Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
problem ze skrzynią biegów Ogar 200 - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: problem ze skrzynią biegów Ogar 200 (/showthread.php?tid=54742)



problem ze skrzynią biegów Ogar 200 - skowron - 18-06-2024 12:05:31

Witam,
Do mojego Komarka dołączył niedawno Ogar 200 rocznik 1986. Kupiłem go jako po remoncie, ale nie wiem jak ten remont wyglądał. Generalnie jest odbudowany na współczesnych chińskich częściach, tak obstawiam. I tu się robi problem. Po zakupie silnik odpalał ale nie wysprzęglał, po wrzuceniu biegu od razu gasł, mimo że ciągle trzymałem sprzęgło. Po regulacji linki - a w ogarze jest tylko przy silniku troche pomogło. Ta śrubka regulacyjna wykręcona prawie na max - pomogło o tyle że mogłem normalnie ruszyć i jechać. Miałem też dwa biegi. Niestety nie było 3. Potem jeszcze delikatnie dokręciłem nakrętkę popychacza, ale dosłownie kilka mm i niestety ...trzymam wduszone sprzęgło a koło tylne się obraca, a jak puszczę to cały silnik wpada w wibrację, podobnie z 2 biegiem. Spróbowałem odkręcić tę nakrętkę ale nie daje to rezultatu. Ponadto wydaje mi się że teraz mam dwa luzy, pomiędzy 1 a 2 oraz pomiędzy 2 a 3. Ma ktoś jakiś pomysł albo dobrego mechanika z okolic Poznania?


RE: problem ze skrzynią biegów Ogar 200 - romek - 18-06-2024 12:32:39

Dwa luzy to normalne, jeśli brak jest 3 to silnik do rozpolowienia niestety nie ma żadnej regulacji na biegach.


RE: problem ze skrzynią biegów Ogar 200 - Bob_Harley - 18-06-2024 20:15:36

no, tak jest że jesli problem jest z biegami w jafce to niestety trzeba łupać - albo te kły na trybach są zjechane albo tulejki w skrzyni ojechane i dystansu nie mają przez co nie zazębia odpowiednio. U siebie w ogarku nie miałem własnie drugiego biegu przez to że zużyta była tulejka z brązu, jak porównałem z taką w dobrym stanie to brakowało jakiś dobry milimetr, po podmianie od razu wszystko zaczelo chodzic jak należy