Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Łożyska w suporcie oraz główce ramy - składanie mechanizmu korbowego - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Łożyska w suporcie oraz główce ramy - składanie mechanizmu korbowego (/showthread.php?tid=26847)



Łożyska w suporcie oraz główce ramy - składanie mechanizmu korbowego - Linux - 24-06-2014 15:46:48

Witam.
Jako, że pracuję nad przywróceniem do czasów świetności pewnego wiekowego składanego Rometa nasuwa mi się pytanie co do łożysk.
Zakupiłem nową korbę z osią i wszystkimi miskami etc. Zostawiłem kuleczki w wiankach. Co do sterów to mam zamiar wymienić również na wianki. Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie dołożenie kilku kulek i pozbycie się wianków? Z tego co czytałem sprzyja to mniejszej awaryjności i lepszemu działaniu, czy rzeczywiście jest aż taka różnica? Jak Wy jeździcie?
Kolejne pytanie tyczy się mechanizmu korbowego. Czy zdejmowanie korby i składanie (wybijanie, wbijanie klinu) znacząco wpływa na powstawanie luzów? I czy łożyska (jeżeli w wiankach), powinny być skierowane wiankiem w stronę miski czy konusa? Jakoś lepiej kręciło się u mnie z wiankiem w stronę miski i tak zostawiłem.
Pozdrawiam Smile


RE: Łożyska w suporcie oraz główce ramy - składanie mechanizmu korbowego - wnusiu94 - 24-06-2014 16:09:24

(24-06-2014 15:46:48)Linux napisał(a):  Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie dołożenie kilku kulek i pozbycie się wianków?

Może i tak, spróbować możesz.

(24-06-2014 15:46:48)Linux napisał(a):  Z tego co czytałem sprzyja to mniejszej awaryjności i lepszemu działaniu, czy rzeczywiście jest aż taka różnica? Jak Wy jeździcie?

Ja jeżdżę z wiankami, nigdy nie próbowałem zastąpienia ich samymi kulkami.

(24-06-2014 15:46:48)Linux napisał(a):  Kolejne pytanie tyczy się mechanizmu korbowego. Czy zdejmowanie korby i składanie (wybijanie, wbijanie klinu) znacząco wpływa na powstawanie luzów?

Prędzej wyrobisz klin niż jego gniazdo w korbie.

(24-06-2014 15:46:48)Linux napisał(a):  I czy łożyska (jeżeli w wiankach), powinny być skierowane wiankiem w stronę miski czy konusa? Jakoś lepiej kręciło się u mnie z wiankiem w stronę miski i tak zostawiłem.

Kulkami w stronę miski.


RE: Łożyska w suporcie oraz główce ramy - składanie mechanizmu korbowego - Zweitakter - 19-07-2014 04:59:56

wianki zostawiam tylko wysokich grupach sportowych, w takich grzmotach co tylko sie da leci na samych kulkach wianki sie sypia....
jesli skłądamy suport na miski wbijane i kwadrat trzxeba pamietać o SOLIDNYM dokreceniu konusa od strony przekładni /zbyt delikatnie potraktowany lubi robic głupie niespodzianki/