Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Rower Cegielski - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Inne rowery PRL (/forumdisplay.php?fid=238)
+--- Wątek: Rower Cegielski (/showthread.php?tid=53459)



Rower Cegielski - hamulec20 - 29-07-2022 20:23:33

Witam,
Niedawno wziąłem się za remont roweru po pradziadku.
Rower już Jeździ ale chciałbym wiedzieć z którego jest roku, podobno jest przedwojenny.
Może znajdzie się ktoś kto zna się na rowerach Cegielski i o potrafi rozpoznać mniej więcej z jakich jest lat.
Jest to rower Cegielski, na tylnym kole na kontrze pisze łucznik ale na piaście nic nie pisze.
Ma koła fartuchowe i opony stomil, prawdopodobnie miał lampę karbidową, niestety nie udało się jej znaleźć.
Jest to rower z ramą nie jest to damka, rower ma kolor czarny i biało czerwone paski, nie posiada bagażnika i chyba nigdy nie miał, ma skórzany schowek i skórzane siodełko .
Zębaka jest taka sama jak w większości Rometów i ma hamulec chyba się nazywa dociskowy.
Nr ramy: 110 69479, numer jest umieszczony pod znaczkiem z przodu.
Mam nadzieje że ktoś pomorze.
Jeśli do identyfikacji będą niezbędne jakieś informacje proszę pytać.


RE: Rower Cegielski - Pjoter (Kawaler) - 31-07-2022 20:16:32

(29-07-2022 20:23:33)hamulec20 napisał(a):  Witam,
Niedawno wziąłem się za remont roweru po pradziadku.
Rower już Jeździ ale chciałbym wiedzieć z którego jest roku, podobno jest przedwojenny.
Może znajdzie się ktoś kto zna się na rowerach Cegielski i o potrafi rozpoznać mniej więcej z jakich jest lat.
Jest to rower Cegielski, na tylnym kole na kontrze pisze łucznik ale na piaście nic nie pisze.
Ma koła fartuchowe i opony stomil, prawdopodobnie miał lampę karbidową, niestety nie udało się jej znaleźć.
Jest to rower z ramą nie jest to damka, rower ma kolor czarny i biało czerwone paski, nie posiada bagażnika i chyba nigdy nie miał, ma skórzany schowek i skórzane siodełko .
Zębaka jest taka sama jak w większości Rometów i ma hamulec chyba się nazywa dociskowy.
Nr ramy: 110 69479, numer jest umieszczony pod znaczkiem z przodu.
Mam nadzieje że ktoś pomorze.
Jeśli do identyfikacji będą niezbędne jakieś informacje proszę pytać.

Fajnie by było jak byś załączył zdjęcia bo z opisu to może być wszystko.


RE: Rower Cegielski - hamulec20 - 31-07-2022 21:58:49

Jutro prześle parę zdjęć.


RE: Rower Cegielski - hamulec20 - 05-08-2022 12:49:06










Na zdjęciach widać znaczek, napis na kontrze i cały rower.
Siodełko nie jest oryginalne, przednia lampka raczej nie jest od niego, lampka została znaleziona w śmieciach.


RE: Rower Cegielski - Wojtasik - 05-08-2022 14:26:40

Witam
Wspaniały antyk, co do roku to po numerach nie dojdzie, ale może na ramie gdzieś jest coś jeszcze wybite (dawniej prawdopodobnie nie wybijano daty jedynie numer seryjny z danego okresu produkcji ?) np. mufy siodełka, korbowód lub trójkąty ramy, haki mocowania kół.


RE: Rower Cegielski - Pjoter (Kawaler) - 06-08-2022 13:01:31

Na pewno jest przedwojenny, ma hamulec na wajchę.
- Czym może on być?
- niestety nie wiem, rama do złudzenia przypomina Popularnego, Warsa lub Syrenę.
Jedyna opcja weryfikacji jaka wydaje się być słuszna to wybrać się do muzeum rowerów (a mamy ich sporo na terenie naszego kraju) można też spróbować pozyskać dokumentację z archiwum firmy Henryk Cegielski Poznań (jeśli takowa przetrwała i istnieje).


RE: Rower Cegielski - hamulec20 - 06-08-2022 13:28:43

Znalazłem na oponie chyba rok produkcji 1957 i oznacza to że opony były wymieniane.
Według opowieści dziadka który pochodzi z końca lat czterdziestych, od kiedy pamięta to ten rower był i podobno w latach pięćdziesiątych nie był już nowy.
Myślę że w tamtych czasach na oponach jeździło aż druty nie wychodziły i dopiero się zmieniało.
opony są chyba marki stomil Poznań





Tu jeszcze zdjęcie marki schowka.