Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komar to kopia Jawy
Autor Wiadomość
Kanilox Offline
Moplikowiec
*


Liczba postów: 3,489
Imię: Kamil
Skąd: Zabrze
Pojazd: Romet Chart
Post: #1
Komar to kopia Jawy
Witam wszystkich zachęconych zdawało by się niedorzecznym tytułem do przeczytania artykułu o tym jak nasza jest konstrukcja motoroweru Komar była wzorowana na zagranicznej konstrukcji Jawy.

Zacznijmy od przedstawienia pojazdów

Komar na sztywnym zawieszeniu tylnym mr230 / mr231 / mr232 / 2320



mr230
- lata produkcji 1960 - 1962
mr231
- lata produkcji 1962 - 1964
mr232 i 2320
- lata produkcji 1962/3 - 1971

Jawa Satadion s11





- pierwsze prototypy 1956
- seryjna produkcja 1957

Rozwiązania konstrukcyjne stosowane w Jawie były kopiowane na przestrzeni wielu lat dlatego można zauważyć różne elementy z modelu s11 w różnych modelach komara na sztywnym zawieszeniu

Na pierwszy rzut oka podobieństwo może nie jest uderzające ale przyjrzyjmy się szczegółom
Zaczynając od góry przodu
- Kremowe manetki stosowane od modelu mr232
- Kierownica rowerowa stosowane w mr230 (tu raczej inspiracja od sr2)
- Zawieszenie przednie na krótkich wahaczach pchanych ze sprężynami (możliwa inspiracja również od sr2)
- Okrągły bak z kremowym korkiem i często pasem przez środek w kolorze ramy stosowane w mr232
- Silnik o do złudzeniu podobnym kształcie do s38 ale o tym później
- Koła 19 cali na małych bębnach
- Siodełko na centralnej sprężynie z szarą gumą
- Bagażnik mocowany na tylnym błotniku
- Kolorystyka szary + niebieski stosowana w mr232
- Rama o bardzo podobnym kształcie z typowym sztywnym wahaczu
- Tylne mocowania błotnika tyle że różnica jest taka że mocowania błotnika górne są zastąpione mocowaniami bez pośrednio do bagażnika


Zainteresujmy się teraz trochę silnikiem s38 który jak by się zdawało jest konstrukcją Polską

Silnik Dezamet s38 motoroweru Komar


Silnik:
Pojemność skokowa 49,8 ccm³
Średnica tłoka: 38 mm
skok wału: 44 mm
Stopień kompresji: 1 : 6,5
Moc: 1,4 KM przy 4000 obrotach/min
Maksymalny moment obrotowy: 2,8Nm
Obroty maksymalne: brak danych
Smarowanie miszanką oleju z paliwem: 1 : 25
Skrzynia
Zmiana biegów w lewej manetce kierownicy
Liczba biegów: 2
Przełożenie pierwszego biegu: 1 : 1,92
Przełożenie drugiego biegu: 1 : 1 (bezpośrednio)

Silnik JAWA 50 typ 552 motoroweru Jawa stadion s11

Parametry

Silnik:
Pojemność skokowa 49,8 ccm³
Średnica tłoka: 38 mm
skok wału: 44 mm
Stopień kompresji: 1 : 7,5
Moc: 1,5 KM przy 4250 obrotach/min
Maksymalny moment obrotowy: 0,27 kgm
Obroty maksymalne: 6000 obrotów/min
Smarowanie miszanką oleju z paliwem: 1 : 25
Skrzynia
Zmiana biegów w lewej manetce kierownicy
Liczba biegów: 2
Przełożenie pierwszego biegu: 1 : 2,01 (16) 13 x 18 (11)
Przełożenie drugiego biegu: 1 : 1 (bezpośrednio)

Porównajmy teraz wygląd karterów
Kartery Jawy



Kartery Komara





Tu już podobieństwa są widoczne gołym okiem, jedyną mocno widoczną różnicą jest to że łańcuch jest po drugiej strony.

Jak widać Polscy konstruktorzy nie poprzestali na kopiowaniu konstrukcji Jawy s11 i jej silnika bo później powstał Komar 2 który by wyraźnie inspirowany konstrukcją Jawy s22

Więcej o samych motorowerach
Komar z ruchomym tylnym zawieszeniem 2330
- lata produkcji 1969 - 1973



Jawa stadion s22
- Produkowany w 1960




I tu znowu lista wspólnych elementów
- Przednie zawieszenie które już zaczęto stosować w mr232
- Napęd licznika mocowany w ten sam sposób
- Głębokie błotniki
- Tylny błotnik jest integralną częścią z ramą
- Bagażnik mocowany na przodzie do ramy a na tyle bardzo podobnym mocowaniem do błotnika
- Blaszana obudowa przedniego reflektora z klaksonem pod reflektorem będąca integralnym elementem z przednim zawieszeniem
- Bardzo podobny tłumik
- Bardzo podobne amortyzatory z aluminiowymi maskownicami sprężyn
- Małe kanapowe siodełko

Podsumowując Komar może nie był w pełni Polską konstrukcją ale czy dziś to coś zmienia? Raczej nie, wszystkie Polskie samochody też były produkowane na licencjach, były kopiami lub bardzo wzorowały się na zagranicznych konstrukcjach.


Zapraszam do dyskusji.

Żródła
http://www.stadion-jawetta.deg.cz/
http://jacomoto.pl/
http://www.jawa-50.cz
https://sprzedajemy.pl/
http://olx.pl/
i inne

Jeszcze kilka znajomo wyglądających części jakby z Komara




(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-05-2016 16:23:23 przez Kanilox.)
01-05-2016 16:05:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 7 użytkowników postawiło piwo Kanilox za ten post.
Reklama
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Komar to kopia Jawy - Kanilox - 01-05-2016 16:05:12
RE: Komar to kopia Jawy - Kanilox - 02-05-2016, 01:06:20
RE: Komar to kopia Jawy - Quake96 - 02-05-2016, 01:16:58
RE: Komar to kopia Jawy - Kanilox - 02-05-2016, 01:25:52
RE: Komar to kopia Jawy - Błażej - 02-05-2016, 11:44:22
RE: Komar to kopia Jawy - Kanilox - 02-05-2016, 16:46:56
RE: Komar to kopia Jawy - Jakub - 02-05-2016, 17:59:19
RE: Komar to kopia Jawy - Kanilox - 02-05-2016, 18:19:47
RE: Komar to kopia Jawy - joozek - 02-05-2016, 19:02:41
RE: Komar to kopia Jawy - Kanilox - 02-05-2016, 20:28:12
RE: Komar to kopia Jawy - VRka :D - 02-05-2016, 19:07:56
RE: Komar to kopia Jawy - joozek - 02-05-2016, 23:23:56
RE: Komar to kopia Jawy - Quake96 - 02-05-2016, 23:36:37
RE: Komar to kopia Jawy - joozek - 02-05-2016, 23:50:37
RE: Komar to kopia Jawy - Kanilox - 03-05-2016, 01:07:45
RE: Komar to kopia Jawy - Quake96 - 02-05-2016, 23:57:30
RE: Komar to kopia Jawy - jurek_j - 03-05-2016, 11:28:43
RE: Komar to kopia Jawy - Błażej - 03-05-2016, 19:25:49


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Zlot pojazdów i rajd koma...
Ostatni post: bkrukl
Dzisiaj 00:45:32
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 734
Identyfikacja modelu rome...
Ostatni post: romek
Dzisiaj 00:44:55
» Odpowiedzi: 10
» Wyświetleń: 149
Skrzynka narzędzi Ogar 20...
Ostatni post: johnatanpaniniman27
Wczoraj 22:56:45
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 103
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: Janek.Ogar
Wczoraj 19:06:38
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 510
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Dinozaur
24-06-2026 11:18:09
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 547
Moja nowa dojazdówka (Oga...
Ostatni post: grissley
24-06-2026 02:39:42
» Odpowiedzi: 148
» Wyświetleń: 34536
WueSKa 125 - Czyli ponios...
Ostatni post: Quake96
23-06-2026 22:56:39
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 2998
Sprzedam romet Turing 2 i...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 22:21:22
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 77
Szczęki hamulcowe Romet S...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 21:51:52
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 121
"Blokujący się" bieg
Ostatni post: Kapiromet
23-06-2026 20:41:43
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 328
[Wiki] Romet (DEZAMET) St...
Ostatni post: tie.my.r0pe
22-06-2026 23:44:10
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 5206
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 176
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 355
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 366
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 771

Reklama