Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał (/showthread.php?tid=41036)

Strony: 1 2


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - plusminus - 27-07-2016 20:53:58

Szybciej to znaczy tyle ile jedzie 023 na maksa. To jest loteria. Podałem Wam prawidłowy sposób, co z tym zrobicie, już nie moja sprawa, Wasze silniki.


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - Rafku - 27-07-2016 21:19:46

No nie wiem, czy założenie łożysk praktycznie bez żadnego oporu na wał nie jest lepszym rozwiązaniem od narażenia wału na duże siły od prasy, która nie rzadko działa z siłą kilku ton Facepalm2


Kolego, a dałeś podkładkę, pomiędzy te dwa łożyska?


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - plusminus - 27-07-2016 21:30:32

Na wał i tak działają siły. Co ja mogę poradzić, jak ciężko coś wytłumaczyć. Ale jeśli czegoś nie wiesz, warto sięgnąć do literatury, którą odsyłam. Temperatura montażu łożysk nie może przekraczać 110 stopni. Wał możecie zamrażać w ciekłym azocie lub choćby w CO2, jeśli już chcecie 'bezoporowo' je wciskać (lub jak kto woli, wbijać).


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - Maciek_Krk - 27-07-2016 23:52:18

Czyli zmiana koloru łożyska raczej je dyskwalifikuje z użycia ?


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - Rafku - 28-07-2016 00:23:59

U mnie latają fioletowe (czyli niby przegrzane) na wale po jakichś 300km nic na razie się złego nie dzieje


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - ananas - 28-07-2016 00:44:15

Ehh, gadałem, grzej na pierwszym stopniu z umiarem to nie powinno zmienić koloru


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - Maciek_Krk - 28-07-2016 09:18:08

(27-07-2016 21:19:46)Rafku napisał(a):  Kolego, a dałeś podkładkę, pomiędzy te dwa łożyska?

Podkładka jest założona oryginalna 0,8mm zdjęta z starego fabrycznego wału Smile

Łożysk na wał ( narazie 2uch bo 3cie musze dokupic bo sprzedali mi z plastikowym wiankiem.. ) nie przegrzałem na tyle by kolor zmieniły na szczescie Wink

Jedynie na trybie od sprzegła teraz siedzi takie lekko złote łożysko... i ciagle sie wacham co z tym zrobić... niby to 15zł ale ostatnio wydalem juz 100 takich 15 zł a plan byl na 1/3cia z tego :/Tongue Mam jeszcze jedno nowe łożysko na drugim takim samym trybie ( zniszczonym ) od sprzegła ale zeby je zdjąć musial bym je zbić przez klucz nasadowy a to chyba gorsze dla łożyska jak przegrzanie ?

(28-07-2016 00:44:15)ananas napisał(a):  Ehh, gadałem, grzej na pierwszym stopniu z umiarem to nie powinno zmienić koloru

Niestety mam tendencje do 'przedobrzania' i grzałem zeby mieć pewność ze nie utknie. Niestety pierwsze faktycznie troche za długo poszło, reszta juz chyba ok Smile
oczywiscie jednak miały sporo wiecej jak 110stopni wiec cholera wie...


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - Rafku - 28-07-2016 09:24:09

Zapytam, gdzie w 023 jest jakis tryb od sprzegla? Ty pewnie ciagle piszesz o trybie drugiego biegu?


RE: Maksymalna temperatura nagrzania łożysk przy montażu na wał - Maciek_Krk - 28-07-2016 09:30:29

(28-07-2016 09:24:09)Rafku napisał(a):  Zapytam, gdzie w 023 jest jakis tryb od sprzegla? Ty pewnie ciagle piszesz o trybie drugiego biegu?

Tak właśnie to Smile