Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Po godzinach (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Dział: Cztery kółka (/forumdisplay.php?fid=165)
+--- Wątek: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. (/showthread.php?tid=53838)

Strony: 1 2


Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - jakubekM780 - 13-01-2023 20:24:11

Witajcie. Niedawno nabyłem malczana. Trochę rzeczy jest w nim do zrobienia, ale z większością sobie poradzę. Problemem jest tu m.in. światełko kabiny - po prostu nie działa. Żarówka dobra, bezpiecznik SERVIZI podmieniałem i nadal nic. Proszę o pomoc.
Wiem, że są tu miłośnicy PF 126p, więc coś może doradząBig Grin
Z góry dzięki...


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - Jaca - 13-01-2023 22:07:16

masz zasilanie w oprawce ?
przewody do krańcówek w słupkach po otwarciu drzwi sprawdź


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - romek - 13-01-2023 22:09:04

Kurde nie jestem pewien ale tam chyba było tak że + był doprowadzony stały, a - się włączał wyłącznikiem przy drzwiach, lub pstryczkiem w lusterku - wtedy masa szła przez śrubke mocująca. więc jeśli jedno i drugie nie działa to nie dochodzi plus, musisz znaleźć przewód który idzie do lusterka przez słupek (chyba fioletowy) powinien wychodzić w bagażniku. Tylko nie pomyl z tym co idzie do drzwi bo chyba ma taki sam kolor. Jak już znajdziesz i będziesz pewien że to ten to musisz sprawdzić, podaj na niego + na próbę (oczywiście wiesz że i + i -musza być z jednego akulca żeby zamknac obwód ) i zobacz, może gdzieś np pod skrzynka bezpieczników coś się ukruszyło. Mam dużo książek o maluchu w tym jedna typowo o usterkach w instalacji ale to u rodziców Sad


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - jakubekM780 - 13-01-2023 22:14:51

Dzięki za odpowiedzi, jutro będę to sprawdzał.

Ps. Nie działają równierz światła na tylnym zderzaku (mam na myśli przeciwmgielne i cofania), a żarówki są. Może ktoś wie dlaczego???


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - Dawdzio - 13-01-2023 22:22:53

Rzeczywiście plus jest na stałe doprowadzony, ale dynks ma dwie pozycje: automatyczne zapalanie i załączona zawsze. Poszukaj czy dochodzi zasilanie miernikiem. Jak nie masz to szukaj żarowką z dołączonymi przewodami, wystarczy w zupełności, żeby naprawić instalację w tego typu pojeździe.
Podobnie przy tylnych lampach. Najpierw sprawdzasz plus z jakąś pewną masą. Jeśli nie ma to lecisz po kolei aż do źródła zasilania kiedy zaświeci.


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - romek - 13-01-2023 23:29:57

No to miałem na myśli. Tyle że masę w pozycji ,,stałe włączone,, lampka bierze masę chyba spod śruby mocujacej. Chyba. Jeśli nie byłoby masy w przewodzie od drzwi to by świeciła ta pozycja stała. Ale jak pisałem pewności nie mam, sprawdź najpierw co jest w przewodach pod lusterkiem a potem szukaj dalej.

Jeszcze jedna rzecz, jak sprawdzić masę ? Najlepiej jak mamy multimetr nawet jakiś tani za 30 zł , załączamy na sprawdzenie ciągłości obwodu i jeden koniec obojętnie który wsadzamy tam gdzie powinna być masa (tutaj jeden z przewodów pod lusterkiem) a drugi do jakiegoś niemalowanego elementu karoserii i sprawdzamy czy jest łączność


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - romek - 14-01-2023 00:36:05

Jeszcze sobie przypomniałem te przewody nie idą przez słupek tylko pod uszczelka szyby


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - jakubekM780 - 14-01-2023 00:48:43

Dzięki za rady, multimetr mam to posprawdzam. Szyby nie będe wyjmował he heCool


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - romek - 14-01-2023 00:55:59

Wyjmować nie trzeba Smile


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - Dawdzio - 14-01-2023 01:15:08

Nawet nie chyba, a na pewno spod śruby Wink

Ogółem to najpierw dobrze znaleźć schemat i z nim w ręku szukać napięcia kierując się kolorami przewodów i miejscami ich łączenia.

No i pochwal się tym elegantem na forum Big Grin


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - jakubekM780 - 14-01-2023 10:20:39

Na pewno to zrobięBig Grin


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - jakubekM780 - 14-01-2023 12:16:32

Przewody znalazłem pod górną uszczelką szyby (w tym fioletowy). Najpewniej będę wymieniał lusterko wraz z lampką, bo szybka straciła swoje właściwości. I teraz znów pytanko, czy śruby w oprawce lampki to wkręty, czy po drugiej nie bardzo dostępnej stronie są nakrętki? Bo nie chcę odkręcić i zepsuć. Chodzi mi o to, czy jak odkręcę te śrubki to łatwo będę je mógł z powrotem przykręcić???


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - Dawdzio - 14-01-2023 12:52:29

To zwykłe śruby, w nadwoziu jest gwint.


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - jakubekM780 - 01-02-2023 16:42:57

Witajcie. Pogłowiłem się trochę co może być powodem uszkodzonej lampki, a mianowicie: ktoś robił blacharkę nadkoli i wyjmował drzwi u kierowcy i pasażera. Po skończonych pracach drzwi zostały krzywo zamontowane i plastikowy "cycek", który popycha bolec od włącznika światełka nie dotyka włącznika... wynikiem tej super zacno bożej akcji było ciągłe działanie oświetlenia kabiny. Kogoś to denerwowało bo aku się rozładowywał i wypiął odpowiednie przewody z obwodu. Czy to może być powodem nie działającej lampki???
I jak ewentualne można podregulować drzwi? Napiszcie.


RE: Nie działa oświetlenie kabiny - fiat 126p. - romek - 01-02-2023 19:06:47

Chłopaku, jak ty sobie dasz radę z tym maluchem jak tyle czasu walczysz z taką mała naprawa. Napisaliśmy ci co trzeba zrobić przecież.

Drzwi reguluje się na zamku tym w słupku B, luzujesz śruby, przedstawiasz zamek, można też dać podkładkę jakaś pod zawias drzwi gdzie trzeba ale generalnie jak drzwi obwisłe to regeneracja zawiasu to gruba robota