Zbiór wszystkich informacji i pytań przewijających się co jakiś czas przez forum, dotyczących rejestracji i wszystkiego co wokół niej się kręci.
Artykuł będzie na bieżąco uzupełniany.
AKTUALNY CENNIK OPŁAT
REJESTRACJA:
Zacznijmy od opcji najłatwiejszej:
Pojazd posiada (nowy) dowód rejestracyjny, tablice, aktualne ubezpieczenie OC i przegląd. Sytuacja najprostsza z możliwych.
Najpierw wybieramy się do Urzędu Skarbowego opłacić należny podatek. Jeśli cena jest niższa niż 1000 zł, możemy pominąć ten punkt. Wybieramy się do naszego WK, w okienku przedstawiając:
- wypełniony wniosek
- umowa kupna-sprzedaży, darowizny, zamiany, orzeczenie sądu itp.
- dowód rejestracyjny
- tablicę rejestracyjną
- dowód zawarcia umowy OC
Jeszcze tego samego dnia otrzymamy tzw "miękki" dowód oraz jeśli zajdzie taka potrzeba nową tablicę rejestracyjną.
Brak aktualnego OC:
Brak umowy OC poprzedniego właściciela i jego zadłużenie z tego tytułu nas
nie obowiązuje. W przypadku gdy pojazd nie ma OC, szybciutko po zakupie udajemy się prosto do ubezpieczalni, i wykupujemy takowe.
Brak aktualnych badań technicznych:
Przed wizytą w WK udajemy się na przegląd.
Brak tablicy rejestracyjnej:
Jeśli pojazd nie posiada tablicy/tablic rejestracyjnych, należy napisać oświadczenie o ich zagubieniu, i/lub dodać stosowną adnotację na umowie K/S.
Brak dowodu rejestracyjnego:
W tym przypadku najlepiej jeśli poprzedni właściciel zgłosi brak dowodu i wyrobi duplikat. Jeśli nie, znów potrzebne będzie oświadczenie o zagubieniu i/lub odpowiednia adnotacja na umowie K/S
Brak dowodu i tablicy:
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewto...02&start=0
Brak tabliczki znamionowej:
W latach gdy były produkowane pojazdy takie jak Ogar 200, 205 i inne, prawo nie wymagało tabliczek znamionowych od motorowerów więc ich nie instalowano. Prawo nie działa wstecz, więc nie można teraz wymagać lub wyrabiać dla tych pojazdów tabliczek zastępczych. Niestety część diagnostów o tym nie wie, więc albo takich uświadamiamy o tym fakcie, albo zmieniamy stację. Nie dajcie sobie nabijać tabliczek!
Dowód rejestracyjny 56-76 AB-12-34
Czyli potocznie dwuliterówki. Taka forma dowodu świadczy o tym że pojazd jest zarejestrowany, na takim dowodzie nie możemy się poruszać po drodze, jest on jak najbardziej ważny i możemy na niego spisać umowę kupna sprzedaży, również na taki papierek możemy wykupić polisę OC. Przerejestrowanie z kompletem umów i przeglądem (na kartce) nie stanowi problemu.
Potwierdzenie zgłoszenia do rejestru:
Dokument wydawany kiedyś do motorowerów. Jeździć na takim nie możemy ponieważ jest nieważny do poruszania się po drodze. Jako potwierdzenie własności jest on jak najbardziej ważny, i możemy na niego spisać umowę kupna sprzedaży, również na taki papierek możemy wykupić polisę OC. Przerejestrowanie z kompletem umów i przeglądem (na kartce) nie stanowi problemu.
Dowód rejestracyjny z obciętym rogiem:
Taka forma dowodu świadczy o wyrejestrowaniu pojazdu, na takim dowodzie nie możemy się poruszać po drodze, jest on jak najbardziej ważny i możemy na niego spisać umowę kupna sprzedaży, również na taki papierek NIE możemy wykupić polisy OC. Zarejestrować pojazd możemy na dwojaki sposób, pojazd kolekcjonerski (droższa opcja) pojazd zabytkowy (tańsza opcja).
Jest też niejako opcja trzecia, czyli opcja zwykłej rejestracji. W przypadku gdy pojazd został wyrejestrowany przed wejściem ustawy zakazującej ponownej rejestracji pojazdów wyrejestrowanych, można zarejestrować taki pojazd ponownie teraz. Lecz jest to opcja najmniej pewna z uwagi na to że różne WK różnie interpretują te przepisy, i nie ma gwarancji że takie coś się "uda".
Posiadam tylko fakturę zakupu, pojazd nigdy nie był rejestrowany:
Zdarzają się i takie przypadki. Wtedy przechodzimy procedurę rejestracji pojazdu jako fabrycznie nowy. Przypominam także, że pojazd taki
obowiązuje wyposażenie i normy obowiązujące wtedy kiedy został wyprodukowany, a nie jakie są teraz! Dotyczy to głównie badań technicznych na których nieogarnięci diagności wymagają świateł stopu, odblasków po bokach a nawet gotowi są nabijać tabliczki znamionowe. NIE! A jeśli się upierają, zmieńcie po prostu stacje. Wsio.
-------------------------------
INNE PYTANIA:
Chcę kupić pojazd a jestem osobą niepełnoletnią:
W takim wypadku wystarczy pisemna zgoda rodzica lub prawnego opiekuna - adnotacja na umowie K/S. Żadnych sądów, żadnych rozpraw - bujda na kółkach! Jeśli nie ma zgody opiekuna i nieletni sam chce "rządzić", wtedy bez sądu się nie obejdzie.
Chcę kupić pojazd a sprzedający jest osobą niepełnoletnią:
Sytuacja jak wyżej, wymagana pisemna zgoda - adnotacja na umowie prawnych opiekunów/opiekuna sprzedającego.
Co wpisać na umowie jeśli sprzedający nie posiada dowodu osobistego?:
W takim przypadku stawiamy po prostu kreskę, a jeszcze lepiej wpisać choćby numer legitymacji szkolnej. Nie jest ona co prawda dowodem tożsamości, lecz w tym przypadku wystarczy.
Co grozi za brak aktualnych badań technicznych?
Panowie niebiescy zabierają dowód, dają pokwitowanie i wysyłają nas na przegląd. Mandatu za to nie ma, jedynie trzeba nabiegać się po urzędach, no i zrobić przegląd.
Czy mogę zachować starą (zieloną) tablicę rejestracyjną?
Teoretycznie musisz taką tablicę zwrócić. W praktyce możesz po prostu postąpić jak w przypadku braku tablicy rejestracyjnej, a zielony kawałek blachy lub plastiku zachować na pamiątkę. Schowaj ją tylko głęboko, i broń boże nie przykręcaj jej do motoroweru jeżdżącego po ulicy
Czy mogę czasowo wyrejestrować pojazd?
Niestety, albo sprzedaż, albo kasacja w autoryzowanej stacji demontażu pojazdów.
Czy są odstępstwa od ciągłości umowy OC?
Tak. Jeśli pojazd ma ukończone 40 lat, jest pojazdem historycznym. Nie obowiązuje Cię ciągłość OC. Trzeba również posiadać zgodę jeśli chcemy wywieźć pojazd za granicę. No i najważniejsze. Jeśli chcemy poruszać się po drogach,
musimy mieć wykupione aktualne OC!
--------------------------------------
cdn...
Poradnik powstaje dzięki pomocy i materiałom użytkownika Motonita oraz na podstawie pewnych, popartych prawnie oraz sprawdzonych informacji zawartych na forum.