Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[Chart] przewód "masa" podłączany do modułu - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Wątek: [Chart] przewód "masa" podłączany do modułu (/showthread.php?tid=30372)



przewód "masa" podłączany do modułu - charper - 06-11-2014 19:40:36

witam, w oryginalnej prądnicy do cewek świetlnych podłączono dwa przewody. czerwony i czarny. czerwony szedł w skrócie do przełącznika i do przedniej lampy a czarny do modułu. ja teraz przewinąłem cewki świetlne na 12V i użytkownik BigSoft kazał mi zrobić te cewki bezmasowe. Mi brak elementarnej wiedzy w tym zakresie i dlatego zwracam się do was z pytaniem czy nadal mogę ten czarny przewód poprowadzić od cewek świetlnych? jeśli nie to dlaczego i jak to zrobić inaczej?


RE: przewód "masa" podłączany do modułu - axelbenq - 06-11-2014 19:59:18

Oryginalnie cewki świetlne w charcie są połączone szeregowo. Czerwony leci do przełącznika i dalej do lampy, drugi koniec natomiast jest na stałe połączony z masą, cewki świetlne nie mają żadnych wspólnych połączeń z zapłonem. Tobie chodziło chyba o cewkę zasilającą z której jeden kabel bodajże zielony idzie prosto do modułu Smile Bez masowe cewki muszą mieć dwa końce całkowicie odseparowane od masy pojazdu, oba te końce połączonych cewek wg. tego co zasugerował Ci BigSoft powinny iść do żarówki w lampie, i sama żarówka też musi być odseparowana od masy.


RE: przewód "masa" podłączany do modułu - charper - 06-11-2014 20:07:00

(06-11-2014 19:59:18)axelbenq napisał(a):  Tobie chodziło chyba o cewkę zasilającą z której jeden kabel bodajże zielony idzie prosto do modułu Smile Bez masowe cewki muszą mieć dwa końce całkowicie odseparowane od masy pojazdu, oba te końce połączonych cewek wg. tego co zasugerował Ci BigSoft powinny iść do żarówki w lampie, i sama żarówka też musi być odseparowana od masy.

nie, z prądnicy do czarnej kostki (bądź czerwonej w zaleznie od wersji) wpinanej do modułu wchodzi czarny przewód i obok niego jest drugi czarny który idzie do cewki WN i do masy. chodzi mi o ten pierwszy przewód. oryginalnie szedł od cewek świetlnych, a skoro teraz nie może tak być to wychodzi na to że musze go podłączyć do cewki zapłonowej, no bo pozostałe są już bezmasowe. tak?


RE: przewód "masa" podłączany do modułu - atlanta125 - 06-11-2014 20:47:09

Ja mam tak ze czerwony do przodu . A czarny mam do cewki i jednoczesnie do ramy .


RE: przewód "masa" podłączany do modułu - charper - 06-11-2014 21:14:25

(06-11-2014 20:47:09)atlanta125 napisał(a):  Ja mam tak ze czerwony do przodu . A czarny mam do cewki i jednoczesnie do ramy .

tak było w oryginale. nawet ten czarny przewód był lutowany do podstawy iskrownika i cewki swietlne były też z nim w pewien sposób połączone, ale BigSoft kazał robic bezmasowe to zrobiłem. Dobra, podłączę tak jak wyżej pisałem, czyli do miejsca na podstawie prądnicy do którego jest przylutowany początek uzwojenia cewki zapłonowej. innego wyjścia nie mam skoro reszta jest bezmasowa... chyba...


RE: przewód "masa" podłączany do modułu - BigSoft - 06-11-2014 22:41:06

axelbenq napisał(a):Oryginalnie cewki świetlne w charcie są połączone szeregowo.
Nie prawda, bo równolegle, przeciwsobnie.

axelbenq napisał(a):cewki świetlne nie mają żadnych wspólnych połączeń z zapłonem.
Mają. Punktem wspólnym jest masa.


W prądnicy stosuje się cewki bezmasowe do ładowania akumulatora. Jeżeli chcesz zasilać bezpośrednio światło przednie z takiej cewki (cewek), to możesz sobie jeden koniec do masy podłączyć.