Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Moja Pierwsza - Romet Pony 301'89
Autor Wiadomość
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 3,019
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #11
RE: Moja Pierwsza - Romet Pony 301'89
(po raz kolejny piszę nowego posta bo tamtego nie mogę edytować, a odnośniki znów przestały działać. Wrzucam na hosting forumowy

Po wielu latach zacznę może nietypowo. Na stronie Jacka Brzozowskiego jest napisany wiele lat temu felieton jak gość wyciągnął z szopy i odrestaurował sztywniaka na którym jeździł za dziecka. Kiedyś bardzo mi się on spodobał i myślałem sobie jaka to fajna przygoda. No i właśnie teraz nadszedł czas. Rok temu, jak wybuchła pandemia i się nie wychodziło z domu, postanowiłem że zabiorę swoje graty z ogrodowej rozpadającej się szopki, bo mam już garaż (co prawda zwykły blaszak bez prądu, a jako podłoga po prostu położone gumoleum) i zostawię tą szopkę mamie na narzędzia ogrodowe. Zastałem tam taki widok:



No tak... zaniedbałem ją nieco. No nic. Wyjąłem ją stamtąd:


Ale nie zrobiłem zbyt dużo bo założyłem oponę, napompowałem kółka i uzupełniłem szkiełko w lampie tylnej - jeszcze jak widać załozyłem koło odwrotniefacepalm


I tak stała znowu rok czasu, tym razem w garażu w nieco godniejszych warunkach. Na marginesie. Kiedyś miałem malucha, ale niestety musiałem się go pozbyć. Odłożyłem trochę kwitu na drugiego, ale nie można nic kupić w normalnych pieniądzach i w normalnym stanie, bo zgniłe eleganty za 7000 zł mnie nie interesują, a kasa też na pilniejsze potrzeby potrzebna. Pomyślałem że zrobię na zasadzie takiej, że odwalę motorynkę najlepiej jak mogę, a resztę odłożę na te pilniejsze potrzeby. Więc remont będzie naprawdę porządny, z tym że nie będzie takich akcji z cyklu chromowane czy polerowane na błysk koła itp. Ma być jak najbardziej zbliżona do stanu fabrycznego, więc nie będzie też wyglądać jak te ,,perły'' z OLX składane z byle czego, byle chińskich części, zupełnie nieadekwatnych do rocznika. Oczywiście nie da się uniknąć pewnego wkładu z Chin, ale staram się jak najbardziej wykorzystać te części które w niej są.

Co do silnika, miałem jej oryginalny silnik ale przede wszystkim z racji różnych karterów i niekompletności nie nadawał się on w zasadzie do niczego, więc się go pozbyłem. Dlatego w tej kwestii pomaga mi kolega @seler1500 który mi składa silniczek. Czekam jeszcze na niego, ale wierzę że będzie to naprawdę fajny silnik. Łożyska NSK, simmeringi NBR, platynki irmot, wał china (ale pomierzony itp), łożysko górne Jasil, tłok Berta, z zewnątrz szkiełkowany.

Ostatnie zdjęcia w całości:







Świadectwo czasu - naklejki spod etykiety Kubusia :F z cyklu szybki kubuś i w trasę







Przed rozbiórką postanowiłem jeszcze wykonać wspornik do lampy tylnej, ale efekt mnie nie zadowolił i wziąłem takowy z allegro, co prawa ten tańszy bez przetłoczenia pionowego ale na pewno lepsze niż to co było




Wstępna weryfikacja, rama jest OK, nie spawana, nie pęknięta ale wymaga naprawy ogranicznika i szpilki tylnego amortyzatora. Również wspornik wydechu trzeba będzie ratować. Z jednej strony, na przykład fajnie że schowek cały, choć z takim zarysowaniem ale i tak wolę go użyć niż nowego zamiennika....




... ale z drugiej to wyszło że pedał hamulca i stopki były spawane


Znalazłem takie smaczki:



Odbłyśnik albo młodszy od motorynki, albo założony później, ale ciekawi mnie czy taki napis na ramie miały wszystkie 301?

Z innych rzeczy, kierownica itp jest w przyzwoitym stanie, amortyzatory tylne trzeba dorobić nowe tuleje, felga przednia - tu musiałem kupić śmiecia za 80 zł z olx Confused żeby uratować moją poprzez wycięcie i wspawanie kawałka rantu. Skompletowałem już prawie wszystkie cześci Smile w zasadzie brak mi jeszcze nakrętki sztycy ale czekam aż koleś z ogłoszenia odpisze, instalacji i naklejek.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-03-2021 22:10:09 przez romek.)
17-03-2021 22:09:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Moja Pierwsza - Romet Pony 301'89 - romek - 09-02-2014, 19:53:12
RE: Moja Pierwsza - Romet Pony 301'89 - romek - 17-03-2021 22:09:00


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Identyfikacja modelu rome...
Ostatni post: romek
26-06-2026 20:51:49
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 486
WueSKa 125 - Czyli ponios...
Ostatni post: Quake96
26-06-2026 17:19:40
» Odpowiedzi: 19
» Wyświetleń: 3150
Zlot pojazdów i rajd koma...
Ostatni post: bkrukl
26-06-2026 00:45:32
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 803
Skrzynka narzędzi Ogar 20...
Ostatni post: johnatanpaniniman27
25-06-2026 22:56:45
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 198
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: Janek.Ogar
25-06-2026 19:06:38
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 581
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Dinozaur
24-06-2026 11:18:09
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 649
Moja nowa dojazdówka (Oga...
Ostatni post: grissley
24-06-2026 02:39:42
» Odpowiedzi: 148
» Wyświetleń: 34702
Sprzedam romet Turing 2 i...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 22:21:22
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 114
Szczęki hamulcowe Romet S...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 21:51:52
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 180
"Blokujący się" bieg
Ostatni post: Kapiromet
23-06-2026 20:41:43
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 504
[Wiki] Romet (DEZAMET) St...
Ostatni post: tie.my.r0pe
22-06-2026 23:44:10
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 5234
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 194
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 399
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 417
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 874

Reklama