Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Pytanie o automat w ogarku... - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Pytanie o automat w ogarku... (/showthread.php?tid=54018)



Pytanie o automat w ogarku... - Ogoros - 13-04-2023 03:13:04

Witam, mam do Was pytanie bo nie wiem czy przez swoją nadgorliwość nie zrobiłem sobie roboty... Chodzi o to że dopieszczając silnik ściągnąłem zawleczkę segera z automatu i uniosłem górna część tak do połowy... Następnie włożyłem ja i zamontowałem zawleczkę... Jako iż nie do końca znam jego budowę to po chwili zacząłem się zastanawiać czy coś nie namieszałem w biegach ... Jeszcze nie sprawdzałem bo dopiero skręcam ogarka ale gdyby tak było można to jakoś cofnąć bez konieczności rozkładania silnika ? Z góry dzięki za odp.


RE: Pytanie o automat w ogarku... - Bob_Harley - 13-04-2023 13:01:59

mniemam że chodzi o ogara 200, jeśli tylko wyjąłeś i wlozyłeś seger to nic nie powinno sie stać, ale jeśli cokolwiek ruszyłeś to obawiam sie że możesz nie mieć biegów w tej chwili już, choć może niech wypowie sie ktoś mądrzejszy też


RE: Pytanie o automat w ogarku... - Motokamel - 13-04-2023 22:15:16

Jeżeli włożyłeś tak że śruba ograniczająca ruch tego elementu jest na środku i weszło na tyle głęboko że udało się założyć pierścień segera to powinno być OK. Najlepiej, jeżeli masz możliwość kręcenia wałem sprawdzić czy da się wrzucić na luz i wbić jedynkę i dwójkę (tylko trzeba poruszać wałem żeby się tryby mogły zazębić)


RE: Pytanie o automat w ogarku... - Ogoros - 14-04-2023 13:44:41

Bob_Harley tak pacjent to ogar 200 z silnikiem jawki... Motokamel wyciągnąłem to na 0,5 może na niecały 1 cm (był też wyczuwalny lekki opór jak na tyle ten element wyciągnąłem) do góry i nie ruszałem na lewo i prawo... Później wcisnąłem i ten element wszedł normalnie , segera zapięty... Dopiero później zacząłem się zastanawiać czy tam jakieś sprężyny nie na i coś się nie "cofnęło" bo jak pisałem nie znam budowy tego automatu... Mam nadzieję, że nic tam nie podkręciłem bo nie uśmiecha mi się rozkładać silnik...


RE: Pytanie o automat w ogarku... - Bob_Harley - 14-04-2023 14:33:39

jeśli dobrze kojarze to ten element ktory lekko wyjąłeś ma wielofrez i jeżeli wpadło tak samo, nic nie lata luzem, to raczej bedzie git, bo wielofrez trafił na swoje miejsce