Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Przednie zawieszenie - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: Przednie zawieszenie (/showthread.php?tid=33233)



Przednie zawieszenie - ananas - 09-03-2015 23:10:52

Witam, mam parę pytań odnośnie zawieszeń w motorynce. Otóż czy w motorynce występowały 2 rodzaje lag: cienkie i grube? Jeśli tak, to da się jeszcze dostać tulejki pod cienki typ? Kolejne pytanie, to czy w normalnym zawieszeniu np. od ogara 205 da się wybić wewnętrzne tulejki zawieszenia (chodzi o te głęboko wewnątrz, bez kołnierza)? Próbowałem na wszystkie sposoby i nie daję rady. Z góry dzięki za odpowiedzi Wink


RE: Przednie zawieszenie - Barto5050 - 09-03-2015 23:19:24

Cienkie lagi występowały w M1 i M2 pierwszej serii , a w M2 drugiej serii, M3 i M301 były już grube . Z tego co wiem to pod cienkie joozek dorabiał tuleje. Wewnętrzne tuleje możesz stopić . Rozgrzać jakis długi pręt do czerwoności i topić Smile


RE: Przednie zawieszenie - joozek - 09-03-2015 23:29:38

Tak jak pisze Bartek, cieńsze lagi fi 23 mm występowały w M1 i pierwszej serii M2, później lagi miały fi 25 mm. Ja nie kupuję tego chińskiego badziewia, a dorabiam tuleje z teflonu, zarówno te z kołnierzem jak i bez. Kiedyś w jakimś wątku to pisałem.
Co do wyjęcia starych tulei ... jedyny skuteczny sposób ... na gorąco. Ja robię to podgrzewając widełki palnikiem gazem propan-butan, ok 5 min ... tuleje same wypływają, a tej wewnętrznej pomagam zakrzywionym drutem fi 3 mm. Spróbuj jak pisze Bartek, bo moją metodą lakier można spalić Smile


RE: Przednie zawieszenie - ananas - 09-03-2015 23:44:16

Dzięki za odpowiedzi Lakier to nie problem Wink A jeszcze jedno pytanie, oczywiści golenie w starszych motorynkach także miały mniejszą średnicę? A co do tulejek, to spróbuję je rozwiercić rozwiertakiem nastawnym.


RE: Przednie zawieszenie - joozek - 10-03-2015 00:06:29

Tu masz wymiary tulei pod lagi fi 25 mm


A tu wymiary tulei pod lagi fi 23 mm


Oczywiście podałem wymiary tulei przed ich wciśnięciem w widełki. Dopiero teraz rozwiercam je rozwiertakiem ręcznym nastawnym do pasowania pod lagę. Czynność wykonuje co 2 zezwoje - kilka nastaw.


RE: Przednie zawieszenie - ananas - 10-03-2015 10:25:12

Dzięki józek, na pewno się przyda Wink