Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Zabezpieczenie ramy przed pękaniem (/showthread.php?tid=39063)



Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - kuba1028 - 16-02-2016 00:59:41

Pojawił się malutki problem, a dokładniej przy rozbieraniu zauważyłem małe pęknięcie i teraz zastanawiam się jak je zabezpieczyć, żeby nie było że wyremontuje rower i on mi pęknie w pół, narazie jest małe ale od czegoś zawsze się zaczyna. Myślałem żeby to lekko naciąć, albo nawiercić wgłębienie żeby ten koniec pękniecia tam zatrzymać i lekki spaw dać i przeszlifować, ale może ktoś ma jakieś lepsze rozwiązanie, byłbym wdzięczny za pomoc Big Grin


RE: Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - fosa - 16-02-2016 01:05:33

naciąć to tarczą do metalu na kątówce i spawnąć migomatem i masz problem z glowy.


RE: Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - nie_mientki - 16-02-2016 16:49:32

Temat pękania metalu przerobiłem dość solidnie w kontekście talerzy perkusyjnych.

Widoczna część pęknięcia to jedno, prawdopodobnie dyslokacja wewnątrz sieci atomów poszła dalej i nawiercenie(nawet ze spawaniem) nie gwarantuje zatrzymania procesu. Co nie znaczy że się nie uda.

Natnij, zespawaj ale obserwuj na bieżąco.


EDIT
Tu przykład. Trzy razy wiercone i pęknięcie idzie dalej




RE: Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - kuba1028 - 16-02-2016 17:11:40

Wlasnie chyba tez nawierce bo w trudnym miejscu to jest a samo w sumie po wyczyszczeniu samo pekniecie nie jest duze 4mm ma ale wlasnie chce nawiercic i zaspawac wlasnie ?


RE: Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - Wigrus - 16-02-2016 17:22:25

Rama pękła w najbardziej newralgicznym miejscu (gorszego chyba nie ma).
Zrozumiałbym takie ratowanie, gdybyśmy mieli do czynienia z czymś
naprawdę unikatowym, ale dostanie ramy od Wigry to żaden problem
i najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu jej wymiana. A już na
pewno, jeśli chcesz się tu bawić w remont. Tą bym zostawił,
naprawił i ulepił z niej paskudę na dojazdy np. do sklepu, czy na złom.


RE: Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - nie_mientki - 16-02-2016 17:28:45

(16-02-2016 17:11:40)kuba1028 napisał(a):  Wlasnie chyba tez nawierce bo w trudnym miejscu to jest a samo w sumie po wyczyszczeniu samo pekniecie nie jest duze 4mm ma ale wlasnie chce nawiercic i zaspawac wlasnie ?

Muszę przyznać że nie zrozumiałem wypowiedzi. Znak zapytania na końcu totalnie mnie zmylił.


RE: Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - kuba1028 - 16-02-2016 18:00:23

No faktycznie poszukam innej ramy, jeśli jest ktoś kto by chciał się takiej pozbyć to proszę o PW


RE: Zabezpieczenie ramy przed pękaniem - Zweitakter - 20-02-2016 12:24:55

Złamas to złamas niestety, karaty i czajniki tak nie trzaskały ot i odpowiedz dlaczemu ich nie darze sentymentem.
Rower spawany "za kare" ma niewielkie szanse na to że ktoś kompetentny to spawał i przykładał sie do roboty. *







*) ZK Mielęcin, dla cięższych przestepców trelina dla stojących na drodze poprawy Wigry