Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Znikome ładowanie CZ ( CEZET) 175 - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Inne jednoślady PRLu (/forumdisplay.php?fid=174)
+--- Dział: Inne - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=194)
+--- Wątek: Znikome ładowanie CZ ( CEZET) 175 (/showthread.php?tid=41241)



Znikome ładowanie CZ ( CEZET) 175 - Kaskader na komarze - 14-08-2016 02:45:22

Witam, od niedawna posiadam Cezete 175 487 z roku, nie wiem jakiego :F

Od razu przejdę do rzeczy, kupiłem ją w stanie lipnym, paliła jedynie z podłączonego prostownika do gniazdka i zagotowanym aku. Właściciel nie potrafił określić co się z nią stało. Twierdził, że to tylko akumulator padł i " że nie świeci się kontrolka ładowania" ale dobra, kupiłem nowe aku, poprowadziłem od nowa elektrykę, na starych kablach ( wystarczyło podpiąć i posprawdzać czy nie ma zwarć) i podpiąć bezpiecznik od " plusa " do akumulatora, bo nie było w ogóle...
Wszystko zrobiłem, odpaliła, światła świecą, trąbka pierdzi, CZ odpala, ale problem jest w tym, że ona praktycznie nie ma ładowania. przy podłączaniu regulatora i odpaleniu przy pierwszym uruchomieniu zaczęło się kopcić z regulatora ( wszystko podłączone jak w schemacie,tzn 3 kable czerwone pod pierwszy styk od prawej, biały i niebieskie. Ale ok, brat stwierdził, że coś nie tak, po ponownym sprawdzeniu tej badziewnej ele, stwierdził, że jeden czerwony musi iść pod środkowy styk ( nie wiem czy to wzbudzenie czy co) :F Brat polutował jakiś kondek w tym regulatorze, itd itp... i Cz zagadało, jeździć jeździło, odpalać jako tako odpalało, ale na drugi dzień ni ch***a nawet iskierki na świecy. No ok, podładowałem, odpaliła i od razu sprawdziłem ładowanie, i wynosiło ono... 0,5 V czy coś koło tego. Nie jestem elektrykiem i pytanie do was. Co mogło pójść, regulator? Czy wirnik?, po dzisiejszych oględzinach wirnika wynikło, że jest poobijany, niektóre kabelki na tym są przetarte, przejechałem to lakierem, i jakoś zaizolowało, ale ni hu hu. trzecia opcja to mogą być szczotki? Uchwyt na szczotkę minusową jest urwany, wkrecona jest jakaś blaszka obwinięta izolacją na wkręty do profili G/K..., jedna szczotka jest bardziej wysunięta, druga nie, ale tak samo dolegają do komutatora. Obydwie mają te same stopnie zużycia. Ja już nie wiem co z tym padłem może być. I dlatego zdaję pytanie, co mogło pójść, Szczotki, Cały wirnik, czy regulator? Co jest bardziej prawdopodobne? Pytam ponieważ nie chce mi się zgadywać, Ponieważ już trochę hajsu w to coś utopiłem i nie chcę zamoczyć bardziej... Jeżeli coś nie jasno opisałe, to pisać, to odpowiem na nowo Big Grin


RE: Znikome ładowanie CZ ( CEZET) 175 - darek23 - 14-08-2016 12:23:08

W ktorym miejscu sprawdzales ladowanie? Za regulatorem czy przed? Sprawdz przed jakie napiecie jest. Jak mialem tropika to tez walczylem z ladowaniem dosc dlugo, mi za regulatorem wychodzilo cos kolo 1,2V. Okazalo sie ze regulator padniety, tylko ze ja mialem i wirnik i stojan na podmianke i latwo mi bylo dojsc co jest nie tak. Sprawdz tez na stojanie czy sie nie przerwal obwod miedzy cewkami.


RE: Znikome ładowanie CZ ( CEZET) 175 - fosa - 14-08-2016 16:23:58

Warto tez ocenic stan komutatora oraz wypalenia szczotek. Na wzbudzenie wystarczy chocby napiecie z malej baterii. Zmierz ile masz przed regulatorem napiecia na wolnych obrotach a ile na wysokich na zakresie ~ oczywiscie.