Antena do Unitry Diora Dominik
|
Autor |
Wiadomość |
Blusik
MacGyver
Liczba postów: 618
Imię: Bartek
Skąd: Ruda Śląska
Pojazd: Romet 2375
|
Antena do Unitry Diora Dominik
Witam mam takie radyjko (zdjęcie z internetu)
I jak do tego zrobić antenę aby wzmocnić sygnał jakieś mi tan stacje łapie ale są szumy więc chce zrobić antenę. Radio nie jest przestrojone
Myślałem nad tym https://youtu.be/ZgGpgHstTnU?t=4m7s ale czy to zadziała lub z czego zrobić taką antenę i jak to podłączyć
Dzięki za pomoc
I jeszcze mam pytanie gdzie to podłączyć bo są 3 symbole z lewej strony (antena te "Y" to nie wiem i masa) i potem z prawej gramofon chyba i magnetofon
i czy są jakieś przejściówki z din 5 na np mini jacka aby puścić muzykę lub coś ?
Romet 2375 82'
Co Posiadam:
Romet 2375 82'
Motorynka M2 80'
Simson SR50
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2015 01:11:13 przez Blusik.)
|
|
25-04-2015 00:54:11 |
|
|
Dawdzio
Hold my mustache!
Liczba postów: 2,613
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
|
RE: Antena do Unitry Diora Dominik
Radio masz nieprzestrojone, więc odbiera w paśmie OIRT, czyli tzw. dolnym UKF. Dziś m.in. w Polsce nadaje się już w górnym UKF, czyli w CCIR, ale, np. w krajach byłego ZSRR nadaje się ciągle w OIRT. W nieprzestrojonych radiach da się czasem złapać tzw. lustrzane odbicia stacji z górnego UKF i takie pewnie odbierasz (jeżeli próbujesz coś złapać na UKF, a to przyjąłem).
Gniazda antenowe masz pewnie takie:
Do odbioru UKF służy gniazdo z lewej (300 ). Powinno mieć trzy "dziury". Dwie na górze i jedną na środku troszkę niżej. Z tego co znalazłem to pomiędzy górnymi "dziurami" jest wejście 300 , a pomiędzy dolną i jedną z górnych jest 75 , ale nie wiem czy tak jest na pewno. To tyle teorii. Znalazłem, że antena na 300 powinna wyglądać tak:
http://technical.beoworld.org/Aerial/default.asp
Z tego co rozumiem antena z rysunku została wykonana z kabla symetrycznego. Wygląda on tak:
I jest już raczej nie do dostania, ale czasem spotykam taki na złomach. Idealnie by było, gdybyś zastosował taki kabel chociaż do podłączenia anteny do radia. Antenę możesz spróbować zrobić ze zwykłego drutu, chociaż ja jako antenę używałem po prostu kawałek grubego aluminiowego (lepszy niż miedziany) kabla włożonego w jedną z górnych "dziurek". Gniazda antenowego do radia też już nie kupisz, więc polecam albo odpowiednio gruby drut i przylutowanie do niego docelowego kabla, albo cieńszy drut prosto z kabla, włożony do gniazda razem z zapałką (pasuje idealnie). W "dziurkach" styki są po bokach, więc kabel powinien być tak włożony, żeby się z nimi stykał. Opisałem wersję "półprofesjonalną", ale jak nie chcesz się w to bawić to włóż dłuższy kabel w jedną z górnych "dziur" i powinno grać. Ja nie robiłem nigdy anteny, ale muszę się za to wziąć, bo powinna odbierać lepiej niż sam kabel.
Z prawej masz gniazdo anteny AM, czyli fal długich, średnich i krótkich. Radio ma wewnątrz swoją antenę, ale możesz podłączyć zewnętrzną wpinając drut do dziury z symbolem przypominającym "Y". Do AM powinien wystarczyć po prostu kawałek kabla.
Żeby podłączyć do radia źródło dźwięku potrzebujesz taki kabel:
Podobno powinno podłączać się dźwięk do gniazda magnetofonowego, bo gramofonowe jest czulsze, ale nie udało mi się jeszcze uszkodzić gramofonowego gniazda przez podłączenie do niego innego sprzętu albo przejściówki. Czasem jedno gniazdo może być wejściowe, a drugie wyjściowe. Ja przyjmuję, że gniazdo gramofonowe to wejście sygnału, a magnetofonowe to wyjście.
To chyba tyle. Mam nadzieję, że nigdzie się nie pomyliłem
|
|
25-04-2015 04:06:05 |
|
3 użytkowników postawiło piwo Dawdzio za ten post:3 użytkowników postawiło piwo Dawdzio za ten post.
Blusik (04-25-2015), raterro (04-25-2015), Simon (04-25-2015)
|
Tomasso94
Przebiegły Administrator :D
Liczba postów: 4,039
Imię: Tomasz
Skąd: Będzin / Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
|
|
25-04-2015 17:02:09 |
|
|
Dawdzio
Hold my mustache!
Liczba postów: 2,613
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
|
RE: Antena do Unitry Diora Dominik
Co do przestrojenia to polega ono na wymienieniu kilku elementów. Niestety nie ma opisu przestrojenia Dominika, więc trzeba by było kombinować samemu.
Cytat:Zasada przestrajania jest taka: pojemności mające wpływ na zakres i wzmocnienie głowicy zmniejszamy o połowę. Pojemność mieszacza "samowzbudnego" , gdy są tylko dwa tranzystory w głowicy, zmniejszamy o 1/3. Jak Ślązak ma podobną głowicę a tylko inne wartości to je odpowiednio dajesz.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic921939.html
Cytat:Przestrajanie UKF
Konieczność przestrajania odbiorników radiowych wynika z różnicy w systemach nadawania. W Polsce w okresie PRL-u obowiązywał standard OIRT gdzie pasmo UKF obejmowało zakres od 65,5 MHz do 74 MHz. Jest to inny zakres niż w standardzie CCIR: od 87.5 MHz do 108 MHz. Radia przywożone w tym czasie z Europy zachodniej wymagały przestrajania UKF-u. Obecnie wszystkie stacje radiowe przeszły na zakres obowiązujący w standardzie CCIR, więc nie ma potrzeby przestrajania odbiorników przywiezionych z zachodu. Problem ten dotyczy jednak starych odbiorników wyprodukowanych w Polsce. Przestrajanie z OIRT na CCIR jest trudniejsze niż w przeciwnym kierunku, bo nowe pasmo UKF jest trzy razy szersze. Jest kilka metod przestrajania, które różnią się ceną i uzyskanym efektem.
Wymiana głowicy UKF
Najlepszą jakość uzyskuje się wymieniając całą głowicę UKF na nową, dostosowaną do standardu CCIR. Produkowane są głowice uniwersalne umożliwiające łatwą adaptacje do większości odbiorników. Jeśli głowica przestrajana jest napięciem warikapowym, przeróbka ogranicza się do jej wymiany i odpowiedniego podłączenia kilku przewodów. Gdy głowica strojona jest kondensatorem obrotowym, to dochodzi jeszcze problem dostosowania mechanicznego napędu skali. Większe problemy sprawią radia z syntezą częstotliwości lub gdy nie ma miejsca na inny typ głowicy, wtedy lepiej wybrać inną metodę przestrajania.
Konwerter UKF
Najprostsza metoda przestrajania to podłączenie dodatkowego konwertera UKF. Koszt płytki nie jest duży, podłączenie bardzo proste. w podstawowym wykonaniu wystarczą cztery przewody: masę, + zasilania, wyjście konwertera do wejścia głowicy i jego wejście do anteny. Taki konwerter z jednym zakresem ma podstawową wadę, obejmuje tylko jedną z trzech części pasma. Lepszym rozwiązaniem jest konwerter z przełącznikiem, którym można ręcznie wybierać trzy podzakresy UKF, przez co odbieramy wszystkie stacje. Trzeba pamiętać o jakości montażu, stosować najkrótsze przewody i dobrą masą przy samej głowicy. Konwertery mają dodatkową heterodynę, która przy niestarannym montażu jest źródłem dodatkowych zakłóceń w odbiorze.
Przestrajanie głowicy OIRT
Ta metoda jest najtańsza jednak przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych elektroników. Trzeba zmieniać elementy w wejściowych obwodach rezonansowych i heterodynie oraz dokładne je dostroić aby uzyskać wymaganą szerokość pasma i właściwą czułość w całym jej zakresie. Najlepszy efekt strojenia uzyskuje się strojąc z pomocą wobuloskopu. Gdy nie posiadamy przyrządu należy kontrolować stacje na krańcach pasma, stosując zasadą, że dolną częstotliwość dostrajamy indukcyjnością obwodu rezonansowego, a górną pojemnością . Aby uzyskać odpowiedni zakres regulacji dla wyższej częstotliwości rezonansowej, w obwodach trzeba zmniejszyć wartość pojemności kondensatora i zwiększyć indukcyjność cewki. Indukcyjność można zwiększyć: ściskając zwoje cewki lub wkręcając głębiej rdzeń ferytowy. Prawidłowo przestrojona głowica powinna zapewnić jednakową czułość i równomierne rozmieszczenie stacji na skali.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic12...ml#6458671
Tobie polecam przestrojenie z konwerterem. Pozwoli ci on zachować radio w 100% oryginalne (ubywa ich właśnie przez przestrajanie) i będziesz mógł go wykorzystać też przy innym radiu. Jako, że pasmo CCIR jest trzy razy szersze od OIRT najlepszy będzie konwerter z przełącznikiem, który podzieli pasmo na trzy części. Konwerter możesz kupić albo zrobić samemu. Jeżeli będziesz kupował to szukaj zewnętrznego (do samochodu, ale musisz się liczyć z tym, że będziesz wtedy musiał poszukać jakiegoś zasilacza 12V), a jak zdecydujesz się zrobić go samemu to pamiętaj, że nie musisz trawić płytki, ale możesz możesz użyć uniwersalnej.
(25-04-2015 15:39:11)Blusik napisał(a): Okej a jak załóżmy mam ten kabel symetryczny to mam go przeciąć i zrobić taki okrąg jak na rysunku i potem wsadzić to do gniazda antenowego tego na górze tych 2 i powinno działać
Czy to trzeba nic nie przecinać tego kabla i jakoś go wygiąć lub przeciąć i zlutować
Szczerze? Nie wiem Wydaje mi się, że powinieneś zrobić okrąg nie przecinając kabla. Połącz jeden koniec koła (ale mi absurd wyszedł ) z jednym drutem kabla idącego do radia, a drugi koniec z drugim drutem.
Masz jeszcze inną antenę:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop...929#503929
(25-04-2015 16:39:23)Blusik napisał(a): Wpiąłem do Y kawałek druta miedzianego grubości 2.5 chyba ale nie widać różnicy czy można np miernikiem sprawdzić lub czymś czy to działa
Pamiętaj, że "Y" to antena od pasma AM, czyli od fal długich, średnich i krótkich. Po włożeniu druta powinieneś zauważyć poprawę odbioru (jeżeli znajdziesz w pomieszczeniu "magiczne miejsce", w którym radio dobrze odbiera i umiejscowisz tam antenę). Jeżeli nie zauważyłeś poprawy odbioru to może antena wewnętrzna jest wystarczająca.
(25-04-2015 16:39:23)Blusik napisał(a): i czy coś wkłada się do uziemienia w radiu czy można zostawić wolne ? lub gdzieś wsadzić ?
Ja zostawiam wolne.
(25-04-2015 16:39:23)Blusik napisał(a): I czy każda unitra miała żarówkę aby podświetlić tablice bo u mnie nie ma żarówki lub nie wiem gdzie była
Nie spotkałem się ze stołowym odbiornikiem Unitry (ja na nie mówię "klocki") bez podświetlenia skali.
Z tego co widzę, to tym radiu nie użyto zwykłych żarówek (takich jak w rowerze ), ale takich malutkich, też na 6V. Masz dwie, po jednej na końcach tej płytki na górze. Nazywa się ona R6.
Co do tej anteny z mojego poprzedniego postu:
145cm to nie długość całego kabla, ale tylko jej szerokość.
(obrazek ukradłem z internetów jak nikt nie patrzył )
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2015 23:59:00 przez Dawdzio.)
|
|
25-04-2015 23:51:12 |
|
1 osoba postawiła piwo Dawdzio za ten post:1 osoba postawiła piwo Dawdzio za ten post.
Blusik (04-25-2015)
|
Blusik
MacGyver
Liczba postów: 618
Imię: Bartek
Skąd: Ruda Śląska
Pojazd: Romet 2375
|
RE: Antena do Unitry Diora Dominik
Romet 2375 82'
Co Posiadam:
Romet 2375 82'
Motorynka M2 80'
Simson SR50
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2015 00:09:57 przez Blusik.)
|
|
26-04-2015 00:08:40 |
|
|
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
|
|