Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Prototypowy silnik Charta "310"
Autor Wiadomość
seler1500 Offline
Kątówka robi bzzz
Moderatorzy


Liczba postów: 1,969
Imię: Rafał
Skąd: Jełowa (OPO)
Pojazd: Romet Pony
Post: #91
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Skrzynia z Hondy CD50/70.
Minarelli 3 biegowe miały 4 pary trybów.

Serwis ACO pod wezwaniem świętego nikasilu
04-11-2018 13:35:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
skinder Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 193
Imię: Michał
Skąd: Toruń
Pojazd: Inny
Post: #92
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Od początku obserwuje temat i mega sprawa, że ktoś kto ma taki silnik tak chętnie dzieli się wiedzą i pokazuje co i jak. Jednak niektóre komentarze jak tu czytam to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Skrzynia wygląda na chartowską, jedyna zauważalna różnica między tą z prototypu a tym co znamy to inny kształt kłów (przedostatnie zdjęcie). Z pewnością jest to kopia czegoś, szkoda tylko że wymiarami z niczym innym nie gra i nie da się zamiennie czegoś wrzucić, przynajmniej mi nie udało się nic znaleźć. Po co dokumentacja do stworzenia projektu ? Spokojnie można to zrobić ze zdjęć albo skanu 3d i po sprawie, zresztą, co tak naprawdę ten silnik w postaci 3d by zmienił ? Smile

P.S. Gdybyście składali te silniki i potrzebowali uszczelek skontaktujcie się, sfabrykujemy fajny zestaw Smile
04-11-2018 14:50:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
JGNZM Offline
Chartełowiec
Moderatorzy


Liczba postów: 1,249
Imię: Mikołaj
Skąd: Wielkopolskie
Pojazd: Romet Chart
Post: #93
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Różnic jest kilka. Sprzęgła kłowe (zarys prostokątny/trapezowy zamiast okrągłego), całkiem inna budowa krzywki (chyba niewymienne i nie regulowane koło krzywki), inna budowa blokady sprężyny rozrusznika, brak simeringu wałka kosy, połączone gumy zawieszenia silnika (w seryjnym 027 są mniejsze, dwuczęściowe). Ale ale...
Śmiem twierdzić, że sprzęgła kłowe 1b są okragłe jak w seryjnym 027. Czy właściciel silnika to potwierdzi?
A przy okazji, skoro zastosowano inne sprzęgła na 3b to skrzynia musi mieć inne wymiary, bo nie widać wycięć na kły w kole zębatym 3b. Przydałoby się mieć wiecej zdjęć, żeby to ocenić.

Poza tym brak regulacji krzywki na jej kółku powodował, że skrzynia mogła sprawiać problemy. Myślę, że po doświadczeniach z prototypem zdecydowano się na wprowadzenie takiej formy krzywki i jej kółka, jaką znamy z seryjnego 027. Myślę, że miało to sens, biorąc pod uwagę spore luzy na tej skrzyni, które są czymś częstym, wypracowanie zabieraka, krzywki itp.
Krzywka ma inny typ łożyska, zastosowano tutaj łożysko ślizgowe zamiast kulkowego tocznego.

Kolejną rzeczą, którą zauważyłem jest (analiza zdjęcia) brak możliwości wymiany koła zębatego 3 biegu na wałku pośrednim.
Osłona sprężyny rozrusznika jest bez segera z tego co widzę, co sugeruje, że opiera się ona na ściance karteru?

Komora korbowa i wał wyglądają na identyczny z seryjnym 027.

Heart Romet Charteł bogiem mym Heart
Cool Romet Traper nałogiem mym Cool
Big Grin CZ 3 5 0 zapiernicza tuż pod Z E R O Big Grin
W sensie zamyka licznik Tongue
04-11-2018 16:03:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Lagoon Offline
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 604
Imię: Michał
Skąd: Płock
Pojazd: Inny
Post: #94
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Rzeczywiście różnic jest sporo względem 027, ale to są różnice raczej kosmetyczne. W seryjnym 027 po prostu dopracowano niektóre rozwiązania, raczej nie ma radykalnych zmian. No może poza tym sprzęgłem. Model w 3D fajna sprawa do pooglądania, ale na tym kończy się przydatność owego modelu. Można by z ciekawości sprawdzić przekładnie pod kątem wytrzymałości na obciążenia, ale nadal poza zaspokojeniem ciekawości nie przynosi to żadnego efektu.

Fajnie, że udało się znaleźć te silniki i trafiły w odpowiednie ręce, bo chyba większych zapaleńców od Was to nie ma. Z niecierpliwością czekam na dalsze postępy z Chartem 310, no i mógłbyś Zazik napisać jak wygląda sytuacja, co masz, czego brakuje itp. O ile to oczywiście nie tajemnica. Macie się, Panowie, czym pochwalić, zatem zapraszamy do zaprezentowania Waszych Chartów Wink

Już nie chcę żadnych pilarek
Witam!
Zrobię dobrze cylindrom. Zainteresowany?Pisz PW!



https://www.facebook.com/porting.studio/
04-11-2018 16:17:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
zazikupl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 23
Imię: Maciek
Skąd: Warszawa
Pojazd: Romet Chart
Post: #95
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(04-11-2018 13:24:14)stqc napisał(a):  Skrzynia inna niż w oficjalnej wersji 027 prawda? I 3biegi z tego co widzę prawda.

Tak biegi są 3


(04-11-2018 14:50:37)skinder napisał(a):  Od początku obserwuje temat i mega sprawa, że ktoś kto ma taki silnik tak chętnie dzieli się wiedzą i pokazuje co i jak. Jednak niektóre komentarze jak tu czytam to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Skrzynia wygląda na chartowską, jedyna zauważalna różnica między tą z prototypu a tym co znamy to inny kształt kłów (przedostatnie zdjęcie). Z pewnością jest to kopia czegoś, szkoda tylko że wymiarami z niczym innym nie gra i nie da się zamiennie czegoś wrzucić, przynajmniej mi nie udało się nic znaleźć. Po co dokumentacja do stworzenia projektu ? Spokojnie można to zrobić ze zdjęć albo skanu 3d i po sprawie, zresztą, co tak naprawdę ten silnik w postaci 3d by zmienił ? Smile

P.S. Gdybyście składali te silniki i potrzebowali uszczelek skontaktujcie się, sfabrykujemy fajny zestaw Smile

Świetnie, że masz taka mozliwość Smile Rozbierając ten silnik starałem się nie uszkodzić żadnej z uszczelek i udało mi się to. Postaram się je do końca ładnie odkleić od przylgni i możliwe, że poproszę Cię o pomoc w dorobieniu kilku kompletów. Szczygieł pewnie tez nie pogardzi Smile

(04-11-2018 16:03:22)JGNZM napisał(a):  brak simeringu wałka kosy,
Śmiem twierdzić, że sprzęgła kłowe 1b są okragłe jak w seryjnym 027. Czy właściciel silnika to potwierdzi?
A przy okazji, skoro zastosowano inne sprzęgła na 3b to skrzynia musi mieć inne wymiary, bo nie widać wycięć na kły w kole zębatym 3b. Przydałoby się mieć wiecej zdjęć, żeby to ocenić.

Poza tym brak regulacji krzywki na jej kółku powodował, że skrzynia mogła sprawiać problemy. Myślę, że po doświadczeniach z prototypem zdecydowano się na wprowadzenie takiej formy krzywki i jej kółka, jaką znamy z seryjnego 027. Myślę, że miało to sens, biorąc pod uwagę spore luzy na tej skrzyni, które są czymś częstym, wypracowanie zabieraka, krzywki itp.
Krzywka ma inny typ łożyska, zastosowano tutaj łożysko ślizgowe zamiast kulkowego tocznego.

Kolejną rzeczą, którą zauważyłem jest (analiza zdjęcia) brak możliwości wymiany koła zębatego 3 biegu na wałku pośrednim.
Osłona sprężyny rozrusznika jest bez segera z tego co widzę, co sugeruje, że opiera się ona na ściance karteru?

Komora korbowa i wał wyglądają na identyczny z seryjnym 027.

Simmering wałka kosy jest w silniku tak samo jak w seryjnym 027.
Kły w kole zębatym 3b faktycznie są okrągłe
Osłona sprężyny wałka rozrusznika faktycznie opiera się jedynie na ściance karteru.

(04-11-2018 16:17:45)Lagoon napisał(a):  Fajnie, że udało się znaleźć te silniki i trafiły w odpowiednie ręce, bo chyba większych zapaleńców od Was to nie ma. Z niecierpliwością czekam na dalsze postępy z Chartem 310, no i mógłbyś Zazik napisać jak wygląda sytuacja, co masz, czego brakuje itp. O ile to oczywiście nie tajemnica. Macie się, Panowie, czym pochwalić, zatem zapraszamy do zaprezentowania Waszych Chartów Wink
Co miałeś na myśli, co mam a czego brakuje? Chodzi o składanie motoroweru 310?? Smile

Dokładne zdjęcia skrzyni biegów zrobię i dodam we wtorek wieczorem gdyż wtedy ułożę ją na stole. Spróbuję wygrzebać seryjna skrzynię 027 i położę ją obok tak aby różnice można było dostrzec gołym okiem.
04-11-2018 22:03:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
szczygieł Offline
Nowy
*


Liczba postów: 14
Imię: Mateusz
Skąd: Mińsk Maz
Pojazd: Romet Chart
Post: #96
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(03-11-2018 11:33:39)Motorowerzystka napisał(a):  Zastanawia mnie to czy to silnik prototypowy przed czy po skonstruowaniu tego 027, którego znamy z Charta... Jeśli przed, to dlaczego porzucili ten projekt? Czyżby mógłby być zbyt dobry i obecna władza nie pozwoliłaby na udany i bezawaryjny silnik (jeśli taki był)... Jeśli zagłebić się w historię prl to nawet miałoby to sens. Ale to tylko moja teoria Tongue

Te silniki to wersje przedprodukcyjne. Potwierdzają to dokumenty, materiały prasowe i daty, oraz odlewy - więc to nie podlega dyskusji Wink


(03-11-2018 20:32:50)JGNZM napisał(a):  Przecież to to samo co seryjne 027 tylko, że w prototypowej formie, z innym sprzęgłem, okrągłymi karterami i ogólnie kilkoma innymi szczegółami.
Mówiłem to już wiele razy, środek pochodzi na bank z jakiegoś Minarelli, sprzęgło późniejszej wersji (seryjnej) również jest z jednego z Minarelli. Polecam popatrzeć na serię P Wink

Tak są te podobieństwa. Dzięki zdjęciom Maćka mamy teraz obraz sytuacji potwierdzający teorię iż jest to kopia już istniejącego wtedy rozwiązania. Od siebie dodam iż sprzęgło jest niemalże identyczne do ogólnie znanego minarelli AM6 (poza napędem kosza).





Jako ciekawostkę powiem, że silnik Maćka 001 posiada inna skrzynie biegów niż silnik 002. Liczba przełożeń się zgadza (3 biegi) natomiast rozwiązanie wybieraka jest już całkiem inne. Tak samo jak przesuwka drugiego biegu - u mnie jest rozwiązanie bliżej seryjnego czyli zazębianie poprzez okrągłe bolce, a u Maćka tak jak każdy widzi poprzez wystające zęby.

Więc widać że eksperymentowali. Mamy teorię spiskową iż silnik 001 posiada skrzynie generalnie od czegoś, co już istniało... ale to tylko teoria.

(04-11-2018 13:35:32)seler1500 napisał(a):  Skrzynia z Hondy CD50/70

Być może. Musiałbym zobaczyć jakieś zdjęcie tej skrzyni ale jak widać coś jest na rzeczy. Seler - dzięki za zmoderowanie tych zdjęć.


(04-11-2018 14:50:37)skinder napisał(a):  Od początku obserwuje temat i mega sprawa, że ktoś kto ma taki silnik tak chętnie dzieli się wiedzą i pokazuje co i jak. Jednak niektóre komentarze jak tu czytam to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Skrzynia wygląda na chartowską, jedyna zauważalna różnica między tą z prototypu a tym co znamy to inny kształt kłów (przedostatnie zdjęcie). Z pewnością jest to kopia czegoś, szkoda tylko że wymiarami z niczym innym nie gra i nie da się zamiennie czegoś wrzucić, przynajmniej mi nie udało się nic znaleźć. Po co dokumentacja do stworzenia projektu ? Spokojnie można to zrobić ze zdjęć albo skanu 3d i po sprawie, zresztą, co tak naprawdę ten silnik w postaci 3d by zmienił ? Smile

P.S. Gdybyście składali te silniki i potrzebowali uszczelek skontaktujcie się, sfabrykujemy fajny zestaw Smile


Cieszymy się z Maćkiem że ten wątek 'żyje' i na pewno doprowadzimy sprawy do końca. Jeden z nich będzie jeździł a drugi czas pokaże ale też jest duża szansa Wink Fajnie, że jest tutaj dużo osób które mają jakieś celne uwagi i spostrzeżenia.

Odnośnie uszczelek to dzięki, jakby coś dam znać aczkolwiek już prawie stworzyłem dwa komplety do wspomnianych silników Wink Mam tylko problem z uszczelką pod głowicę (wiem simson ma taką samą) ale jak ktoś ma dojście do nowych z prl do 027 to proszę na priv.

Podam ciekawostkę że uszczelka pod króciec gaźnika nie pasuje od seryjnego 027 (inna średnica szpilek mocujących, oraz inny rozstaw owych szpilek)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2018 22:42:40 przez szczygieł.)
04-11-2018 22:35:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
zazikupl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 23
Imię: Maciek
Skąd: Warszawa
Pojazd: Romet Chart
Post: #97
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(04-11-2018 22:35:01)szczygieł napisał(a):  [quote='Motorowerzystka' pid='556582' dateline='1541234019']
Podam ciekawostkę że uszczelka pod króciec gaźnika nie pasuje od seryjnego 027 (inna średnica szpilek mocujących, oraz inny rozstaw owych szpilek)

O i tu mnie zastrzeliłeś... a myślałem, że dam nową od 027 i króciec przykręcę Big Grin
04-11-2018 22:40:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
szczygieł Offline
Nowy
*


Liczba postów: 14
Imię: Mateusz
Skąd: Mińsk Maz
Pojazd: Romet Chart
Post: #98
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Nie martw się dostarczę Ci stosowną Wink
04-11-2018 22:45:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
rafi555 Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,556
Imię: xxxxxx
Skąd: xxxxxxxx
Pojazd: Romet Pony
Post: #99
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Kurdę ciekawa sprawa Smile. Tuleja cylindra jest taka cienka że można pomyśleć że to 70cc. Ten silnik nie był nigdy rozpoławiany? Bo z tego co widzę uszczelki nie były na nic klejone czyżby z założeń miał być tak dokładnie zrobiony?

zazikupl, jak jesteś z Warszawy to można by się kiedy spotkać i polatać bo jest kilka zapalonych rometowców Smile .
04-11-2018 22:46:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
seler1500 Offline
Kątówka robi bzzz
Moderatorzy


Liczba postów: 1,969
Imię: Rafał
Skąd: Jełowa (OPO)
Pojazd: Romet Pony
Post: #100
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
szczygieł
3 biegowa skrzynia z Hondy CD50/70:


Tyle w temacie skrzyni Wink

Serwis ACO pod wezwaniem świętego nikasilu
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2018 22:48:08 przez seler1500.)
04-11-2018 22:46:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
szczygieł Offline
Nowy
*


Liczba postów: 14
Imię: Mateusz
Skąd: Mińsk Maz
Pojazd: Romet Chart
Post: #101
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Czyli te okrągłe bolce na przesuwce drugiego biegu w silniku numer 002 to chyba tylko zmiana taktyczna aby honda nie wniosła pozwu o wykorzystanie praw autorskich Wink
04-11-2018 22:50:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
seler1500 Offline
Kątówka robi bzzz
Moderatorzy


Liczba postów: 1,969
Imię: Rafał
Skąd: Jełowa (OPO)
Pojazd: Romet Pony
Post: #102
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Chociaż mam skrzynię Charta i dostrzegam różnicę między działaniem skrzyni Charta a Hondy, to jednak budowa trybów i sprzęgieł kłowych jest bardzo zbliżona.
Całkiem prawdopodobne, że o to konstruktorom mogło chodzić. Tak samo jak kosmetyczne zmiany sprzęgła AM3.

Serwis ACO pod wezwaniem świętego nikasilu
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2018 22:54:17 przez seler1500.)
04-11-2018 22:52:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
zazikupl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 23
Imię: Maciek
Skąd: Warszawa
Pojazd: Romet Chart
Post: #103
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(04-11-2018 22:50:23)szczygieł napisał(a):  Czyli te okrągłe bolce na przesuwce drugiego biegu w silniku numer 002 to chyba tylko zmiana taktyczna aby honda nie wniosła pozwu o wykorzystanie praw autorskich Wink

Podejrzewam, że oni nawet nie wiedzieli co sie wyprawia ,,za żelazną kurtyną" Smile

(04-11-2018 22:46:04)rafi555 napisał(a):  zazikupl, jak jesteś z Warszawy to można by się kiedy spotkać i polatać bo jest kilka zapalonych rometowców Smile .

Bardzo chętnie Smile mieszkam w warszawie a jednoślady w większości trzymam w miejscowości Joniec, także nie mamy tak daleko Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2018 23:24:04 przez zazikupl.)
04-11-2018 23:22:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
seler1500 Offline
Kątówka robi bzzz
Moderatorzy


Liczba postów: 1,969
Imię: Rafał
Skąd: Jełowa (OPO)
Pojazd: Romet Pony
Post: #104
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Być może, ale lepiej było pozmieniać trochę niż w razie wpadki bulić ogromne kwoty za zrzynanie od Hondy Big Grin

Serwis ACO pod wezwaniem świętego nikasilu
04-11-2018 23:24:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Lagoon Offline
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 604
Imię: Michał
Skąd: Płock
Pojazd: Inny
Post: #105
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Zazik, tak, miałem na myśli, żebyś przedstawił jak wygląda sytuacja z odbudową Charta 310 Wink

Już nie chcę żadnych pilarek
Witam!
Zrobię dobrze cylindrom. Zainteresowany?Pisz PW!



https://www.facebook.com/porting.studio/
04-11-2018 23:30:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
Dzisiaj 13:49:48
» Odpowiedzi: 33
» Wyświetleń: 9913
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: siwy1958
Dzisiaj 10:17:17
» Odpowiedzi: 42
» Wyświetleń: 5553
Ogar 200 Romka '84
Ostatni post: Spaceman164
Dzisiaj 08:24:48
» Odpowiedzi: 117
» Wyświetleń: 12875
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Dawdzio
Wczoraj 21:19:22
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 226
Problemy z komarkiem
Ostatni post: Dawdzio
Wczoraj 21:06:07
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 244
Szum sprzegła
Ostatni post: elmer
Wczoraj 15:08:37
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 2349
jaki to model roweru zzr?
Ostatni post: beta1989
16-04-2024 22:56:39
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 174
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: Bob_Harley
16-04-2024 22:44:05
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 300
Remont silnika 019
Ostatni post: michanio91
16-04-2024 19:39:41
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 1073
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
15-04-2024 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5738
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
15-04-2024 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 480
Mesko Nimfa
Ostatni post: romek
15-04-2024 16:44:47
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 2258
Witam
Ostatni post: romek
15-04-2024 11:51:27
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 309
Pomoc w dobraniu gaźnika ...
Ostatni post: romek
15-04-2024 10:02:31
» Odpowiedzi: 67
» Wyświetleń: 2924
Uwaga, wyrejestrowanie po...
Ostatni post: romek
15-04-2024 09:12:33
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 794

Reklama