Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PaFaRo Huragan?
Autor Wiadomość
Bicyclohexyl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 2
Imię: RiC
Skąd: 3Ct
Pojazd: Inny Romet
Post: #1
PaFaRo Huragan?
Panowie mam do was prośbę o pomoc w dokładniejszej indentyfikacji roweru.

Historia zaczęła się od tego, że trafiłem jakiś czas temu na pewien barn-find w rodzinnym domu teścia (obecne woj. Podkarpackie, może pomoże).
Kiedy ww. zobaczył mój ślinotok na widok swojego opuszczonego, biednego, starego bicyklu stojącego w częściach, kilkadziesiąt lat bezużytecznie (pewnie 40 lub więcej), uknuł plan niespodziewanie obdarować mnie nim pół roku później i tak trafił do mnie pewien Huragan produkcji PaFaRo.

Niby prosta sprawa- jest logo, jest duży napis, literuję całkiem sprawnie i wcześniej interesowałem się tematem kolarek (i starych rowerów też) więc nazwa wybrzmiała w pewnych rejonach mózgu, stąd moja preekscytacja w rzeczonej "stodole".
Kiedy zabrałem się za restaurowanie i zacząłem demontaż osprzętu, obraz eksponatu nie do końca się zgadzał z moją co prawda niezbyt obszerną wiedzą na temat. Jednak rometowe forum, google, szosa.org, wikipedia i wszelkie źródła tylko potwierdzały moje wątpliwości.

Przechodząc do sedna, oto co ustaliłem i co wzbudza moje skonfundowanie:

Rama jest w rozmiarze "L"- 590mm, a fioletowe refleksy w świetle słonecznym zdradziły, że czarna rama pod grubą warstwą kurzu wcale nie jest czarna i warto było by ją spolerować. Okazało się w ten sposób, że lakier jest ciemnoniebieski/granatowy bardzo dobrej jakości, więc wygląda raczej jak oryginalny- żadna lipa z puszki, pędzla- równomierna warstwa tam gdzie jeszcze się ostał.

Czoło główki ramy pomiędzy mufami jest malowane na biało. Jak się dowiedziałem w starych PaFaRo, a może też i w ZZR czasem występowała taka wersja kolorystyczna i nie był to niczyj autorski wymysł, ani też nic szczególnie niespotykanego.
Pod spodem malowania główki tak jak na całym rowerze jest niebieski lakier, więc raczej nie jest świetnie przemalowanym białasem na niebieskiego z białą główką, nikt by się nie bawił w malowanie kilka razy. Wygodniej zamaskować główkę, niż specjalnie organizować białą farbę na dwa macnięcia pędzlem, tym bardziej, że misterny detal malowania loga i napisu PaFaRo, ponownie najpewniej dyskwalifikuje domorosłego rzemieślnika.

TAK- zgadza się, napisałem "malowania". Logo producenta nie jest tabliczką i takowej nie miało. Sprawdziłem, nigdy w ramie nie było otworów. Ze względu na bardzo cienką warstwę nie wygląda to też na naklejkę. Chociaż tego nie wykluczam, bo się lekko łuszczy co by pasowało na naklejkę czy kalkomanie malowaną.
To pierwszy zastanawiający element, później jest tylko "ciekawiej".

Ster dolny zgadza się z epoką, stara wersja ryflowana na obwodzie, mufki też pasują do Huragana- eleganckie ale bez zbędnych zdobień.

Zostając w warstwie estetycznej- drugą dziwną sprawą jest tylny trójkąt, który po delikatnym szlifowaniu pod warstwą kurzu i patyny okazał się zniszczonym, łuszczącym chromowaniem co_za_leb tiiaaa...no właśnie w Huraganie?!?! blink przecież nikt normalny nie "tjuningował" by Jaga Specjala na Huragana, więc to (łącznie z wysoką jakością powłoki lakierniczej) raczej odpada.

Nie odchodząc daleko od tylnego trójkąta, kolejna wątpliwość to węzeł podsiodłowy, który nie jest zbudowany z gniecionych gazrurek, tylko elegancko wykończonych dwóch ściętych jak w Jagu.

Starą produkcję też potwierdza brak przelotek, wszystkie linki poprowadzone były obejmami. Może nie dyskwalifikuje to młodszych opcji ale same przelotki podpowiadają, że przerzutka była dwulinkowa.

Niestety oryginalna przerzutka została prawdopodobnie podmieniona przez starego "kolegę" teścia (nie ma tu większego cudzysłowu) razem z noskami na pedałach i kierownicą z mostkiem.
Facet pożyczył rower, ściemniał, później coś innego wymyślił i jeszcze coś innego...nie mówię od razu "kłamca i złodziej", ale baran się magicznie nie naprostował, pedały nie transformowały, a metalowe kółeczko na manetce nie spolimeryzowało nagle w plastikowe. Więc to raczej taki zwykły złodziej i teraz nie wiadomo co z osprzętu może być oryginalne.

Ociosane jak Nokia 3210, proste jak dla chłopa z lasu mufki bez żadnych zbędnych zawijasów, udziwnień i zdobień, zdają się potwierdzać rodowód Huraganowy. Jedyną wizualną ekstrawagancją, są dwa niewielkie wycięcia w trefl w mufie podsiodłowej. Co prawda nie wiem czy powszechnie występowały w Huraganach ale nie ma tych harcerskich lilijkowych zawijasów na główce, powszechnych w Jaguarach. Więc od samego początku tylko zdawały się potwierdzać, że to Huragan lub patrząc na mufki na główce ewentualnie Bałtyk.

Sama waga ramy jednak nie zgadza się z Huraganami, lecz wynosi dokładnie tyle co Jaguar na Reynoldsach w tym samym rozmiarze- 2,26kg.

Sprawy nie ułatwia też brak wybitego numeru ramy, a jedyne widoczne oznaczenie to 199c na rurze podsiodłowej i Brev. Campagnolo na obu hakach. Wszystkie standardowe miejsca, są gładkie jak Kojak.

I teraz, żeby jeszcze zwiększyć ilość możliwych modeli- błotniki!
Tak, na poprzecznych rurkach w tylnym trójkącie, są dwa spore przelotowe walce osią długą skierowane do piasty i osi koła, pewnie na błotniki. Więc może to jakiś Diamant? W wersji wyścigowy bułkowóz- dowieziesz pieczywo zanim ostygnie?

Jest może ktoś kto wie co to za wersja? Albo chociaż ma jakiś typ?


Załączone pliki Miniatury
                   
10-02-2022 21:35:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: Dawid22
Dzisiaj 01:37:32
» Odpowiedzi: 44
» Wyświetleń: 5606
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: FranXXpl
Dzisiaj 00:58:57
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 250
Motorynka M3 by Decuu
Ostatni post: Deecuu
Dzisiaj 00:46:33
» Odpowiedzi: 64
» Wyświetleń: 16122
Remont Silnika
Ostatni post: marcin1479
Wczoraj 23:48:14
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 47
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 13:49:48
» Odpowiedzi: 33
» Wyświetleń: 9999
Ogar 200 Romka '84
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 08:24:48
» Odpowiedzi: 117
» Wyświetleń: 12912
Problemy z komarkiem
Ostatni post: Dawdzio
17-04-2024 21:06:07
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 259
Szum sprzegła
Ostatni post: elmer
17-04-2024 15:08:37
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 2376
jaki to model roweru zzr?
Ostatni post: beta1989
16-04-2024 22:56:39
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 190
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: Bob_Harley
16-04-2024 22:44:05
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 315
Remont silnika 019
Ostatni post: michanio91
16-04-2024 19:39:41
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 1110
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
15-04-2024 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5753
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
15-04-2024 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 496
Mesko Nimfa
Ostatni post: romek
15-04-2024 16:44:47
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 2272
Witam
Ostatni post: romek
15-04-2024 11:51:27
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 313

Reklama