Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[Komar] Kiwające się przednie koło - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: [Komar] Kiwające się przednie koło (/showthread.php?tid=52278)



[Komar] Kiwające się przednie koło - tomangelo - 29-06-2021 20:54:14

Cześć,

walczę z tematem luzującej się nakrętki od przedniego koła. Zauważyłem dziś, że przednie koło na zaciśniętym hamulcu wychyla się (patrząc od góry, z perspektywy kierowcy) w lewo/prawo, tj. zaciskając klamkę hamulca i ciągnąc komara do tyłu, góra koła "ucieka" w lewo, z kolei pchając do przodu - w prawo (mniej niż przy ciągnięciu, przy czym nadal jest to widoczne).
Łapiąc za widelec i koło i szarpiąc na boki nie czuć żadnego luzu, więc to kiwanie pojawia się prawdopodobnie na wahaczach. Nie mam jednak pojęcia co może być tego powodem. Bez hamulca nie czuć by któryś z wahaczy blokował się, koło zachowuje kierunek podczas pracy zawieszenia, podczas jazdy nie wyczuwałem by był jakiś problem z kołem (poza delikatnym shimmy, gdy znów poluzuje się nakrętka).

Próbowałem to nagrać, ale bez sztywnego uchwytu na obiekt kamerujący to ciężko rozróżnić kiwanie koła od kiwania całym owadem przez kamerzystę, jednocześnie kiwającym kamerą.

Na co zwrócić uwagę w przypadku wahaczy? Ewentualnie czy może to być wina hamulca?

Może to być wina zbyt mocno skręconych nakrętek na ośce? Swoją drogą, to czy obudowa ślimaka powinna obracać się luźno względem wahacza, czy sztywno się go trzymać?


RE: [Komar] Kiwające się przednie koło - wazniak96 - 29-06-2021 21:05:40

Ślimak powinien być sztywno względem wahacza.

Co do "kiwającego" się koła to wydaje mi się, że tak po prostu jest i koniec, ew. sprężyny są zbyt miękkie. Co prawda nie mam jak tego sprawdzić u siebie (mój hamulec to bardziej zwalniacz niż hamulec - przy mocniejszym naciągu linki hamuje koło przy puszczonym hamulcu) ale czuję podobne zachowanie na piachu (trzeba uważać żeby się nie wyp*** Big Grin). Siła podczas hamowania przykładana jest na jedną stronę koła co skutkuje w podgięciu jednej sprężyny. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę Wink


RE: [Komar] Kiwające się przednie koło - Debesta - 30-06-2021 13:25:09

Musza byc nowe i bardzo ciasno spasowane tuleje wahaczykow i tyle.


RE: [Komar] Kiwające się przednie koło - tomangelo - 01-07-2021 01:28:47

Czyli to jest coś czym trzeba się przejmować, czy zrzucić to na urok Rometowskiej inżynierii i zostawić temat?


RE: [Komar] Kiwające się przednie koło - Norweski Zomowiec - 01-07-2021 13:21:42

Jeździć i obserwować :------D



A jak w samochodzie jedno koło ma bicie to byś jedzil czy nie? No właśnie

Trzeba rozbierać i wymienić tuleje


RE: [Komar] Kiwające się przednie koło - elmer - 08-05-2022 01:08:10

U mnie to samo, ale jak zdejmę koło jest fajnie sztywne i zero luzu. Kupię nowe sprężyny i zobaczę, czy pomoże.