Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Rama, nadwozie, układ wydechowy (/forumdisplay.php?fid=224)
+--- Wątek: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning (/showthread.php?tid=55355)



Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - ifuomosquito - 01-07-2025 22:42:45

Witam, szukam dobrego układu wydechowego do rometa po tuningu na 60/4/3. Mianowicie niedawno miałem problemy nowicjusza ze składaniem go, jednym z nich była blokada na 60 kmh którą udało mi się przekroczyć przenosząc ją na 70 kmh innym ułożeniem tylnej części układu wydechowego. Mianowicie mam wydech wraz z kolankiem od simsona i przerabiam go na różne sposoby; najpierw go kompletnie wybebeszyłem i dorabiam różnej długości stożki wraz ze stingerem i różnymi opcjami tłumienia spalin. Lecz wydaje mi się że to nie wystarcza żeby wycisnąć maksymalną moc z tego silnika, obawiam się że nawet połowy maksymalnej mocy z niego nie wycisnąłem. Dlatego szukam profesjonalnego spawaka obliczonego pod niego, tak żeby był w stanie te 70 pare pojechać i do tego potrafił sensownie przyspieszać. Wszelkie wskazówki będą jak najbardziej pomocne Heart (ewentualnie gdzie mogę takowy nabyć jeżeli gdzieś są sprzedawane, ponieważ nigdzie nie mogę trafić)


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - MacRoial - 02-07-2025 21:51:08

Możesz samemu zaprojektować spawak do tego silnika za pomocą aplikacji 2T Exhaust Calc i taki projekt wysłać do jakiejś firmy robiącej spawaki albo wspawać samemu.


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - ifuomosquito - 02-07-2025 23:09:40

(02-07-2025 21:51:08)MacRoial napisał(a):  Możesz samemu zaprojektować spawak do tego silnika za pomocą aplikacji 2T Exhaust Calc i taki projekt wysłać do jakiejś firmy robiącej spawaki albo wspawać samemu.

Właśnie samemu projektować się trochę boję, ze względu na to ze pierwszy raz mam z czymś takim doczynienia, i patrząc na własnym doświadczeniu z przerabianiem tylko ostatniego stożka w wydechu simsona zmieniam prędkość maksymalną z 60 na 75 kmh oraz zmienia to kompletnie dół. Dlatego właśnie szukam pomocy, może ktoś ma już właśnie schemat na dobrze obliczony wydech który pozwoli wyciągnąć z niego pełną moc, dając mu dobry vmax oraz dobre przyspieszenie. Jeden użytkownik forum miał na sprzedaż 023 po tuningu właśnie 60/4/3 bez membrany i z właśnie spawakiem na połowie manetki jechał 74 kmh gdzie ja ledwo 75 wyciągam na full manetce z górki, z tym samym zestawem części.


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - MacRoial - 03-07-2025 11:27:17

Obliczenie dyfuzora jeżeli masz mapę cylindra nie jest trudne, dużo trudniejsze jest spawanie i wyginanie stożków


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - ifuomosquito - 03-07-2025 11:34:23

(03-07-2025 11:27:17)MacRoial napisał(a):  Obliczenie dyfuzora jeżeli masz mapę cylindra nie jest trudne, dużo trudniejsze jest spawanie i wyginanie stożków

Nie chodzi o trudność, chodzi o poprawne działanie. Zależy mi żeby mu dać dobry vmax jak i dobre przyspieszenie ze względu na to że ma tylko dwa biegi. Bez problemu bym sobie z tym poradził tylko mam jedną szansę, a tak jak wspomniałem zmiana długości ostatniego stożka sprawiła że zamiast 60 jedzie 75, dlatego wolę samemu do tego nie podchodzić i najpierw zapytać doświadczone osoby bo to w żaden sposób nie boli, a zrobienie samemu i potem brak satysfakcji z rezultatu i kilka stów w plecy za to boli bardzo.


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - ifuomosquito - 03-07-2025 20:42:56

https://imgur.com/a/Q0D2XkG
Udało mi się takie coś zrobić, powinienem coś tutaj zmienić? Tak jak mówiłem, zależy mi żeby dosyć spoko przyspieszał i miał dobry vmax (chociaż te 70 pare kmh).


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - MacRoial - 05-07-2025 17:10:38

Jeżeli teraz dobrze przeniesiesz stożki z programu do gotowego dyfuzora to moim zdaniem powinno być dobrze


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - ifuomosquito - 05-07-2025 17:49:41

(05-07-2025 17:10:38)MacRoial napisał(a):  Jeżeli teraz dobrze przeniesiesz stożki z programu do gotowego dyfuzora to moim zdaniem powinno być dobrze

Wyciąłem schemat mniej wiecej w 2D na kartce i wyszedł podobny do tego przerobionego przeze mnie wydechu. Poprawiłem co mogłem żeby zbliżyć się jak najbardziej do tego zo wypluł ten program i jak narazie dół jedynie mu się poprawił, mniej wiecej od 3k do 6k dostał kopa, vmaxu nie patrzyłem jeszcze.


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - Norweski Zomowiec - 06-07-2025 01:25:09

Cytat:Zależy mi żeby mu dać dobry vmax jak i dobre przyspieszenie
Dyfuzor w silniku dwusuwowym działa na zasadzie rezonansu. Gdy silnik osiąga określone obroty, w układzie wydechowym powstaje fala ciśnieniowa, która odbija się od zwężenia i wraca do cylindra. Ta cofająca się fala "wpycha" niespaloną mieszankę paliwowo-powietrzną z powrotem do komory spalania, zapobiegając jej ucieczce przez otwarte okno wydechowe. Dzięki temu zwiększa się efektywność spalania, co przekłada się na odczuwalny wzrost mocy silnika – silnik staje się bardziej dynamiczny i chętniej wchodzi na wyższe obroty

Dyfuzor nie wpływa na przyspieszenie w niskich i średnich zakresach obrotów. Jakbyś chciał kopa od dołu, to wystarczy zrobić porting kanału, a najlepiej poszerzyć w szerz wszystkie kanały. Wystarczy do tego podkładka 3mm, dremel i odpowiednia kątownica dentystyczna


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - ifuomosquito - 07-07-2025 00:46:59

Panowie... mamy to. Pierwszy w świętokrzyskim komar który osiągnął 90 kmh na oryginalnym silniku. Poprawiłem w wydechu tyle ile mogłem i osiągnąłem taką moc że głowa mała. Wszystko zostało udokumentowane. Chwała PRLowskiej motoryzacji

https://imgur.com/a/PWH3D92
Całe nagranie z przejazdu jest na YouTubie. Jutro przytnę i podeślę. Dziękuję za tak męczącą przeprawę przez 2 miesięczny cykl rozbierania i składania go aby wycisnąć każdą kroplę konia mechanicznego. A dla tych co mówili że aby osiągnąć taką prędkość z tego silnika to trzeba membranę mieć, mam nadzieję że wam wydmucha uszczelkę pod głowicą ;P


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - Norweski Zomowiec - 07-07-2025 15:55:58

Możesz powiedzieć, w jaki sposób obliczyłes kat otwarcia okna wydechowego?


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - ifuomosquito - 07-07-2025 15:59:24

(07-07-2025 15:55:58)Norweski Zomowiec napisał(a):  Możesz powiedzieć, w jaki sposób obliczyłes kat otwarcia okna wydechowego?

Za pomocą kątomierza 360 i zdjąłem głowice żeby dobrze widzieć kanały i tłok, a czemu? Coś nie tak? Pierwszy raz w życiu to robiłem więc może się coś nie zgadzać, proszę nie bić Huh


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - Norweski Zomowiec - 07-07-2025 16:06:10

Mi tam wychodziło sięgając pamięcią 143 stopnie, no ale może źle robiłem. Ale jak działa, to dobrze.


RE: Spawak do Rometa 60/4/3 Tuning - ifuomosquito - 09-07-2025 00:45:28

(07-07-2025 16:06:10)Norweski Zomowiec napisał(a):  Mi tam wychodziło sięgając pamięcią 143 stopnie, no ale może źle robiłem. Ale jak działa, to dobrze.

Na YouTubie gościu z kadeta też zrobił bolida z podobnym zestawem i mu wyszło 174 stopnie