Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Giełda (/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Dział: Usługi (/forumdisplay.php?fid=202)
+---- Dział: Wykonam (/forumdisplay.php?fid=216)
+---- Wątek: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet (/showthread.php?tid=39287)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 07-04-2017 00:06:00

(06-04-2017 15:15:16)MonikaiMarek napisał(a):  Cześć,
Mam pytanie - czy i jak regenerujesz chromowany tłok (lagę) w amortyzatorze? Nasze tylne amorki z Rometa 2375 mają tam zadrapania, zastanawiam się czy jest to duży problem i czy opłaca się to ratować. Jeżeli nie ma tam uszczelek, to może takie ryski nie będą wpływać na prace amortyzatora? Jak rozumiem całe tłumienie jest tutaj realizowane przez sprężynę, nie ma wewnątrz gazu ani oleju?

Pozdrawiam


Tylne amortyzatory nie mają gazu, ani oleju. Ryski powstały na wskutek brudu, piachu i wysychającego smaru. Aby przedłużyć ich życie należy usunąć wyrobione tuleje PVC, umyć wszystko dokładnie, a następnie wymienić na nowe; tuleje poliamidowe i nowy smar. Na tym polega moja usługa.
Jak coś zapraszam na PW.


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - MonikaiMarek - 07-04-2017 08:00:09

Dziękuje za odpowiedź - chromowanie jest konieczne w momencie kiedy nie ma możliwości usunięcia tych zadrapań poprzez polerowanie? Pytam ze względu na koszty renowacji bo już są u nas dość spore a kolejne 100 zł to niestety dużo.
Tuleje poliamidowe na wejściu rury centrują i stabilizują goleń, te na końcu służą za "odbojniki" - i przód i tył zawieszenia działa w ten sam sposób, czy dobrze rozumiem? jaki luz (powstały przez zużycie) kwalifikuje je do wymiany?

Pozdrawiam


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 07-04-2017 10:26:55

(07-04-2017 08:00:09)MonikaiMarek napisał(a):  Dziękuje za odpowiedź - chromowanie jest konieczne w momencie kiedy nie ma możliwości usunięcia tych zadrapań poprzez polerowanie? Pytam ze względu na koszty renowacji bo już są u nas dość spore a kolejne 100 zł to niestety dużo.
Tuleje poliamidowe na wejściu rury centrują i stabilizują goleń, te na końcu służą za "odbojniki" - i przód i tył zawieszenia działa w ten sam sposób, czy dobrze rozumiem? jaki luz (powstały przez zużycie) kwalifikuje je do wymiany?

Pozdrawiam

Chromowanie jest konieczne gdy stary chrom odpadł, starł się razem z podkładem, a lagi to już tylko rury stalowe rdzewiejące. Niestety, ten chrom z tamtych lat tak ma Confused
Jeśli masz małe ryski i można je spolerować, nie odsłaniając stali, to resztę można dopasować przy rozwiercaniu tulei PVC. Z tym polerowaniem to musisz uważać, zdarza się, że nawet filc polerski usunie chrom Big Grin
Tuleje PVC w przednim zawieszeniu są 2 i obie mają "centrować" prowadzenie, pracowanie lag.
W tylnym amortyzatorze odkrytym (sprężyna na wierzchu) tuleje PVC są wciśnięte w dolny element aluminiowy, w którym pracuje pręt prowadzący. Jeśli się wyrobi ten pręt i tuleja, należy ją wymienić rozwiercając pod wymiar zużytego pręta.
Należy wszystko dobrze umyć w benzynie by usunąć stary smar i brud.
W górnym elemencie amortyzatora jest druga tuleja PVC, i gumowy odbojnik. Zużywają się niewiele.


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - MonikaiMarek - 11-04-2017 07:52:57

Dziękuję za odpowiedź.
Udało nam się ostatnio rozebrać tylne amortyzatory, znalazłam jednak elementy których nie ma na zdjęciach przedstawionych przez Ciebie (załącznik).
Zastanawia mnie końcowa część, ta metalowa tuleja ze wzdłużnymi wgłębieniami - jej zadaniem jak rozumiem jest stabilizacja lagi i nie podlega ona wymianie u Ciebie?

między podkładką a długą metalową tuleją jest coś co zapewne kiedyś było kołnierzem (odbojem)?

Dodatkowo pytanie - w długiej metalowej tulei, na drugim jej końcu był kołnierz zaczepiony na sprężynie, czy to jest oryginalne rozwiązanie? jaką on spełnia funkcję?

Pytania laika, jednak chciałabym przed naprawą zrozumieć budowę tych amortyzatorów Smile


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 11-04-2017 10:09:41

Hmmm, a możesz pokazać zdjęcie całych tych amortyzatorów???
Wygląda mi to na amortyzator od T-1




RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - Szatek - 11-04-2017 10:34:09

To nie jest amortyzator od 50-T-1 Smile

joozek, pomiędzy tymi dwiema przelotkami nie było podkładki Big Grin


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - MonikaiMarek - 11-04-2017 14:11:42

Przed i po rozebraniu Smile


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 11-04-2017 14:40:45

Niestety, to nie są Romet-owskie amortyzatory Confused


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - MonikaiMarek - 12-04-2017 07:34:17

ok, dziękuję za opinię. sprawdzę czy przód mamy oryginalny - jak mogę wyjąć zużyte tuleje z wnętrzna widelca?


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 13-04-2017 00:55:15

By się nie narobić, a zrobić dobrze ... to najlepiej na gorąco - wypalić.
Ja do tego celu dorobiłem sobie specjalny, długi nóż, z zębami piły - szerokości 22 mm. Bardzo podobny do noża do krojenia chleba.
Nagrzewam go do czerwonego - palnik i gaz propan-butan i nim wycinam w 2 miejscach tuleje. Potem resztę wyciągam drutem fi 6 mm z haczykiem.
Małe piwo przed śniadaniem.
Big Grin


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 07-05-2017 02:32:38

Ze względu na to, że z dnia na dzień, dostaje coraz to więcej zapytań o usługę, dziś pokażę zawieszenie od M-2. Jak widać na zdjęciu, lakier i lagi w oryginale.
Nowe tuleje z poliamidu i nowe, współczesne, wiernie odtworzone zamienniki osłon przeciw-pyłowych.




ZAPRASZAM


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 17-05-2017 23:59:29

Wczoraj przyszła paczka, a dziś już wszystko zrobione.
Tym razem zawieszenie Kadeta, pewnej Lady-s Smile nie, nie, nie z Naszego Forum.
Sensacyjna wiadomość ... dziś miała zostać mamą Big Grin GRATULUJE


wahacze Komara dla kogoś znajomego - niestety ocynk nie powala Confused


ZAPRASZAM


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - marcopolo1975 - 22-05-2017 23:12:01

Witam jaki koszt kompletu tulejek do widełek przednich fi23 do komara 2352. Pozdrawiam.


RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 24-05-2017 00:05:46

Podaję wymiary tulei, jakie ja toczę;
1. tuleje pod lagi fi 25 mm, toczę z nad-wymiarem; fi zewn 32,3 mm, fi wewn 25,5 mm.
Po wprasowaniu na ciasno, fi wewn się nieco ściska. Jeśli laga jest oryginalna z bdb chromem i nie startym, to praktycznie nie trzeba tulei rozwiercać. Jeśli lagi są po nowym chromie, należny tuleje rozwiercać pod każdą lagę indywidualnie - rozwiertak ręczny nastawny. Dlaczego???
Ano, bo galwanizerzy by ładnie lagi wyglądały, szlifują najpierw, a potem nadlewają niklem lub miedzią, a na to chrom. Niby tego jest niewiele, ale podczas montażu górnej części lagi nie idzie włożyć, a w miejscach pracy są już luźne.
2. tuleje pod lagi fi 23 mm, toczę z nad-wymiarem; fi zewn 27,3 mm, fi wewn 23,5 mm.





RE: Regeneracja przedniego i tylnego zawieszenia Komar, Romet - joozek - 02-06-2017 00:09:08

Dziś wystrugałem kolejne kpl tulei, tym razem z czarnego poliamidu.



ZAPRASZAM do usługi reanimacji.