Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Jawa 50 typ 20 (1974) remont
Autor Wiadomość
BellaUrsa Offline
Nowy
*


Liczba postów: 34
Imię: Krzysiek
Skąd: Legionowo
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont
Texas Ranger - dzięki, każda para ściskanych kciuków będzie pomocna. Rozbierając Jawkę na czynniki pierwsze może nie boję się tak bardzo o składanie jej do kupy, bo cały proces dokumentuję notatkami i zdjęciami, śrubki i nakrętki trzymam w pojemnikach, i jestem pewien, że w tej chwili mółgbym ją na powrót doprowadzić do stanu pierwotnego, czyli tego w jakim była po 19 latach spędzonych w garażu.

Inna sprawa to sam remont, bo myślę o przeprowadzeniu generalnego remontu silnika i to jest dla mnie najważniejsza kwestia - Jawka ma mieć zregenerowane serducho, żebym nie musiał już tego poprawiać, ale jak się za bardzo naoglądam w necie na forach i youtube o silniku, to łeb mi puchnie od karterów, uszczelniaczy, silikonów, łożysk, simeringów, rozpoławiania, a gdzie tu jeszcze do skrzyni biegów, aparatu zapłonowego, wszystkich cewek, magnet, kondensatorów, na świecy kończąc... Niestety, w czasach, gdy ojciec robił generalny remont silnika w maluchu to ja jeszcze ogladałem Smerfy w telewizji, a w latach, gdy miałem dużo wolnego czasu remontem Jawki nie byłem zainteresowany - wtedy już interesowały mnie samochody - ale temat remontu silnika w nich nie występował. Internet jest oczywiście pełny informacji na temat przeprowadzania remontu, ale co charakterystyczne dla sieci, pełno w niej skrajnie sprzecznych informacji, bo jeden remontuje silnik za pomocą linoleum i silikonu szklarskiego, drugi nawet przy wymianie żarówki reflektora planuje kartery, i do wszystkiego będę musiał dojść sam, choć liczę na to, że z pomocą Kolegów z forum nie będę podejmował daremnych prób.

Tyle tytułem wstępu. Rozbierając Jawkę dochodzę jednak do wniosku, że trzeba ją będzie za pierwszym podejściem robić na gotowo. Po zdemontowaniu i rozbrojeniu silnika przyjrzę się temu, co trzeba będzie w nim wymienić. Zakładam od razu, że niezbędny będzie zakup zestawu łożysk i uszczelek, np taki:

jawa-50-ogar-200-lozyska-simeringi-uszczelki-zvl

choć oczywiście będę musiał sprawdzić, czy ZLV to dobra firma Dodgy, popychacz sprzęgłą. Dodatkowo zapewne i tacze sprzęgła, filtr powietrza, świecę, cewkę zapłonową i o tam jeszcze wyjdzie. Nie wszystkie części uda się mi pewnie zdobyć od razu, trzeba będzie czekać na dostawę, bo obawiam się, że nie mam w okolicy żadnych sklepów z częściami do motorowerów, ale jest w tym też pozytyw.

Po rozmowie z ojcem, który zasugerował odmalowanie wszystkich blach doszedłem do wniosku, że robienie Jawki na pół gwizdka mija się z celem i bedzie mnie męczyło, jeśli gotowy i sprawny silnik będę instalował do brudnej ramy, używając czarnych ze starości śrub. Zdecydowałem się, że od punktu kompletnej fragmentacji Jawki na czynniki pierwsze wszystko będę składał po kolei restaurując i wymieniając części, żeby doprowadzić ją do salonowego stanu. Widząc motory Kolegów wiem, że nie ma to jak lśniący lakier i świecące chromy, a umyta stara Jawka z 43 latami eksploatacji i wegetacji, nadal bedzie wyglądać jak stara Jawka, a nie okaz, na który warto popatrzeć. W trakcie prac nad silnikiem zacznę czyścić ramę, pozbędę się starych powłok i odmaluję ją kompresorem (mimo wszystko chciałbym uniknąć na tym etapie zlecania robót w warsztatach). Wymieniajac i restaurując po kolei wszystko to, co potrzebne nie tylko nauczę się wielu rzeczy, ale też może w końcu nauczę się rzeczy najważniejszej w tym hobby, że gonienie króliczka, jest najważniejsze (lub jak kto woli: "the chase is better that the catch"). Takie są założenia, co z tego wyjdzie - zobaczymy. Zgodnie z tymi założeniami wątpliwe wydaje mi się uruchomienie Jawki w tym sezonie, ale jeśli ma ona wyglądać jak należy, mogę czekać i do przyszłego sezonu. Zorientuję się dodatkowo jaki sposób rejestracji jest dla mnie interesujacy, czy rejestracja na zabytek nie wymusi pozostawienia starych blach w oryginalnym stanie, ale przede wszystkim ma ona wyglądać.

Póki co, wrzucam nowe zdjęcia. Wczoraj, z braku czasu nie zdążyłęm już ich wrzucić. Panowie rozumieją, rodzina:

Moja jaskinka, ciasna, ale tylko dla Jawki, nikt nie będzie się mi tam kręcił ani wrzucał innego bałąganu:


Progi - obraz nędzy i rozPICZY, do malowania, mam nadzieję, że gumy da się uratować albo dokupić:


Kokon, od środka minia pała młodzieńczym rumieńcem jak dzięcielina, a odnośnie pały, to została wymalowana na wierzchu, dobrze, że pod siedziskiem:


Czechosłowacki mocarz, przy elektryce podejrzanie sucho, wszędzie indziej lepi się od oleju choć trudno powiedzieć skąd go tyme może być, podczas ostatniego odpalania w 1998 silniczek był wymyty i z wierzchu, ale mimo, że nie był w użytku, dookoła pełno tłustego brudu:


A tutaj zdjecie ramy, w miarę zdrowa, tylko wszędzie zasmażka... znaczy się minia. Będzie co zdzierać:


Do następnego wpisu będę musiał już mieć rozebrany silnik, bo może Koledzy ocenią o zdjęciach co się kwalifikuje do wymiany. Póki co, nie będę zanudzał postami o brudnej Jawce.

By zrekompensować czytelnikom poziom brudu i grzybni powyższych zdjęć, zamieszczam czterokołowy przykład bezkompromisowego remontu przeprowadzony na jednym z moich motoryzacyjnych marzeń, który to dodatkowo miałem okazję poprowadzić zeszłej soboty:


Pozdrawiam, Krzysiek.

Chcesz zobaczyć jak wygląda praca amatora bez budżetu, sprzętu oraz skilla? Odwiedź wątek remontowy mojej Kaczki
24-05-2017 12:15:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo BellaUrsa za ten post.
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 23-05-2017, 01:05:20
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 24-05-2017 12:15:34
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - pajak - 27-06-2017, 19:16:02
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - joozek - 13-07-2018, 20:02:24
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - JGNZM - 13-07-2018, 21:42:31
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - cyci93 - 14-07-2018, 00:34:47
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - kaziq - 18-07-2018, 23:17:52
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - rafi555 - 18-07-2018, 23:32:53
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - Waldek - 19-07-2018, 00:13:00
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - Mixol - 19-07-2018, 07:48:02
Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 21-07-2018, 02:34:38
Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 08-07-2019, 00:28:41
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - Quake96 - 08-07-2019, 22:11:53
Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 11-07-2019, 20:20:22
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - ananas - 12-07-2019, 12:22:17
Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 21-07-2019, 14:14:55
Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 27-07-2019, 19:04:46
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - cyci93 - 31-07-2019, 23:59:51
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - rafi555 - 01-08-2019, 08:38:50
Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 22-12-2019, 20:15:52
Jawa 50 typ 20 (1974) remont - BellaUrsa - 01-01-2020, 00:53:01
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - Quake96 - 01-01-2020, 01:04:10
RE: Jawa 50 typ 20 (1974) remont - Mixol - 02-01-2020, 10:39:43


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Identyfikacja modelu rome...
Ostatni post: romek
26-06-2026 20:51:49
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 422
WueSKa 125 - Czyli ponios...
Ostatni post: Quake96
26-06-2026 17:19:40
» Odpowiedzi: 19
» Wyświetleń: 3143
Zlot pojazdów i rajd koma...
Ostatni post: bkrukl
26-06-2026 00:45:32
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 789
Skrzynka narzędzi Ogar 20...
Ostatni post: johnatanpaniniman27
25-06-2026 22:56:45
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 184
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: Janek.Ogar
25-06-2026 19:06:38
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 555
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Dinozaur
24-06-2026 11:18:09
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 639
Moja nowa dojazdówka (Oga...
Ostatni post: grissley
24-06-2026 02:39:42
» Odpowiedzi: 148
» Wyświetleń: 34688
Sprzedam romet Turing 2 i...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 22:21:22
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 108
Szczęki hamulcowe Romet S...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 21:51:52
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 169
"Blokujący się" bieg
Ostatni post: Kapiromet
23-06-2026 20:41:43
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 484
[Wiki] Romet (DEZAMET) St...
Ostatni post: tie.my.r0pe
22-06-2026 23:44:10
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 5231
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 191
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 397
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 413
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 843

Reklama