Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Simson S51 1987r. - poszukuję informacji
Autor Wiadomość
adam1709 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 12
Imię: Adam
Skąd: Śląsk
Pojazd: Inny
Post: #1
Simson S51 1987r. - poszukuję informacji
Witam serdecznie, mój tata dostał ten motorek od znajomego, leżał długie lata nieużywany w piwnicy. Nie znamy się za bardzo, nie mamy żadnej dokumentacji do niego, a chcielibyśmy go ogarnąć, odnowić i jeździć na nim. Proszę o porady, jakieś filmy czy strony na których znaleźć można informacje jak dbać o ten motorek(zależy nam na języku polskim). Interesuje nas jak się za niego zabrać, jakie paliwo do niego, jaki akumulator kupić (stary to 6n11a-3a moto power - nie jest napisane jakie napięcie, ale sugerując się internetem to 6V (na cewce z kolei jest 12V)) taki sam, nowszy ? bo są różne rodzaje akumulatorów - nie znamy się, jaki olej, jakie świece... ile ma koni

Notatka od Dawdzio, 18-08-2018 23:39:30

Przeniosłem. Dział dla Rowerów nie był odpowiednim miejscem do umieszczenia założenia takiego tematu.

05-08-2018 16:22:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #2
RE: Simson S51 1987r. - poszukuję informacji
Witaj, też mam Simsona także możesz dopytywać jak coś.

Paliwo, benzyna 95 pomieszana z olejem do silników 2t w stosunku 1:50 - czyli na jeden litr benzyny 20ml oleju. Od siebie gorąco polecam "olej platinium rider scooter 2t" - kosztuje 29zł/1L, czyli trochę więcej niż tańsze ale zostawia za to mało nagaru, ja nie wykręciłem ani razu świecy od chyba już 500km.

Akumulator - to zależy, czy instalacja 6v czy 12v. Jeśli 12v to polecam 12v 5ah, może być chiński żelowy (bezpieczniejszy do motocykla) moretti z allegro za ok. 60zł - mam u siebie kilka lat i nic złego się nie dzieje.

Olej do skrzyni - hipol 80w90 przekładniowy wystarczy, sam taki leję.

Świeca, o odpowiedniej ciepłocie - ja stosuję BOSCH WR7BC - ale każda inna polska iskra czy coś podobnego wystarczy, zwyczajnie powiedz w sklepie że chcesz świecę do Simsona, Rometa, Komara...

Seryjny Simson ma ok. 4KM (3,7 - 4,1 KM).

Przydatny filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=5MrUadSyfA8&t=1633s

I kanał na YT:

https://www.youtube.com/channel/UCmrsZo_...qgRGs9vPUQ

Wikipedia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Simson_S51

Od siebie polecę jeszcze książkę "Jeżdżę motorowerem Simson" E. Wernera. Poza tym jak wpiszesz jakiekolwiek zapytanie w google to od razu otrzymasz odpowiedź - Simsony to bardzo oklepane motorki.

Jeśli jeszcze masz jakieś pytania, pisz śmiało tu albo do mnie na pw to odpowiem jeśli są jeszcze jakieś wątpliwości. Założysz mu temat na forum? chętnie zobaczę.
Ze śląska jesteś, skąd dokładnie?

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-08-2018 17:40:34 przez Odrestaurator.)
05-08-2018 17:31:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Odrestaurator za ten post.
adam1709 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 12
Imię: Adam
Skąd: Śląsk
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: Simson S51 1987r. - poszukuję informacji
@Odrestaurator
Dzięki za odpowiedź. Odpisuję po takim czasie bo w prawdzie jeszcze nic z nim nie robiliśmy - brak kasy czy to czasu.

Chcemy najpierw kupić akumulator, tylko nie wiemy czy 6V czy 12V. Z tego co w sieci szukam to ten ma niby 6V, ale zaś na cewce 12 V jest, to ma być taki jak cewka? ten akumulator nie jest oryginalny, był już kiedyś wymieniany przez kogoś, więc nie wiem czy można się nim sugerować. Jest napisany tylko model, nie jest napisane dokładnie ile ma V. W załączniku zdjęcie tego co był w motorku, lata temu już wylał. Tata tylko 12V 12V bo taka jest cewka i on myśli, że więcej to lepiej...

Tata się też zastanawia czy czasem nie lepiej sprzedać go i kupić coś nowego. Samemu raczej wątpię by dał radę wszystko zrobić. On jest "złota rączka", ale tu jest mechanika, elektryka - ja tego nie widzę - oczywiście z punktu widzenia mojego - laika, zresztą po jego minie o to też tak średnio, średnio. Wszystko zależy od tego co tu trza będzie robić przy nim. Mamy jednego znajomego blisko co naprawia samochody, jednak wiadomo, trza będzie mu coś dać za pomoc.

Jesteśmy dokładnie z Mysłowic, mamy 300 m do Katowic.

(05-08-2018 17:31:01)Odrestaurator napisał(a):  Witaj, też mam Simsona także możesz dopytywać jak coś.

Paliwo, benzyna 95 pomieszana z olejem do silników 2t w stosunku 1:50 - czyli na jeden litr benzyny 20ml oleju. Od siebie gorąco polecam "olej platinium rider scooter 2t" - kosztuje 29zł/1L, czyli trochę więcej niż tańsze ale zostawia za to mało nagaru, ja nie wykręciłem ani razu świecy od chyba już 500km.

Akumulator - to zależy, czy instalacja 6v czy 12v. Jeśli 12v to polecam 12v 5ah, może być chiński żelowy (bezpieczniejszy do motocykla) moretti z allegro za ok. 60zł - mam u siebie kilka lat i nic złego się nie dzieje.

Olej do skrzyni - hipol 80w90 przekładniowy wystarczy, sam taki leję.

Świeca, o odpowiedniej ciepłocie - ja stosuję BOSCH WR7BC - ale każda inna polska iskra czy coś podobnego wystarczy, zwyczajnie powiedz w sklepie że chcesz świecę do Simsona, Rometa, Komara...

Seryjny Simson ma ok. 4KM (3,7 - 4,1 KM).

Przydatny filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=5MrUadSyfA8&t=1633s

I kanał na YT:

https://www.youtube.com/channel/UCmrsZo_...qgRGs9vPUQ

Wikipedia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Simson_S51

Od siebie polecę jeszcze książkę "Jeżdżę motorowerem Simson" E. Wernera. Poza tym jak wpiszesz jakiekolwiek zapytanie w google to od razu otrzymasz odpowiedź - Simsony to bardzo oklepane motorki.

Jeśli jeszcze masz jakieś pytania, pisz śmiało tu albo do mnie na pw to odpowiem jeśli są jeszcze jakieś wątpliwości. Założysz mu temat na forum? chętnie zobaczę.
Ze śląska jesteś, skąd dokładnie?


Załączone pliki Miniatury
   
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-08-2019 15:32:04 przez adam1709.)
02-08-2019 15:30:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #4
RE: Simson S51 1987r. - poszukuję informacji
Cewka butelkowa nie ma znaczenia, bo zapłon w Simsonie jest z prądu wytwarzanego przez zapłon a nie z akumulatora. Cewki widziałem że ludzie stosują zamiennie i zdarzają się 6v, 8v, 12v... Żeby sprawdzić jaki akumulator potrzebujesz przejrzyj całą instalację, np. klakson, na nim pisze na ile jest volt, żarówki, itp. itd. Jeśli będzie 12v wszędzie to dawaj 12v aku, jeśli 6v to 6v. Możesz też ładowanie sprawdzić jakie ma. Podejrzewam jednak że skoro aku był 6v to będzie to 6v instalacja ale mogę się mylić, i tak jak pisałem cewka butelkowa nie ma tu znaczenia.

Co do speców od Simsonów to w okolicy będzie ich sporo, wystarczy popytać najlepiej na fejsbukowych forach. Teoretycznie nawet ja bym mógł ale trochę mało czasu mam ostatnio grzebać przy swoich a co dopiero przy cudzym, nie chcę też nic popsuć więc takich robót się nie chwytam, co najwyżej po znajomości. Czy dasz radę czy nie... ja tam na awaryjność nie narzekam, ale uważam że osoba użytkująca to powinna nieco się interesować tym tematem i trochę się znać bo to nie są nowe sprzęty. Co jakiś czas trzeba coś przejrzeć, ustawić, nasmarować...
A, i cofam opinię co do oleju do mieszanki, zrobiłem na nim jakieś 5-10kkm i tak zawalił wydech nagarem że Simson opadł z sił. Teraz stosuję najtańszy mixol który mogę polecić.

Nie cytuj następnym razem całych postów, to bez sensu. Co najwyżej wyodrębnione zdanie.

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-08-2019 17:57:05 przez Odrestaurator.)
02-08-2019 17:53:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #5
RE: Simson S51 1987r. - poszukuję informacji
Pisałeś ostatnio do mnie na pw, ale masz zablokowany system prywatnych wiadomości, musisz go odblokować w ustawieniach żebym mógł odpisać.

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
13-07-2020 16:58:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
adam1709 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 12
Imię: Adam
Skąd: Śląsk
Pojazd: Inny
Post: #6
RE: Simson S51 1987r. - poszukuję informacji
Już włączyłem
14-07-2020 21:44:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Dzisiaj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 17
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Dzisiaj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 45
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53799
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 38
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 31
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 85
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 550
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 267
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 85
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52066
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 108
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10895
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165759
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 62
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 361

Reklama