Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Autor Wiadomość
Maka_91 Offline
Majsterkowicz Amator
*


Liczba postów: 377
Imię: Mateusz
Skąd: Zachodniopomorskie
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #91
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Może i tak, ale osobiście nie wierzę w takie cudowne sposoby na moc.
Moze efekty dźwiękowe lepsze i daje wrażenie mocniejszego.
Wątpię aby realnie coś to dało. To takie półśrodki.
17-02-2023 16:43:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Norweski Zomowiec Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,746
Imię: Marcin
Skąd: Zamośc
Pojazd: Inny
Post: #92
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Jednak Nie będę dziurawił tłumika. Przeczytałem też że pisząc ten poradnik 4km z komara W. Wiatrak to tłumik od wsk sugerował z wcześniejszych wersji. Nie wiem jak wyglądały te pierwsze tłumiki wsk (podobno mniejsze i cieńsze blachy) - ale niech będzie ten z 85. Finalnie będę robił spawarka pod te kolanko
17-02-2023 17:32:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Maka_91 Offline
Majsterkowicz Amator
*


Liczba postów: 377
Imię: Mateusz
Skąd: Zachodniopomorskie
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #93
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Też bym sobie darował wiercenie. Nic to nie da a po co z drugiej strony niszczyć tłumik, szczególnie, że docelowo i tak dajesz inny.
17-02-2023 17:44:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Maka_91 Offline
Majsterkowicz Amator
*


Liczba postów: 377
Imię: Mateusz
Skąd: Zachodniopomorskie
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #94
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Znalazłem odpowiedź na Twoje problemy dotyczące odległości tłoka od głowicy. Pisałeś o różnicy z jednej i z drugiej strony.
No i mam odpowiedź. Po prostu głowica jest ustawiana na szpilkach. I przecież tam jest stosunkowo luźno to spasowane. A więc głowica za każdym razem może być trochę w innej pozycji zamontowana.
A to przy mocno wypukłym denku tłoka będzie dawało właśnie takie różnice w odległości względem jednej i drugiej strony
Zobacz ten film w okolicach 5:00 - 5:25.
Znajdziesz tam odpowiedź
https://youtu.be/JJ4hXMJ9aPs

(28-01-2023 00:05:35)Norweski Zomowiec napisał(a):  Chyba lipa się stała

Silnik złożyłem. Sprawdzałem squish silnika. Założyłem podkładkę alu 1.5mm i cylinder, bez żadnych uszczelek i próbowałem kręcić. Nie udało się przełamać - tłok wali w głowice.

Myślę, że może żadnych uszczelek nie założyłem, a jak założę po głowice oryginalną lub pod cylinder już przygotowane uszczelki w razie w z gamita 0.03mm to sobie ustawie sobie gdzieś 1mm squisha.

Mierze grubość uszczelki pod głowicą 1mm i założyłem tylko pod głowice ta uszczelkę i po zakręceniu wszystkiego można przełamać.
sprawdzam squish drutem 1.5mm Wynik - 1mm. Tyle ile uszczelka.

Myślę sobie - a to spoko, 1mm to można w sumie zostawić, bo silnik będzie na dotarciu, to będzie na razie git. Dam masy uszczelniającej dirko pod cylinder bez usczelek.

Ale też sobie myśle, że sprawdzę sobie 2 stronę tłoka ile ma squish'a i po wsadzeniu druta nie dotyka tłok tego druta... jakaś lipa jest. Lekko poszerzyłem i jest prawie 2mm..

Zdjąłem głowice, tłok na GMP i patrze czy może faktycznie 1mm wystaje - ale wzrokowo wygląda wszystko równo ze przylgnią cylindra (no może jest mały odchył, ale około 0.01-0,03mm ale więcej bym nie dał)

no to jest problem.. cylinder był planowany u tokarza, a podkładka jest równa 1,5mm, także to jest równe. Albo jest krzywo głowica przejechana na szkle albo krzywy wał po zamontowaniu.. może coś poszło nie tak przy montażu.. jakieś porady, sugestie?


z drugiej strony jeszcze sprawdzę squish w innych silnikach s38 ile mają. Jeżeli 3mm, to jak będzie po jednej stronie 1mm - a po 2 stronie 2mmm - to sumować średnio 1,5mm,a tyle jak przetoczył głowicę o 1,5mm właśnie -

https://youtu.be/JJ4hXMJ9aPs 5:00-5:25
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-02-2023 23:43:10 przez Maka_91.)
17-02-2023 23:42:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Norweski Zomowiec Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,746
Imię: Marcin
Skąd: Zamośc
Pojazd: Inny
Post: #95
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Miałem chwilę czasu to wsadziłem ten dyfuzor, który wcześniej wykonałem do 017.
Jest tak, jak pisałem... teraz jazda jest dużo lepsza. Po zamianie wyraźnie czuć podniesienie mocy.. same przyspieszenie jest dużo lepsze. Jakbym oceniał to o 20% lepiej - pomimo zastosowania skróconego kolanka od komara

Także tłumik od wsk 125 to jest lipa
https://chlopcyrometowcy.pl/hosting/imag...8456_n.jpg
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2023 19:11:15 przez Norweski Zomowiec.)
18-02-2023 19:09:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Maka_91 Offline
Majsterkowicz Amator
*


Liczba postów: 377
Imię: Mateusz
Skąd: Zachodniopomorskie
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #96
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
To, że kolanko krótsze to chyba dobrze?
Ja do 019 dokupiłem już kolanko i uszczelki od Simsona. Pasuje idealnie do cylindra 3b. Średnica wewnętrzna jest ~ 26 mm a w oryginalnym kolanku ~ 23 mm.
Myślę, że te 3 mm więcej na średnicy zrobi robotę. Niby nie dużo, ale wychodzi o 27% większy przekrój - pole powierzchni.
Kolanko będę musiał trochę inaczej wygiąć, bo wychodzi za nisko moim zdaniem. No i rura wydechowa też planuje, żeby była od Simsona. Kolanko jest o wiele krótsze i Wydech będę musiał przesunąć do przodu. Ale celowo tak zrobię właśnie, żeby szybciej spaliny uwolnic z kolanka.
I w sumie będzie to tak wyglądać jak na twoim zdjęciu. Widać, zee rura wydechową jest mocno do przodu wysunięta. Normalnie kolanko kończy się gdzieś za silnikiem dopiero a tutaj już w połowie długości silnika. Tak w Simsonie jest.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2023 17:05:04 przez Maka_91.)
19-02-2023 17:02:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Norweski Zomowiec Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,746
Imię: Marcin
Skąd: Zamośc
Pojazd: Inny
Post: #97
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Już chyba wiem dlaczego taka jest różnica squish. Dzisiaj jechałem dłuższą trasę i przy stałej prędkości 40-45 czuć się falują obroty. Połączyłem to z squish i wychodzi że jest krzywy czop wału od strony sprzęgła.. nie wiem czy to wina "chińskiego" wału albo coś źle zrobiłem - stawiam że to ja coś źle zrobiłem... Jeździ bo jeździ ale zaraz padłą łożyska i lipa. Na teraz nie chce mi się go wyciągać z ramy bo pewnie zakupie drugi wał z łożyskami (bo nie będę regenerować chińskiego wału za większą kwotę niz nowy że sklepu) - także na razie zawieszam projekt
22-02-2023 10:07:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Maka_91 Offline
Majsterkowicz Amator
*


Liczba postów: 377
Imię: Mateusz
Skąd: Zachodniopomorskie
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #98
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Co ma krzywy czop do squha?
Wrzuciłem Ci link dlaczego masz takie różnice po dwóch stronach. Głowica nie ma centrowania względem cylindra i ma swobodę przesuwania się trochę na szpilkach.
Co nie zmienia faktu, że czop może i masz krzywy.
Na jakiej podstawie twierdzisz, że masz krzywy czop?
Kup sobie chłopie czujnik zegarowy ze statywem, mega sprawa i wszystko będziesz wiedział.
22-02-2023 11:18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Norweski Zomowiec Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,746
Imię: Marcin
Skąd: Zamośc
Pojazd: Inny
Post: #99
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Czuc że cała rama wibruje gdy jedzie się stała prędkością 40/45
Podobne odczucie jest jak padnie łożysko na wale.
Coś tam jest krzywo i stawiam na wał

Zakupie od moretti do 023
Może do początku wiosny wyrobie się
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2023 13:13:18 przez Norweski Zomowiec.)
22-02-2023 13:11:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Maka_91 Offline
Majsterkowicz Amator
*


Liczba postów: 377
Imię: Mateusz
Skąd: Zachodniopomorskie
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #100
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
No dobrze, ale co to ma do squisha? Przecież tłok w tulei nie może się przekrzywić bo nie ma miejsca. Z tym to już Ci mówiłem i wrzucałem link. Obejrzyj i zrozumiesz dlaczego tak bylo.
Ja wczoraj sprawdzałem na cylindrze i głowicy i faktycznie zależy jak przykręcisz tak będzie. Jest luz na otworach szpilek i komora w głowicy nie licuje idealnie z tuleją. I to bylo powodem tych różnic po jednej i drugiej stronie. Przy tak mocno wypukłym denku wystarczy troszeczk przesunąć a różnica będzie szybko się robić.
Tak w ciemno to nie stwierdzisz bicia wału. Tylko czujnik.
Gdyby czop od zapłonu był mocno krzywy to nie ustawiłbyś zapłonu, to znaczy nie wkręcał by Ci się dobrz i w ogóle lipa, ale to już byś dostrzegł po ruchu magneta.
Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że krzywy czop od strony sprzęgła?
Jak to sprawdziłeś bez rozbierania.
I w ogóle ja nie widzę żadnego sensu wkładania yaki j ilości pracy jak ty bez sprawdzenia przed montażem wału, no albo chociaż po włożeniu w lewy karter.
Głupiego robota. Półśrodki.
Niestety ale musisz uzupełnić sobie warsztat aby się bawić w to co chcesz

Zdejm pokrywę zapłonu i czujnikiem sprawdź bicie. Pizniej od strony sprzęgła.
Wtedy dopiero decyzja co robić. Może wcale nie jest krzywy. Chociaż znając sposoby składania polowek może tak być. Wały te są miękkie i lekki napor rozcenteowuje wal.
Za ciasno pasujecie łożyska na czopach, tak że po rozbiórce widać że wal jest wygnieciony od wewnętrznej bierz i. Nie wyślizgany a odgnieciony. Bo byli za ciasno.
Zobacz jak składają Simsony. Żadnego dobijania czy skręcania śrubami. Nakładają jeden kartery na drugi ręcznie. I jakoś to się lekko schodzi.
Jak tak złożysz będzie dobrze. W innym przypadku może sz kombinować z wciągać zami itp ale to też jest wątpliwe..
A wal masz zdystansowany? Na łożyskach? Ile na boki luzu ma? Sprawdzałeś to? I ile korba chodzi na Dolnym czopie. Bo jak dużo a do tego nie zrobiłeś dystansowania na sworzniu tylko dałeś szersze łożysko to efekt jest jaki jest
Patrz jak robią to profesjonaliści a nie szukaj rozwiązań od chłopaków z podwórka. Bo tak traktuje sposób założę większe łożysko i będzie dobrze. Nie nie będzie dobrze i t nie jest dobry i prawidłowy sposób. Igielki mają mieć szerokość bierzni po której chodzą. Czyli takiej jak korba. Łożysko szerokości korbowod 12.5-13 mm.
Wtedy wyrabia ci się cała długość rolki. A tak jak ty zrobiłeś okej, na początku da radę. Ale po czasie rolki będą zużyte na środku a po bokach już nie. I co wtedy? Mi się wydaje że tak się nie robi tylko daje się po prostu odpowiedni dystans.

Norweski Zomowiec,
Proszę raz jeszcze żeby Ci wyjaśnić ten squitsh. Krzywy wal tu nie rzutuje. Bo korba jest zamocowany nie na czopie wału a na sworzniu stopy korbowodu. Ten sworzeń się nie krzywi. Tylko przeciwwagi przekrzywiają się na tym sworzniu bądź obracają. I wtedy czopy zapłonu i sprzęgła nie są równolegle. To właśnie znaczy krzywy wal. To znaczy rozcentrowany. Czopy nie są w jednej osi. I stąd jest bicie. A nie z krzywego czopu. Pozycja dolnego sworznia nie zmienia się
A jak by tak było to przecież byś tłoka do cylindra nie włożył. Chłopie zastanów się nad tym.
Pewnie rozcentrowales wal przy montażu i teraz masz bicie na czopach i wibracje. Ale to nie jest krzywy czop czy krzywy wal. Tylko rozcentrowany wal.
Nie ma współliniowości przeciwwag i wtedy oba czopy są nierówno. Albo też doszło do skręcenia połówek na czopie. Albo jednej połówki. Tylko wtedy by było bicie tylko na jednym czopie. W pierwszym przypadku na pewno na dwóch czopach.

https://youtu.be/JJ4hXMJ9aPs 5:00 norweski zomo
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2023 18:00:25 przez Maka_91.)
22-02-2023 17:29:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Norweski Zomowiec Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,746
Imię: Marcin
Skąd: Zamośc
Pojazd: Inny
Post: #101
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
kupiłem na chińskim allegro kopie PHBG 17,5. Króciec zrobiłem sam, a rurkę mocowania gaźnika użyłem z kolanka komara, jednakże jeszcze jest do skrócenia. Nie wiem jak zrobię filtr powietrza bo gaźnik ledwo co się mieści w ramie, pomimo króciec jest zrobiony na skos, aha i na jakiej zasadzie działa tutaj regulacja gaźnika? na teraz iglica jest 2 rowku i dysza główna 68.
Trochę przymula na samym dole silnika (iglica w górę?) ale jak wchodzi, to ładnie się zbiera. Jutro się pobawię w regulacje
https://chlopcyrometowcy.pl/hosting/imag...4297_n.jpg
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-03-2023 23:06:33 przez Norweski Zomowiec.)
01-03-2023 23:02:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Norweski Zomowiec Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,746
Imię: Marcin
Skąd: Zamośc
Pojazd: Inny
Post: #102
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Gaźnik jest za duży. Ma mocnego doła, pomimo na wysokich coś daje małego kopa - ale gra nie warta świeczki. Wsadzony jest Dellorto sha 16.16, zrobiłem nowy dyfuzor, kupiłem na pchlim targu głowice do komara, która jest jeszcze bardziej splanowana i tam komra spalania ma mniejszą średnice od wcześniejszej (niebawem wrzucę zdjęcia). Nie wiem jak to zrobił... chyba splanował więcej niż 3mm, ale tłok nie stuka. Trochę nim pojeździłem - wygląda cacy, dynamiczny i !czuć! rezo.

Wszystkie wskazówki od Tomasza Sałka i inż. Wiesława Wiatraka zostały zainstalowane

Tak więc niebawem koniec wakacji - zakładam zębatkę 13z 35z i testujemy v-maks tego bolidu (chociaż dla mnie prowadzenie takiego bolidu jest przyjemne przy mniejszej zębatkę zdawczej)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2023 22:24:21 przez Norweski Zomowiec.)
15-08-2023 22:21:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Maka_91 Offline
Majsterkowicz Amator
*


Liczba postów: 377
Imię: Mateusz
Skąd: Zachodniopomorskie
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #103
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Ok, czekamy na test.
16-08-2023 23:18:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
elmer Offline
Nowy
*


Liczba postów: 96
Imię: Tomasz
Skąd: Dabrowa Gornicza
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #104
RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!-
Aż jestem ciekaw co wyjdzie. Mam dwa takie koszmary i chętnie bym im pomógł w podniesieniu mocy Smile

Notatka od Dawdzio, 18-08-2023 00:26:20

Usunąłem cytat ze zdjęciem.

17-08-2023 09:53:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Pręt hamulca Ogar 205
Ostatni post: pitus74
Dzisiaj 09:51:40
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 3191
Długość linki sprzęgła
Ostatni post: pitus74
Wczoraj 22:16:00
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 2997
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
Wczoraj 22:01:34
» Odpowiedzi: 476
» Wyświetleń: 165919
Witam .
Ostatni post: Debesta
Wczoraj 21:06:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 121
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Wczoraj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 40
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Wczoraj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 67
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Wczoraj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53863
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Wczoraj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 51
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Wczoraj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 38
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Wczoraj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 567
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
27-03-2024 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 275
205A
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 97
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52099
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 112
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
27-03-2024 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10921

Reklama