Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Poradnik dla Lakiernika
Autor Wiadomość
lincoln_88 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 258
Imię: Michał
Skąd: Pilawa
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #1
Poradnik dla Lakiernika
Witam. Często spotykam się z pytaniami na forach, jak coś pomalować, aby było dobrze. Nie widziałem żadnego poradnika, a jako, że coś o tym wiem i mam z tym doświadczenie postaram się przedstawić jak coś dobrze pomalować. Z góry zaznaczam, że nie wygląda to tak kolorowo jak na filmach (chociażby Autoreaktywacja), a moje błędy prosiłbym mi pokazać, bo to jednak mój pierwszy poradnik.

Zanim zacznę, chciałbym przedstawić w skrócie etapy procesu lakierowania.

1. Klepanie
2. Matowanie
3. Szpachlowanie
4. Podkładowanie
5. Darcie podkładu i ostateczne korekty
6. Kładzenie lakieru.

Jeżeli będziesz robił coś niedokładnie od początku, później, jak byś się nie starał, nie licz na nie wiadomo jaki efekt. Lakier tylko przykrywa, to co wypracowałeś wcześniej ! ! !

Warto zacząć od samego początku, czyli wyklepania i zmatowania powierzchni. Wiele osób nie klepie, ani nie matuje elementów. Jeżeli coś wyklepiemy na początku, łatwiej będzie nam potem wyrobić i zejdzie mniej szpachli. Do uzupełniania ubytków najlepiej stosować szpachlę wykończeniową (zwykle jest ona żółta). Kolejnym problemem, jest brak zmatowania elementów lub darcie do gołej blachy. W kwestii nie zmatowania, lakier później będzie odpadał, ale odnośnie szlifowania do gołego sprawa wygląda nieco inaczej. Jeżeli decydujemy się na darcie do zera musimy być przygotowani na położenie lakieru antykorozyjnego. Zaznaczam, że wiele osób używa do darcia szlifierki i nieodpowiedniej tarczy. Tutaj jest już problem, ponieważ zostawia ona rysy, które potem trzeba zaszpachlować, bo będzie je widać. Moim zdaniem lepiej jest pobawić się w dobre dotarcie elementu niż późniejsze jego malowanie. Do szlifowania używamy tarczy z papierem ściernym, albo tarczy nylonowej, z tym, że ona jest droga (fakt faktem dobra). W ostateczności można element oddać do piaskowania. Ale wróćmy do tematu matowania. Jeżeli mamy doczynienia z elementem, który nigdy nie był malowany, albo jest pomalowany dobrą farbą możemy spokojnie zacząć matować papierem 240, czy nawet 400. Pod podkład matujemy na sucho (czyli bez wody, przystosowanym do tego papierem! Cała filozofia polega na tym, aby nie było żadnych zadziorów, które czuć pod paznokciem. Aby położyć szpachlę, element nie może być zardzewiały i musi być zmatowany ! Poniżej daję przykład elementu, który nie został wyszlifowany równo, oraz taki, który jest zrobiony prawidłowo.

Źle
Powiększ

Dobrze
Powiększ

Przejdźmy zatem do kolejnego etapu, czyli szpachlowania. Wydaje się, że jest to dosyć prosty etap, jednak niekoniecznie. Jeżeli mamy już szpachlę, musimy umieć ją nałożyć. Nie sztuką jest nawalić dużo szpachli i potem to trzeć. Przed wymieszaniem z utwardzaczem, należy wymieszać wszystko w puszce, aby żywica była zmieszana. Szpachlę trzeba podczas nakładania wciskać, aby weszła we wszystkie dziury i dołki ! Nie ma co się zamartwiać, że za 1-szym razem zostaną nam minimalne dołeczki (jak mi na wyższych zdjęciach). Lepiej poszpachlować 5 razy i cienko niż raz a za grubo.

Kolejnym etapem jest podkładowanie. Zanim zaczniemy w ogóle kłaść podkład trzeba element dobrze odmuchać i umyć. Najprościej można użyć do tego benzyny ekstrakcyjnej, ale jak ktoś może sobie pozwolić, preferuję specjalne odtłuszczacze. Poniżej efekt, kiedy pewne miejsce było tłuste.

Powiększ

Kiedy mamy już wszystko gotowe można wziąć się za podkładowanie. Nie jest to konieczny etap, ale tylko w przypadkach, gdy zmieniamy tylko kolor, bo powierzchnia jest idealna-wtedy wyłącznie matujemy. Jeżeli kładliśmy szpachlę i od razu położymy kolor, szpachla wciągnie pigment do siebie i powstaną miejsca z prześwitującą szpachlą (zrobią się plamy). Elementy należy dobrze pomocować na sztywno, aby nam było wygodnie malować. Teren malowania polać wodą, aby się nie kurzyło. WAŻNE: Aby zacząć malować nie tolerujemy wiatru. Max 2 km/h, bo inaczej 90% farby wyleci w powietrze. Kładziemy 1-3 warstwy, w zależności od potrzeby. Staramy się to robić przy ciśnieniu na sprężarce (kompresorze) ~5 bar. Podkład nie zalewa dołków itp. Najpierw malujemy rogi danego elementu, a później dopiero większe powierzchnie. Aby położyć kolejną warstwę musimy poczekać, aż poprzednia wyschnie, ale będzie się lekko lepić. Przy 25 stopniach to kwestia 5 minut. Najlepiej malować w cieniu lub po prostu wieczorem, bądź rano kiedy nie ma słońca. Trzeba jednak pamiętać, że nie może być wilgoci, tak więc unikamy malowania o 4-5 rano i 7-9 wieczorem-no i w nocy (chyba, że mamy do tego pomieszczenie). Najlepsze godziny do malowania to 17-19. W samej kwestii malowania polecam podkłady raczej lepszych firm, bo lepiej się je wyrabia i mniej schodzi (chociażby Novol). WAŻNE: Jeżeli malujemy coś na jasne barwy, używamy podkładu szarego, a jeśli coś ciemnego to podkład czarny. Pozwala to zaoszczędzić dodatkowe ilości lakieru.

Kiedy mamy już wszystko w podkładzie, trzeba teraz wyrobić podkład. Bierzemy farbę, taką, którą będzie widać na podkładzie (najlepiej tą, którą będziemy potem malować) i wszystko lekko spruszamy tym lakierem, tak, aż powstaną kropki. Jest to ważny etap, a wiele osób o nim zapomina. Można jeszcze lakierować "mokro na mokro" (kłaść lakier na nie do końca wyschnięty podkład), ale musimy być wtedy pewni, że mamy idealnie gładką powierzchnię. Poniżej zdjęcie jak powinno to wyglądać.

Powiększ

Aby zacząć matować podkład, musi on najpierw wyschnąć. Średnio jest to 1-2 dni przy temperaturze 20 stopni. Do tej czynności używamy papieru 800, lub szarej włókniny. Robimy to na mokro, czyli mamy wiaderko z wodą, a w nim papiery wodne do matowania. Różnią się one tym, że po zamoczeniu się nie rozlatują. Można do wody dodać krople ludwiku-odkamieni on wodę. Na tym etapie pilnujemy, aby nic nam się nie dostało pod papier, bo wyjdzie jeszcze gorzej. Oczywiście można drobniejszym, ale tylko więcej się na robimy, a wyjdzie nam podobny efekt. Aby mieć mniej rys ze szlifowania, najlepiej robić to, szlifując w kółko. Ten etap jest ostatnią szansą na ostateczne poprawki. Można zaszpachlować minimalne dołki szpachlą, aby nie było widać (duże powierzchnie momentalnie chłoną kolor). Zdjęcie poniżej (trzeba się przyjrzeć, bo niepotrzebnie użyłem autokorekty i zniknął efekt).

Powiększ

Zbliżamy się do ostatecznego punktu, czyli kładzenia głównego koloru. Warunki, aby go położyć są takie same jak w przypadku podkładu. Proces malowania także niewiele się różni, ale jest pewna różnica. Jeżeli ktoś będzie malował coś lakierem akrylowym, nie ma się czego obawiać. Lakier akrylowy, nie miesza się z bazowym ! Problem jest jednak w lakierze bazowym, bo aby tutaj był efekt musi być dodatkowo lakier bezbarwny. Są różne szkoły, żeby zrobić tak, aby on nie schodził, ale podam te, które znam i się sprawdzają. Warto tutaj też zwrócić uwagę na sam lakier, jakim będziemy malować, bo zawarta w nim chemia może się nie łączyć (polecam Dynę, lub Du pointa; w ostateczności Novol). Jednym ze sposobów jest zrobienie "mokro na mokro". Wtedy lakier wtapia się w poprzedni i mamy problem z głowy. Drugim sposobem, jest natomiast odczekanie, aż baza wyschnie, a następnie położenie aktywatora, który rozrzedzi nałożony lakier i dopiero bezbarwny. Przed malowaniem oczywiście musimy wszystko DOKŁADNIE oczyścić. Nie jakąś starą szmatą, tylko czystym ręcznikiem i przystosowanymi do tego środkami. Wszystkie ewentualne syfy, które nam się zrobią będzie można wydrzeć papierem 2500 i pastą polerską, po wyschnięciu lakieru. Można to zrobić zaraz po tym jak wpadnie coś, jednak czasami więcej zepsujemy niż poprawimy. Do polerowania polecam pastę polerską G3, K2 Tempo, K2 Ultracut, F1 mleczko do nabłyszczania. Polerując maszyną i pastą G3, powierzchnia musi być wilgotna.

Tak oto przebrnęliśmy przez wszystkie etapy trudnej sztuki lakierowania, ale jednak to nie koniec Smile W zanadrzu mam jeszcze taki bonusik. Wiele osób często pisze, że coś będzie malowało sprayem. Postanowiłem sam to przetestować i ocenić, czy faktycznie można tym coś zrobić. Z góry mówię-NIE. Wszystkie etapy wyglądają tak samo, jednak samo położenie lakieru jest znacznie trudniejsze. Aby mieć 100% efekt spod spraya, użyłem także podkładu w sprayu. Firma, której zawierzyłem to ceniony Deco Lack. Zaczynając od samego początku. Malowanie sprayem jest nieco wygodniejsze niż zabawa z pistoletem. Warto jednak zaznaczyć, że wolałbym pocierpieć niż potem się denerwować. Sam podkład jest straszne niewydajny. Ciężko leci i byle jak kryje. Aby mieć taki sam efekt, jak z podkładu samochodowego, musiałem użyć 3/4, lub nawet całą puszkę na 1 błotnik. Pomijając fakt, że cienko on kryje, jeszcze łatwiej go zmyć. Spraye bowiem (nie wszystkie, ale zdecydowana większość tańszych), nie jest odporna na rozpuszczalniki itp. (chociażby Nitro). Kiedy już przebolałem jak to moje pieniądze zostały wypsiukane w powietrze, wziąłem go przytarłem. Wyszło nawet w miarę, ale to nie to samo. W końcu doszedłem do momentu lakierowania. Tutaj myślałem, że mnie krew zaleje. Jak malowałem ramę na czarno, to nawet w miarę kryło. Malując natomiast inne elementy (typu błotnik), efekty zamieszczam poniżej.

Powiększ

Powiększ

Po pierwszej warstwie było nawet w miarę, ale później tylko gorzej. Maluje się sprayem jak farbami wodnymi (akwarelowymi). Psiukając nieco więcej od razu powstały zacieki. Nie da się nic z nimi zrobić, a co gorsze, nie jest to zaciek farby, a napompowany balonik powietrza, który po zeszlifowaniu pozostawia fragment bez lakieru. Krycie jest fatalne, pomijając kilkukrotne malowanie. Nie dość, że trzeba uważać, aby nic nie spłynęło to jeszcze patrzeć, czy coś w ogóle to maluje. Na 1 zbiornik wyszedł mi cały spray, i jak pokazywałem z efektów to szpachla go całego wypiła. Pomijam fakt, że nadal pozostały miejsca niedomalowane. Spray jest rzeczą, która sprawia więcej problemów niż pożytku-nadaje się do malowania po ścianach i chyba tylko do tego. Pozostawiony na słońcu po prostu się zagotował i zostały sparzone miejsca, tam gdzie był. Warto dodatkowo zaznaczyć, że jeśli w przyszłości ktoś będzie musiał matować taki element po sprayu i go malować to szczerze mu współczuję. Lepiej chyba kupić Śnieżkę i pomalować pędzlem, bo łatwiej zmyć i taniej wyjdzie niż mordować się z tą przeklętą substancją. Spray ma tego plusa, że się błyszczy i jest dobre jak trzeba coś odświeżyć do sprzedaży, ale nie nadaje się na dłuższą metę. Poniżej dodaję ostatnie zdjęcia, jakie mam przygotowane, jak wygląda malowanie sprayem. Może tego nie widać, ale zbiornik po wypsiukaniu całego spraya jest nadal niedomalowany. Koszt jednej puszki to 12 zł i mamy 400ml, a za drugie tyle, kupię normalny akryl, którym pomaluję 2-3 razy tyle i nie będę musiał się z tym tyle męczyć. Pomijam kwestię podkładu, ale tu jest podobnie.

Powiększ

Powiększ

To już wszystko, co miałem przygotowane. Mam nadzieję, że teraz będzie łatwiej zrozumieć, co jest w tym takiego trudnego i dlaczego lakiernicy biorą za to spore pieniądze. Wszelkie pytania i uwagi proszę pisać pod tym postem. Pozdrawiam.
Nie mogę tego edytować, ale odnośnie zdjęć, to aby je otworzyć trzeba kliknąć prawym na "miniaturę", a potem "Otwórz grafikę w nowej karcie".
Polerować element po malowaniu można minimalnie po ~10 dniach.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2015 13:50:07 przez Bartek.)
14-06-2015 18:38:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 10 użytkowników postawiło piwo lincoln_88 za ten post.
Reklama
Pompuś
Unregistered

 
Post: #2
RE: Poradnik dla Lakiernika
Całości nie przeczytałem, ale juz mam jedną uwagę. Szpachli nie dajemy na goły metal a na podkład epoksydowy.
14-06-2015 19:44:41
Odpowiedz cytując ten post
lincoln_88 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 258
Imię: Michał
Skąd: Pilawa
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #3
RE: Poradnik dla Lakiernika
No zależy. Ja jestem wychowany na zasadzie, że albo na zmatowane powierzchnie, albo faktycznie na gołą blachę. Nie przypominam sobie akurat, aby mój ojciec-lakiernik kiedykolwiek gołą blachę podkładował przed położeniem szpachli. Nawet na moją logikę to się lepiej szpachla trzyma do gołego niż do podkładu. No ale mniejsza. To akurat w całości kwestii malowania nie jest aż tak istotne, bo szpachlę wyrobić jest stosunkowo łatwo porównując chociażby do podkładu.

Nie mniej jednak, dzięki za uwagę Wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-06-2015 20:52:45 przez lincoln_88.)
14-06-2015 20:48:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
kw112 Offline
Chart passione mea, et vita mea
*


Liczba postów: 2,014
Imię: Michał
Skąd: Różyna
Pojazd: Romet Chart
Post: #4
RE: Poradnik dla Lakiernika
Pozwoliłem sobie poprawić zdjęcia.

20.08.2012, 20.38 patrzyłem na zegarek- zakup charta 210
Mój Romet Chart 210 nowa edycja!
nikt tak ci nie wytłumaczy jak schemat!
027 bogiem, 023 nałogiem, s38 podstawą, 019 zabawą
15-06-2015 09:34:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo kw112 za ten post.
knypas Offline
Nowy
*


Liczba postów: 63
Imię: Łukasz
Skąd: Dynów
Pojazd: Inny
Post: #5
RE: Poradnik dla Lakiernika
(14-06-2015 20:48:59)lincoln_88 napisał(a):  No zależy. Ja jestem wychowany na zasadzie, że albo na zmatowane powierzchnie, albo faktycznie na gołą blachę. Nie przypominam sobie akurat, aby mój ojciec-lakiernik kiedykolwiek gołą blachę podkładował przed położeniem szpachli. Nawet na moją logikę to się lepiej szpachla trzyma do gołego niż do podkładu. No ale mniejsza. To akurat w całości kwestii malowania nie jest aż tak istotne, bo szpachlę wyrobić jest stosunkowo łatwo porównując chociażby do podkładu.

Nie mniej jednak, dzięki za uwagę Wink


Jeśli faktycznie Twój Ojciec - lakiernik szpachlował na gołą blachę bez epoksydu to raczej kiepski z niego lakiernik...

Jeśli położysz szpachlę na gołą blachę, to po jakimś czasie pod szpachlą pojawi się korozja i szpachla będzie pękać. Często ludzie popełniają ten błąd. Poza tym podkład epoksydowy, w żadnym stopniu nie zmniejsza przyczepności dla szpachli, wręcz powinno się go stosować w takiej sytuacji.

Żeby nie było, że wyssałem to sobie z palca dodaje foto z nadkola mojej Audi. Na zdjęciu widać szpachlę, a pod szpachlą piękną rdze, właśnie dlatego, że ktoś nie zastosował pod szpachlę podkładu epoksydowego, antykorozyjnego.


W stajni:

- Pony 301 88'
- Pony M3 85'
- Pony M2 87'
- Pony M2 88'
- Pony M2 86
- Komar 2320 sztywniak 70'
- WSK M06B3 73'
- WSK M06 58'
- WSK M06B3 85'
- Passat B5 00'
15-06-2015 21:26:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo knypas za ten post.
lincoln_88 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 258
Imię: Michał
Skąd: Pilawa
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #6
RE: Poradnik dla Lakiernika
Wiesz. Ja pisząc poradnik, napisałem jak ja to robię i wychodzi mi dobrze. Celem jego, było raczej pokazanie poszczególnych etapów, bo dla wielu wydaje się to banalne. Ja pokazuję jak to robię i mi się to sprawdza. Zostałem wychowany, że najlepiej kłaść na gołą blachę, lub zmatowane powierzchnie, a nie na podkład epoksydowy. Może i to co piszecie, jest prawdą, jednak jak pisałem-nie robię tak i mam dobrze. Na szkoleniach może i tak faktycznie jest, ale tak kiedyś było robione i tak robimy teraz. Co do samej szpachli. Jeżeli kładzie się ją na zardzewiałe powierzchnie, nieodtłuszczone, wilgotne, bądź po prostu brudne, będzie taki efekt. Nawet gdyby, to na nadkolach itp stosujemy akurat szpachlę z włóknem, która nieco inaczej się wyrabia. Nie mieliśmy problemu akurat z tym, że coś wyszło i odpadało, bo zostało położone na gołą blachę. Z resztą na rdzę nie ma reguły. W Twoim przypadku, jest jeszcze problem tego typu, że nadkola akurat są dosyć specyficznym miejscem. Tam, często jest kontakt z wodą, resztki z jezdni itp. Inną sprawą jest to, że widzę purchle dookoła, a nie tylko w miejscu nałożenia szpachli. W takich miejscach, które chcesz reanimować szpachlą, aby jeszcze z rok wytrzymały musisz liczyć się z tym, że szpachla będzie odpadać. Przed nałożeniem wypadało by je jeszcze wysuszyć opalarką i zostawać na jakiś dzień na słońcu. To jak z domem po powodzi-jak wyremontujesz od razu, potem wszystko spęka, bo nie wyschnie dobrze. No i ostatnia sprawa, to to, że szpachlę się wciska, a nie kładzie po wierzchu, bo wtedy powstają w środku luki, które też mogą doprowadzić do tego efektu. Odnośnie podkładu dodam, że jak coś malujesz proszkowo to nie możesz mieć na tym nic-tylko goła blacha. Ale niedawno testowaliśmy szpachlę "żaroodporną" to jako jedyna się trzymała, bo podkłady w piecu odpadają. No ale mniejsza. Dla mnie takie rzeczy akurat nigdy nie były problemami. Ja robiłem bez podkładu i będę robił bez. Jeśli ktoś robi z, to już jego sprawa-ja nie używam to aż tak się nie będę wychylał.

Na zakolach faktycznie, może i wypadało dać ten podkład, bo kładąc tam szpachlę, nawet i na idealnie czyste miejsce to przyczepi się ona do podkładu. Nie odpadnie ona od blachy, tylko po prostu odleci, jak od dołu spróchnieje, bo farba "zabezpieczy" górę.

No i co do samego lakierowania. Robimy wszystko, blacharkę, mechanikę i lakierowanie. Skoro od 20 paru lat ojciec ma klientów i to na tyle, że się nie ogarnia z robotą (a to mała miejscowość) to chyba coś w tym jest Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-06-2015 23:27:15 przez lincoln_88.)
16-06-2015 23:08:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
175mateusz Offline
zbieracz
*


Liczba postów: 462
Imię: mateusz
Skąd: lubin
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #7
RE: Poradnik dla Lakiernika
wszystko fajnie opisane na pewno komuś się przydaSmile Ale nie zgodzę się z Tobą, że spreje do niczego się nie nadają. Ja dorabiałem kolor niebieski akryl do mojego ogara 200. kolor został dobrany idealnie i nic nie odłazi, zacieków też nie byłoSmile Ale to pewnie zależy od jakości farby bo ja płaciłem za farbę nabitą w spray 40zł za 500ml.
16-06-2015 23:29:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
lincoln_88 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 258
Imię: Michał
Skąd: Pilawa
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #8
RE: Poradnik dla Lakiernika
Dzisiaj dowiadywałem się odnośnie tych podkładów epoksydowych, bo mi to spokoju nie dawało. Przyznaję, mieliście rację, że powinno się stosować. Teoretycznie zawsze, ale jak pytałem wszystkich fachowców (nie tylko ojca), to mówią, że można to zastosować, podkreślam MOŻNA, ale nie trzeba i najczęściej to się stosuje w przypadku okolic szlifowania spawów itd, ale to i tak tylko po to, aby raczej zabezpieczyć miejsca spawu dookoła, bo szpachla i tak to przykrywa po wierzchu. Tak więc uznajmy, że stosowanie jest prawidłowe, ale nieobowiązkowe. Co do samego spraya. Jeśli miałbym kupować nabijanego spraya to owszem, efekt będzie nawet w miarę. Mi chodzi o ten 100% ze sklepu, który no maluje jak farby akwarelowe, czyli wcale. Bardzo łatwo coś zepsuć i ciężko poprawić. Ten nabijany to inna bajka, bo wiem, że często używa się go jak się robi progi czy coś, ale zwykle i tak bierzemy akryl. Dzisiaj chciałem przymatować zacieki to nie daje się nic drzeć. Zwykły lakier to tak 800 na mokro ładnie złazi, a tutaj 400 miałem problem, aby cokolwiek zrobić. Pomijam, że farba dziwnie się ciągnie i ma specyficzną konsystencję podczas darcia, która zostaje na papierze.
17-06-2015 23:30:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
knypas Offline
Nowy
*


Liczba postów: 63
Imię: Łukasz
Skąd: Dynów
Pojazd: Inny
Post: #9
RE: Poradnik dla Lakiernika
To, że Twój Tata robi przy tym 20 lat i ma wielu klientów nie koniecznie oznacza, że robi to dobrze.
Pisząc tamten post chciałem Cię tylko poprawić, przy okazji nakierować innych ludzi, że na gołą blachę powinno się dać epoksyd. To, że ktoś od wielu lat robi i tego nie stosuje, nie koniecznie świadczy o tym że jest to poprawna technika.

Poza tym efektów nie zastosowanie epoksydu nie będzie widać po roku, trzeba trochę dłużej poczekać aż szpachla zacznie odpadać. No chyba że mamy skopane po całości to i roku nie trzeba...

Zresztą sam popytałeś i się przekonałeś, że miałem racje. No i w ten sposób dowiedzieliśmy się wszyscy więcej i będziemy wiedzieć jak robić to poprawniej Wink

W stajni:

- Pony 301 88'
- Pony M3 85'
- Pony M2 87'
- Pony M2 88'
- Pony M2 86
- Komar 2320 sztywniak 70'
- WSK M06B3 73'
- WSK M06 58'
- WSK M06B3 85'
- Passat B5 00'
18-06-2015 11:00:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
lincoln_88 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 258
Imię: Michał
Skąd: Pilawa
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #10
RE: Poradnik dla Lakiernika
Znaczy na rdzę nie ma zasady. Zdarzało się, że w środku lata potrafiliśmy wymieniać całe progi, zabezpieczać itd, a na zimę wyłaziło, a czasami przylatywała osoba w środku zimy, aby w pół dnia zaszpachlować dziury, aby przegląd zrobić i po 3-ech latach nic nie wyłaziło. Swoją drogą to też kwestia auta i ile było razy robione. Swoją drogą ten epoksyd to sporny temat. Ja nie stosowałem i się trzymało, a że jest potrzeba to może i jest. Defakto jeszcze nie miałem potrzeby szpachlować spawów i miejsc, gdzie faktycznie wypadałoby czymś to zabezpieczyć, przed położeniem szpachli. Nie mniej jednak wychodzę z założenia, że z epoksydem szpachla odpadnie dopiero jak od spodu będzie dziura i nie będzie miała się czego trzymać, a bez niego, po prostu odpadnie jak się zrobi wilgoć. Szpachla z tego co pamiętam to popękała na dachu w aucie, które stoi 10 lat pod plandeką i jest tam ciągle wilgoć. Nie wiem jak by było z epoksydem. Trzeba sprawdzić i postawić auto na kolejne 10 lat Tongue No ale dzięki za uwagi. Kwestia szpachli rozwiązana, aczkolwiek nie sądziłem, że w tym poście to będzie najbardziej sporny problem Big Grin
18-06-2015 17:05:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
kolesgit01 Offline
Mechanik drogowy
*


Liczba postów: 274
Imię: Karol
Skąd: Śląsk
Pojazd: Inny
Post: #11
RE: Poradnik dla Lakiernika
ewentualnie możemy pomalować "po cygańsku"

https://www.youtube.com/watch?v=qZveT-8ipqk

był:
Romet Komar 2350 72
Romet Ogar 205 88
WSK M06B3 78
jest:
Jawa 586 "mosquit" 96 50/125cmm

w planach MZ
21-06-2015 20:05:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
mr.Wueskowy Offline
Motórzysta za dwa trzysta...
*


Liczba postów: 62
Imię: Filip
Skąd: Rgielew
Pojazd: Romet Kadet
Post: #12
RE: Poradnik dla Lakiernika
Widzę że Znasz się na lakierowaniu, więc mam pytanie :

Co jest, jeśli gdy maluję pistoletem, to nie leci jednolity strumień, tylko strzela kropelkami ? Dodgy
01-07-2015 23:13:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wojtek3362 Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,901
Imię: Wojciech
Skąd: Szwajcariq
Pojazd: Romet Chart
Post: #13
RE: Poradnik dla Lakiernika
Masz rozszczelniony pistolet i dostaje się powietrze do farby.

Moje pojazdy - Wojtek3362

Pozdrawiam Smile
02-07-2015 01:19:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dlugiLBN Offline
Lakiernik
*


Liczba postów: 699
Imię: Daniel
Skąd: Lublin
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #14
RE: Poradnik dla Lakiernika
(01-07-2015 23:13:58)mr.Wueskowy napisał(a):  Widzę że Znasz się na lakierowaniu, więc mam pytanie :

Co jest, jeśli gdy maluję pistoletem, to nie leci jednolity strumień, tylko strzela kropelkami ? Dodgy

Kijowy pistolet,miałem to samo,miał być tylko do podkładu a nie nadaje się do niczego,nawet do grzejników.

(04-07-2015 06:46:24)dlugiLBN napisał(a):  
(01-07-2015 23:13:58)mr.Wueskowy napisał(a):  Widzę że Znasz się na lakierowaniu, więc mam pytanie :

Co jest, jeśli gdy maluję pistoletem, to nie leci jednolity strumień, tylko strzela kropelkami ? Dodgy

Kijowy pistolet,miałem to samo,miał być tylko do podkładu a nie nadaje się do niczego,nawet do grzejników.

Lincoln_88 jaka polerka po minimum 10 dniach.Standox ma takie lakiery,że klar jest całkowicie utwardzony po 2 h od lakierowania w odpowiedniej temperaturze oczywiście.

Po po 7 latach i 20 benzyniakach kupiłem diesla :F

I NIGDY WIĘCEJ NIE KUPIE Big Grin

BMW E32
CIVIC EJ9

Komar 2350 w trakcie kompletowania
Ogar 200 w całości do remontu
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-07-2015 06:50:45 przez dlugiLBN.)
04-07-2015 06:46:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
lincoln_88 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 258
Imię: Michał
Skąd: Pilawa
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #15
RE: Poradnik dla Lakiernika
Sory za zapłon. Niekoniecznie to musi być wina pistoletu. Pistolet to też ważna sprawa, ale trzeba go też umyć. Ja na mycie go po malowaniu podkładem spędzam około 20 minut. Dysze też trzeba przeczyścić (czymś cienkim), potem nalać nitra i wypsiukać. Jest co robić-nie wystarczy tylko przetrzeć szmatką.
19-07-2015 01:59:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: siwy1958
Dzisiaj 10:20:26
» Odpowiedzi: 32
» Wyświetleń: 9874
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: siwy1958
Dzisiaj 10:17:17
» Odpowiedzi: 42
» Wyświetleń: 5522
Ogar 200 Romka '84
Ostatni post: Spaceman164
Dzisiaj 08:24:48
» Odpowiedzi: 117
» Wyświetleń: 12514
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Dawdzio
Wczoraj 21:19:22
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 214
Problemy z komarkiem
Ostatni post: Dawdzio
Wczoraj 21:06:07
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 239
Szum sprzegła
Ostatni post: elmer
Wczoraj 15:08:37
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 2347
jaki to model roweru zzr?
Ostatni post: beta1989
16-04-2024 22:56:39
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 171
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: Bob_Harley
16-04-2024 22:44:05
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 291
Remont silnika 019
Ostatni post: michanio91
16-04-2024 19:39:41
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 999
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
15-04-2024 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5716
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
15-04-2024 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 477
Mesko Nimfa
Ostatni post: romek
15-04-2024 16:44:47
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 2252
Witam
Ostatni post: romek
15-04-2024 11:51:27
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 304
Pomoc w dobraniu gaźnika ...
Ostatni post: romek
15-04-2024 10:02:31
» Odpowiedzi: 67
» Wyświetleń: 2912
Uwaga, wyrejestrowanie po...
Ostatni post: romek
15-04-2024 09:12:33
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 788

Reklama