Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Komar Sport - wahacze - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: Komar Sport - wahacze (/showthread.php?tid=41086)



Komar Sport - wahacze - Paweu - 30-07-2016 23:44:28

Witam, problem dotyczy poniższych wahaczy
a mianowicie części numer 12. Generalnie problemem jest to, że koło jest krzywe. Mam już w planie wymiane tulei oraz odbojników, ale intryguje mnie część numer 12, gdyż ewidentnie na rysunku prowadnica sprężyny jest dość długa, a u mnie, podczas rozbierania do malowania widziałem, że jest tylko blaszka wielkości pięciozłotówki z wzniesieniem na środku. Moje pytanie polega na tym, czy tak ma być, czy jednak prowadnice mam niekompletne?


RE: Komar Sport - wahacze - romeciak - 31-07-2016 00:17:26

hej , jest jak najbardziej poprawnie , były zgodnie z rokiem montowane dwa rodzaje


RE: Komar Sport - wahacze - adamus13715 - 31-07-2016 12:36:02

ja mam w sporcie takie jak ty, czyli małe wielkości 5 zł z wybrzuszeniem


RE: Komar Sport - wahacze - joozek - 31-07-2016 20:42:41

Rozwiązanie ze schematu powyżej dotyczy Komarów do roku produkcji 1973. Powyżej tego rocznika, stosowano takie o jakim piszesz.
Oczywiście tak mi się wydaje Smile oceniam to wyłącznie na podstawie remontowanych do tej pory zawieszeń - ok 10
Warto też dodać, że te prowadnice były w dwóch rozwiązaniach;
- dłuższe ale bez gumowego odboju nr 11, dolne miseczki prowadnic szersze
- krótsze z odbojem gumowym nr 11 - jak na schemacie, dolne miseczki prowadnic były węższe
Co ciekawe, same wahacze nie różniły się od siebie


RE: Komar Sport - wahacze - Paweu - 12-08-2016 23:23:33

To znaczy, że w swoim mam mieć tuleje w sprężynach jak gdyby? Czy po prostu tuleja wahacza to tuleja na śrubę, którą przykręcam wahacz?


RE: Komar Sport - wahacze - joozek - 13-08-2016 00:14:46

Najpierw określ się, jakie tak naprawdę masz to zawieszenie, ew podaj rok swojego Komara.
Jeśli pytasz o tuleję sprężyny to tak naprawdę jest ona tylko włożona i pełni rolę prowadnicy podczas skoku / ściskania sprężyny. Ona nie jest w żaden sposób skręcana, a tylko włożona do sprężyny. Na dole tej tulei też jest ta podkładka z "grzybkiem" i jak zamocujesz cały wahacz, to i tak nie wyskoczy.
Tak to powinno wyglądać



RE: Komar Sport - wahacze - Paweu - 09-09-2016 18:15:51

(13-08-2016 00:14:46)joozek napisał(a):  Najpierw określ się, jakie tak naprawdę masz to zawieszenie, ew podaj rok swojego Komara.
Jeśli pytasz o tuleję sprężyny to tak naprawdę jest ona tylko włożona i pełni rolę prowadnicy podczas skoku / ściskania sprężyny. Ona nie jest w żaden sposób skręcana, a tylko włożona do sprężyny. Na dole tej tulei też jest ta podkładka z "grzybkiem" i jak zamocujesz cały wahacz, to i tak nie wyskoczy.
Tak to powinno wyglądać

Przepraszam, że odkopuję, ale wciąż aktualne. Rok produkcji 74, tulei w sprężynie nie mam, sama blaszka z jak to nazwałeś "grzybkiem". Obecnie interesują mnie już tylko tuleje wahacza bo w okolicznych sklepach z częściami nie ma do komara, są tylko do rometa, ale to już są dłuższe. Jeśli byś miał jakieś dobre źródło, gdzie mógłbym je nabyć proszę o kontakt. Zapomniałem dodać, że jeszcze odbojniki gumowe by mnie interesowały, gdyż moje są stare, sparciałe i powylatywały. Z góry dzięki Smile


RE: Komar Sport - wahacze - joozek - 09-09-2016 19:20:36

Poszło PW