Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
brak przedniego światła - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: brak przedniego światła (/showthread.php?tid=54692)



brak przedniego światła - skowron - 15-05-2024 14:16:28

Witam po długiej przerwie. Oprócz posiadania komarka stałem się od 3 dni posiadaczem jeszcze ogara 200 po odbudowie. I tu moje pytanie odnośnie elektryki. Nie mam przedniego światła, tylne świeci normalnie po włączeniu na stacyjce. Podejrzewam że wina leży w nowym chińskim przełączniku świateł. Czy ma ktoś może zdjęcia jak to powinno kolorami być podłączone?


RE: brak przedniego światła - romek - 16-05-2024 10:07:17

Ehh kolorami to ciężko bo to różnie bywa, nie wiesz czy ktoś tam był przed tobą ale patrząc na przełącznik z boku ma być patrząc od góry tak

Krótkie
Plus z lampy
Długie

I tak z boku przewód masowy do klaksonu

Na początek sprawdzić żarówkę i zmostkowac przewody przy stacyjce (plus z silnika z przewodem idącym do przełącznika świateł) choć jeśli masz tylne światło i wszystko dobrze podłączyłes (plus z silnika na krzyż z dwoma przewodami do tylnego światła i przełącznika) to stacyjka działa , ewentualnie problem może być w oprawce żarówki lub nie jest do niej podłączona masa lub sama oprawka jest podłączona zle. Wszystko. Ewentualnie jakieś zwarcie gdzieś na przewodzie lub przy przełączniku na kierownicy (sprawdź czy po założeniu jego obudowy jakiś przewód nie dotyka masy), względnie w nim nie styka.


RE: brak przedniego światła - skowron - 16-05-2024 10:30:29

Wczoraj się bawiłem i podłączyłem przed przeczytaniem Twojej odpowiedzi,ale podłączyłem tak samo. Próbowałem z pominięciem przełącznika po prostu złączyłem jeden kabel zasilający niebieski z jednym z kabli odnośnie długich i krótkich i na chwilę lampa zaświeciła. Ale po chwili już się nie udało. Wiem że był ktoś przede mną bo instalacja jest nowa i zgodna z kolorami ze schematu z książki obsługi. Dziś po prostu sprawdzę jeszcze raz żarówkę, może przez ten moment co zaświeciła to się od razu przepaliła Wink A potem spróbuję z pominięciem włącznika świateł długich/krótkich. Wystarczy mi jak tylko na stacyjce będę włączał.


RE: brak przedniego światła - skowron - 17-05-2024 09:55:06

Problem wyjaśniony. Okazało się że masę miałem podłączoną pod miejsce mocowania klaksona/brzęczka które było zardzewiałe. Po oczyszczeniu i przykręceniu lampa przednia zaświeciła Wink