Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Całkowicie przestawiony zapłon - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: Całkowicie przestawiony zapłon (/showthread.php?tid=49917)



Całkowicie przestawiony zapłon - Dejvid - 05-01-2020 13:56:38

Witam w tą piękną niedziele, po złożeniu silnika całkowicie przestawił mi się zapłon na podstawce iskrownika. Miałem zaznaczone kreską położenie ustawiłem tak jak było, gmp przerwa na przerywaczu i świecy ustawione są dobrze przestawiłem trochę podstawkę iskrownika i silnik zaczął się odzywać aż zerwało klin magneta.. Tak więc proszę o pomoc jakieś wskazówki itp gdyż nie chce bardziej tego psuć.

Dzięki z góry, życzę miłego dnia Blush


RE: Całkowicie przestawiony zapłon - Odrestaurator - 05-01-2020 16:28:53

Po pierwsze - jaki to silnik?
Jeśli 023 lub s38 to możliwe że przy składaniu zamieniłeś wały, i np. dałeś wał z s38 do 023 - wały te z pozoru są takie same jednak różnią się położeniem wypustu na klin magneta, przez to magneto po założeniu na klin jest w innym miejscu i platynki zaczynają się otwierać w innym momencie. Iskra pojawia się wtedy jedynie przy maksymalnym przekręceniu podstawki w lewo lub w prawo co uniemożliwia poprawne ustawienie zapłonu. A może podstawka nie ta?

A jak wał masz dedykowany do silnika to spróbuj po prostu od nowa ustawić zapłon, najpierw przerwę na platynkach na 0,3-0,4mm, następnie odkręć świecę, ustaw tłok w gmp, cofnij go o 3mm, i kręć podstawką aż przerywacz zacznie się otwierać. Wtedy dokręć i sprawdź czy chodzi. Nowe części mogą mieć odchyły od norm więc zapłon trzeba ustawiać od nowa, w zasadzie po remoncie silnika powinno się to robić zawsze tak samo jak regulację gaźnika.