Czasem schodzi luzem, czasem trzeba użyć ściągacza jak na poniższym zdjęciu:
Po zdjęciu rolki luz kasuje się i teraz należy wrócić do początku poradnika i postępować wg kolejności regulacji.
REGULACJA KOSY:
Jest to temat powszechnie znany ale napiszę to również gwoli ścisłości. Regulację wykonujemy na 2 biegu z założoną kosą i po regulacji luzu osiowego krzywki.
1. Ustawiamy 2 bieg. Śrubą mimośrodową pokazaną na zdjęciu regulujemy odległości między pazurami ramienia kosy, tak by były symetrycznie ustawione względem kołków na rolce (kółku).
2. Sprawdzenie luzu polega na podniesieniu kosy do góry i puszczeniu tak, by wróciła do położenia wyjściowego. Jeśli pazury nie dotykają żadnego z kołków, można uznać luz za prawidłowy.
3. Kiedy ustawiliśmy i sprawdziliśmy luz, należy skontrować śrubę mimośrodową nakrętką. Śrubę należy utrzymać w tym samym położeniu przy pomocy śrubokręta.
W tym momencie nalezy powtórzyć sprawdzenie luzu jak w punkcie drugim.
To jedyne dwie możliwości regulacji skrzyni biegów w Charcie na złożonym silniku. Poprzez eksperymenty można dodawać podkładki dystansujące na wałkach pod łożyskami.
Ważną rzeczą przy składaniu silnika jest sprawdzenie stanu tulejki krzywki oraz tego czy w ogóle ona wystepuje. Spotkałem się kilka razy z wykruszeniem tej tulei (słabe smarowanie?) jako przyczynę braku lub wyskakiwania biegów.