Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
oś koła składanie - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: oś koła składanie (/showthread.php?tid=54891)



oś koła składanie - syndrom - 29-09-2024 18:40:15

Witam,
Zakupiłem oś koła i teraz próbuje dopasować do felg, ale w jednym kole tuleja idealnie pasuje w drugim tuleja jest za długa:
- prawidłowa długość:


- za długa tuleja:



Czy osie/tuleje do Romet Pony są różne ?

Do tego tak jak by oś była za gruba i łożyska nie wchodzą do końca:


Wg zdjęcia poglądowego powinno wchodzić, ale oczywiście nie sprawdziłem i teraz zwrot za późno



RE: oś koła składanie - romek - 29-09-2024 19:28:01

Więc tak, w Pony obydwie felgi są takie same, różnia się tylko gwintowanymi otworami do przykręcenia zębatki. Były felgi fabrycznie na łożyska, wtedy powinien być rowek na seger, oraz na łożyska typu rowerowego. Jeśli obydwie felgi są oryginalne to nie bardzo wiem skąd taka różnica mogłaby się wziąć. Na pewno obydwie tuleje są takiej samej długości?


RE: oś koła składanie - Motokamel - 29-09-2024 22:25:47

Tak jak napisał romek, osie i łożyskowanie kół motorynki przód i tył są identyczne zatem tuleje dystansowe powinny być identyczne. Mierzyłeś te tuleje ?
Jeżeli są takie same pomierz osadzenia łożysk w kole, czy ktoś nie podtaczał ich już w jakimś celu.

Cała zabawa traci jednak sens jeżeli jedna oś nie trzyma wymiaru 12mm i łożyska 6201 nie da się nasunąć na niegwintowaną część.
Na zwrot bubla nie jest za późno. Nic się nie martw że rozpakowałeś towar, czy próbowałeś to skręcać - pisz do sprzedającego niech Ci wymieni na takie które trzymają wymiary


oś koła składanie - łogór 200 - 29-09-2024 22:49:56

Czasem ocynk jest za grubo położony i juz łożyska nie najda,dokładnie według prawa jest 14 dni na zwrot


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: oś koła składanie - romek - 30-09-2024 04:44:25

Jeśli kupowane przez allegro to tam jest napisane że sprzedawca odpowiada za wady które wystąpią do xxx i to chyba 2 czy 3 lata. Warto korzystać.


RE: oś koła składanie - syndrom - 30-09-2024 08:09:40

Zobaczcie co znalazłem, tutaj ewidentnie jest tulejka krótsza na osi:

i też opisane jako romet


oś koła składanie - łogór 200 - 30-09-2024 08:32:35

No ale
To masz byczku do pozostalych rometow i tak ma byc,a jie do motorynki dali ci widocznie zestaw do romecika a nie motorynki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: oś koła składanie - romek - 30-09-2024 09:57:30

I to chyba rozwiązanie zagadki. W dużych rometach od komara do ogara oś przednia jest cieńsza a piasta węższa


RE: oś koła składanie - syndrom - 30-09-2024 13:53:21

Chyba mam różnice, jedno koło na łożyska drugie na wianki i stąd różnica wg mnie, kwestia czy mogę wianki zastąpić łożyskami ?


RE: oś koła składanie - romek - 30-09-2024 14:34:58

Tak możesz po to jest ten zestaw ale j.w.


RE: oś koła składanie - syndrom - 01-10-2024 14:28:24

Zmierzyłem i obejrzełem obi felgi. Obie mają fi 26,5mm, natomiast jedna ma długość 70mm dla dystansu (po obejrzeniu wygląda na łożyska, bo nie ma zaokrąglonych brzegów).
Druga natomiast na długość 64mm oraz zaokrąglone brzegi, więc pewnie były wianki.
Spróbuje dokupić oś z wiankami,w niej chyba i tak nie ma tulei dystansującej ?


RE: oś koła składanie - romek - 01-10-2024 20:56:42

Na wianki nie ma tulei ale nie wiem na ile ci będą współczesne miski i stożki pasować... Wątpliwy temat.

Ja nie wiem, miałem u siebie przód na stożkach tył na łożyskach kupiłem zestaw wszystko ładnie pasowało prócz krótkich tulejek które trzeba było skrócić.


RE: oś koła składanie - syndrom - 01-10-2024 22:47:38

Problemem jest że ciężko kupić felgi bez nawiertów pod zębatkę


RE: oś koła składanie - romek - 01-10-2024 23:23:08

Kto mówił o zakupie felg ?


RE: oś koła składanie - joozek - 03-10-2024 16:32:46

Pomierz suwmiarka i jazda do tokarka, jeśli za długa można skrócić.
Generalnie to nie polecam tych zestawów z allegro.