Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Rama, nadwozie, układ wydechowy (/forumdisplay.php?fid=224)
+--- Wątek: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart (/showthread.php?tid=50577)



Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - TheKocur - 12-05-2020 15:12:48

Witam kupiłem kompletne lagi do charta, wszyystko z nimi ok. Zauważyłem jednak ze odbłyśnik ma na sobie coś białego. Co to może być? Dlaczego tak się stało? I czy da się to jakoś uratować Huh
https://zapodaj.net/18dac6c17afbd.jpg.html
https://zapodaj.net/c4bb81acd6a1b.jpg.html


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - Szabla - 12-05-2020 15:39:34

Może to od przegrzania materiału?
Moim zdaniem nie jest źle, ale odbłyśników raczej nie da się ratować, bo od razu zejdzie ta srebrna warstwa bo jest bardzo cieńka.


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - TheKocur - 12-05-2020 15:46:07

Nie wydaje się to być źle ale po podłączeniu lampy słabo to świeci


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - Deecuu - 12-05-2020 17:55:03

A jest szansa uratować odbłyśnik czy lepiej szukać jakiegoś zamiennika?


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - Szabla - 12-05-2020 20:21:29

Tak jak pisałem, jest to bardzo cienka i delikatna warstwa, o polerce nie ma co myśleć, bo jedno przejechanie szmatką tą warstwę zdziera.


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - Tomasso94 - 12-05-2020 20:47:01

Są firmy które regenerują odbłyśniki. Musisz tylko porównać koszt nowego, a ratowanie tego co masz


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - TheKocur - 12-05-2020 22:59:00

Może nie będzie oryginalnie, ale na pewno będzie świecić. Odbłyśnik pasuje ponoć od wsk, dużego Fiata i Ursusa. Znalazłem lampę od jakiegoś Ursusa i odbłyśnik pasował, tak samo z mocowaniem żarówki, a sprawdziłem w mojej "sześćdziesiatce" i tam akurat było pod żarówkę h4, czyli są dwa rodzaje. Pozostaje jedynie zaślepić miejsce po żarówce postojowej i nie ma co kombinować.


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - Deecuu - 12-05-2020 23:36:37

(12-05-2020 22:59:00)TheKocur napisał(a):  Może nie będzie oryginalnie, ale na pewno będzie świecić. Odbłyśnik pasuje ponoć od wsk, dużego Fiata i Ursusa. Znalazłem lampę od jakiegoś Ursusa i odbłyśnik pasował, tak samo z mocowaniem żarówki, a sprawdziłem w mojej "sześćdziesiatce" i tam akurat było pod żarówkę h4, czyli są dwa rodzaje. Pozostaje jedynie zaślepić miejsce po żarówce postojowej i nie ma co kombinować.

ewentualnie dorobić postojową, lub taką do jazdy dziennej ;P


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - pioteron - 14-05-2020 19:10:51

A nie da rady tego zmyć szmatką? Mi kiedyś w samochodzie odbłyśnik i szkło się zabieliło po tym jak rozszczelniła się próżnia w żarówce.


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - TheKocur - 15-05-2020 10:02:47

Ej właśnie bo szklo żarówki się rusza i pewnie się rozszczelniła ale próbowałem smatą i nic, może jakiś pomysł czym to zmyć.


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - ananas - 15-05-2020 12:05:35

Spróbuj przemyć szmatką z rozpuszczalnikiem, jeśli nie pomoże to znaczy, że prawdopodobnie warstwa metalizowana już zeszła i to co widzisz, to materiał pod spodem. Ja bym oddał do regeneracji.


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - TheKocur - 15-05-2020 15:13:45

Wszystkie rozpuszczalniki jakie miałem nic nie pomogły, z tyłu odbłyśnika parperem ściernym lekko zeszlifowałem i moim oczom ukazał się ten sam biały kolor co w środku odbłyśnika, czyli już widomo, że to po prostu powierzchnia odbijająca znikła i widać plastik


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - hornetino - 15-05-2020 18:33:41

Oddaj odbłyśnik do regeneracji (metalizacji próżniowej). Koszt takiej usługi około 70 zł w zależności od zakładu. Tylko pamiętaj aby pod żadnym pozorem nie dotykać zregenerownego odbłyśnika wewnątrz. Dotkniesz palcem zostanie odcisk i tego już nie usuniesz.


RE: Zabielony odbłyśnik, jak odnowić odbłyśnik? - Chart - cyfra+ - 28-06-2020 17:45:55

ja własnie tak załatwiłem swój odbłyśnik składam charcinę od nowa i wszystkie elementy oryginał od obręczy koł innym duperelów chromie polerowałem najpierw papierem 2500 puzniej pasta alu chrom i głupi tez tylko chciałem szmatka przetrzeć ten nie fortuny element i tez sreberko puściło lepiej tego nie dotykać sam szukam org lub coś co by ew zastąpił