Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Romet 50-T-1 75r.
Autor Wiadomość
Szabla Offline
Mzciarz (Spsodg)
*


Liczba postów: 200
Imię: Mikołaj
Skąd: Ostromecko
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #1
Romet 50-T-1 75r.
Siemka!

Przyszła pora na temat o T1. Kupiłem go we wrześniu, miejscowość obok, był zarejestrowany i kosztował 500 zł. Ogólnie jego stan jest tragiczny, dosyć mocno zdekompletowany i zniszczony, jednak jest to bardzo ciekawy egzemplarz. W papierach podany jest fabryczny numer silnika : 0000153. Wiec jak widać bardzo wczesny egzemplarz podejrzewam że w przedziale 30-50 sztuka. Wskazuje też na to kilka innych elementów : chromowany tylny błotnik, chromowany bagażnik, oraz numery ramy bez podanego rocznika, prawdopodobnie nabijane ręcznie. Ciekawe też jest jego prawdopodobnie oryginalne malowanie, czyli młotkowe schowki oraz zielony wachacz i chorągiewki, jest to ciekawe ponieważ jest to kolor l65, który był stosowany dopiero później. Oto kilka zdjęć :










Tutaj skan z starego dowodu rejestracyjnego :



A tu zdjęcia zielonego koloru:





A tu szary schowek:



Szary kolor mógłby być malowany potem, choć w to wątpie. Jednak zielony jest oryginalny, nie było pod nim żadnego innego koloru, tym bardziej upewniłem się gdy gdy zobaczyłem ten kolor pod tulejami wachacza. I tu pojawił się problem z kolorem. Były w sumie cztery opcje - pierwsza czyli malowanie na te kolory co wcześniej odpadła praktycznie od razu. Wyglądało by to jak rasowy ulepik. Zielony kolor ujdzie, ale problem był przy schowku, skoro był by młotkowy, to jakie były by pokrywy? Młotkowe? Zielone? Jakiekolwiek by nie były wyglądało by to tragicznie. Drugą opcją był kolor czerwony. Problem pojawia się przy odcieniu, na wszystkich zdjęciach wygląda to ładnie bo kolor wygląda na ciemniejszy, jednak na żywo podchodzi on wręcz w pomarańczowy, jest to taki sam kolor jak w moim T1, który wygrał jednoślad grudzień 2020. Nie dość że były by dwa podobne, to jeszcze śrenio mi odpowiada. Trzecią opcja był zielonożóty, ale to samo co wcześniej, mój 2375 jest w tym kolorze, nie będe powtarzał. No i ostatnia, chyba najbardziej sensowna opcja, czyli kolor L60 żonkil. Tego koloru jeszcze nie mam, występował on tylko na pierwszych egzemplarzach, a ten niewątpliwie do nich należy, więc będzie wyglądał tak:





No to na początek parę części:



Bak jest już nowszego typu - nie ma długiej płetwy. Nie mogłem znaleźć nigdzie zbiornika mocowanego na śruby, więc jest już nowszy. I tak na złożonym motorowerze tego nie widać.

Teraz problemy z ramą. Miała urwane lewe ucho od silnika, oraz wspawane mocowanie wydechu od dwubiega.



Wspawany nowy uchwyt:



Skrócone mocowanie wydechu. Zrobione z rurki, typowe dla pierwszych T1.



Elementy pomalowane na żółto:



Kolejne części:

Amortyzatory od Joozka :



Oraz nowe opony i błotniki. Opony pójdą do Ts1 a błotniki do chromowania, trochę szkoda niszczyć ten lakier, ale błotniki będą idealne.



Wczoraj zacząłem skladanie, na razie w pokoju, ponieważ nie mam wystraczająco dużo gotowych elementów, w sumie tylko te pomalowane. Dziś będe przygotowywać ocynki. Na razie wygląda tak:



Pozdro!

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2021 14:54:13 przez Szabla.)
15-02-2021 14:40:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 4 użytkowników postawiło piwo Szabla za ten post.
Reklama
bartek_tabaka Offline
Nowy
*


Liczba postów: 98
Imię: Bartosz
Skąd: POS Wielkopolska
Pojazd: Romet Komar
Post: #2
RE: Romet 50-T-1 75r.
Ostatnie zdjęcie jest chyba nie jest takie jakie powinno być
15-02-2021 15:11:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Szabla Offline
Mzciarz (Spsodg)
*


Liczba postów: 200
Imię: Mikołaj
Skąd: Ostromecko
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #3
RE: Romet 50-T-1 75r.
Już poprawione, nie ten link wkleiłem Smile

15-02-2021 15:18:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Szatek Offline
Fanatyk Rometa 50-T-1, 50-TS-1 i 50-T-3


Liczba postów: 740
Imię: Patryk
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #4
RE: Romet 50-T-1 75r.
Zielone elementy były prawdopodobnie podmienione.

Mam złą wiadomość. Schowki na pewno były podmienione, bo są nowego typu. Lakier też praktycznie na pewno nie jest oryginalny.

Przedni błotnik w pierwszych wersjach jest inny - ma wgłębienia na lagi.

Żółty kolor raczej nie występował oryginalnie na początku produkcji - zdjęcia przekłamują.
15-02-2021 17:46:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Szatek za ten post.
Szabla Offline
Mzciarz (Spsodg)
*


Liczba postów: 200
Imię: Mikołaj
Skąd: Ostromecko
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #5
RE: Romet 50-T-1 75r.
Co do błotnika mam oryginalny i będe starał się go odratować, ten pewnie wyląduje w Tsie.

Co do koloru to wątpie by przekłamywały aż tak. Są chyba 3 lub 4 zdjęcia wczesnych t1 w kolorze żółtym, i widać to wyraźnie, w gazecie mam zdjęcia zielonożółtego, i od razu widać różnicę. Jak już to można było by dyskutować od odcieniu, choć moim zdaniem kolor jest na tyle jasny by nie mógł to być L79, ale też nie na tyle ciemny by pomylić go z L53.

Nowsze schowki od mniej więcej jakiego okresu szły? Jedyne stare mam w czerwonym t1 :/

Z kolorem też jest taka opcja, ewentualnie ktoś mógł pracować w Romecie i sobie wziął to na lakiernie, do fabryki mam z 7 km, z wiem że bliska rodzina poprzedniego właściciela też tam pracowała. I mam pytanie do wachacza. Kiedy zaczęto wspawywać mocowania amorków na odwrót?

15-02-2021 18:28:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Szabla za ten post.
Szatek Offline
Fanatyk Rometa 50-T-1, 50-TS-1 i 50-T-3


Liczba postów: 740
Imię: Patryk
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #6
RE: Romet 50-T-1 75r.
Sprawdzałem ten teoretycznie żółty lakier na 50-T-1 z 75-go z nim zachowanym. L53 pokrywał się z nim idealnie, żółty nie.

Nie pamiętam od kiedy szły nowsze schowki.

O mocowaniach amortyzatorów nie słyszałem. Podeślij jakieś zdjęcie.
15-02-2021 18:42:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Szabla Offline
Mzciarz (Spsodg)
*


Liczba postów: 200
Imię: Mikołaj
Skąd: Ostromecko
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #7
RE: Romet 50-T-1 75r.
Kwestia tego czy na pewno miałeś ten l60, czy nie zwykły l53. Moim zdaniem na samym początku występowały one oba, sam miałem bak z płetwą w zielonożółtym kolorze. Posłużę się zdjęciami z twoich folderów, najpierw zielonożółty:



A teraz żonkil:



Nie uwierzę że jest to wina zdjęcia, jest to żółty i nie ma innej opcji. Nie wiem ile ich dokładnie wyszło, z tego co zauważyłem to są zdjęcia trzech różnych żółtych t1. Nie koniecznie musiały iść one do końca okresu czarnych ram, jednak na początku były na pewno.

A w mocowaniach chodzi mi o te uszy, raz płaskim, a raz wycięciem do zewnątrz:




15-02-2021 23:44:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
joozek Offline
senior


Liczba postów: 2,388
Imię: Józek
Skąd: Lubin
Pojazd: Inny
Post: #8
RE: Romet 50-T-1 75r.
Odwrotnie mocowane dolne "uszy" amortyzatorów, zastosowano w modelu 2330.
Potem w modelu Ogar 200 z 1983 roku zmieniono na takie jak pokazałeś. Nie mam pojęcia czy w T1 od samego początku tak było. Długość tylnego wahacza w 2330 jest taka sama jak w T1.
Przy okazji, z tego co ja się orientuję, to to zdjęcie z tą panienką w żółtym kasku jest chyba z 1977 roku, z plakatu wystawy w Londynie 1977. Było jeszcze jedno z nią i chłopakiem na takim samym T1. Niestety nie mam wiedzy, czy w produkcji były w ogóle te żółte modele. Ja jednak taki mam hmm


Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty
16-02-2021 00:55:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 4 użytkowników postawiło piwo joozek za ten post.
trzcinka Offline
Technik
*


Liczba postów: 509
Imię: Paweł
Skąd: Sulmierzyce
Pojazd: Romet Komar
Post: #9
RE: Romet 50-T-1 75r.
(15-02-2021 14:40:46)Szabla napisał(a):  Oraz nowe opony i błotniki. Opony pójdą do Ts1 a błotniki do chromowania, trochę szkoda niszczyć ten lakier, ale błotniki będą idealne.

Szkoda tych błotników Huh

Moje motorowery
-Romet Komar 2350 77'
-Simson S53 92'
-Romet 50t1 76'



Koło Motoryzacyjne Sulmierzyce
https://www.facebook.com/kolomotoryzacyjne
Zapraszam
16-02-2021 11:12:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Szabla Offline
Mzciarz (Spsodg)
*


Liczba postów: 200
Imię: Mikołaj
Skąd: Ostromecko
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #10
RE: Romet 50-T-1 75r.
Bardzo ładna ta T1 Smile

(16-02-2021 00:55:00)joozek napisał(a):  Potem w modelu Ogar 200 z 1983 roku zmieniono na takie jak pokazałeś.

Możliwe że już w rometach T1 sie to pojawiło, w trzech z roku 82 na których zwróciłem na to uwagę są już te nowsze. W roku 79 też już widziałem takie wachacze. Granicy nie znam, ale wątpie by to był 83 rok.

(16-02-2021 00:55:00)joozek napisał(a):  Przy okazji, z tego co ja się orientuję, to to zdjęcie z tą panienką w żółtym kasku jest chyba z 1977 roku, z plakatu wystawy w Londynie 1977. Było jeszcze jedno z nią i chłopakiem na takim samym T1.

Co do pojawienia się plakatu to nie zaprzeczam, jednak zdjęcie jest na 100% z 75 roku, w dolnym roku widać rok. Poza tym zdjęcie z tą samą panią i panem pojawiło się w 75 roku w czasopiśmie Technika Motoryzacyjna, pisał o tym Jorginsson w swoim wątku o replice TS1.

(16-02-2021 11:12:48)trzcinka napisał(a):  Szkoda tych błotników Huh

Trochę szkoda, jednak co bym innego z nimi zrobił? By prawdopodobnie leżały, zbierały kurz i marnowały się. Niestety proste błotniki 19 cali to ciężki temat do zdobycia, przy malowaniu nie jest to problem, jednak tu potrzebny jest chrom i sprawa wygląda inaczej.

16-02-2021 13:12:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 2 użytkowników postawiło piwo Szabla za ten post.
joozek Offline
senior


Liczba postów: 2,388
Imię: Józek
Skąd: Lubin
Pojazd: Inny
Post: #11
RE: Romet 50-T-1 75r.
Co do blotnikow. O przednim pisal Szarek, dodam tylko ze tylny jest inny niz w modelach 2330, 2350 i 2351. Jest taki jak w 2352 i Romecie 100, czyli ok 7 cm kruszy.

Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty
16-02-2021 16:44:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Szabla Offline
Mzciarz (Spsodg)
*


Liczba postów: 200
Imię: Mikołaj
Skąd: Ostromecko
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #12
RE: Romet 50-T-1 75r.
Porównywałem, ten nowy tylni jest minimalnie krótszy. Nr katalogowe są inne. Różnica jest w samym przodzie, oryginalny kończy się stopniowo, ma taki stożek, a nowy jest na dole płaski. Końcówka w starym jest o ok centymetr dłuższa. Jest to też jeden z wcześniejszych egzemplarzy, może wtedy błotniki były jeszcze pożyczone z innego modelu? Ma Pan może nr katalogowe błotników od 2352, oraz od starszych?

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-02-2021 17:19:04 przez Szabla.)
16-02-2021 17:10:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 2 użytkowników postawiło piwo Szabla za ten post.
nie_mientki Offline
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 6,382
Imię: Michał
Skąd: Puławy
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #13
RE: Romet 50-T-1 75r.
(16-02-2021 17:10:14)Szabla napisał(a):  Porównywałem, ten nowy tylni jest minimalnie krótszy. Nr katalogowe są inne. Różnica jest w samym przodzie, oryginalny kończy się stopniowo, ma taki stożek, a nowy jest na dole płaski. Końcówka w starym jest o ok centymetr dłuższa. Jest to też jeden z wcześniejszych egzemplarzy, może wtedy błotniki były jeszcze pożyczone z innego modelu? Ma Pan może nr katalogowe błotników od 2352, oraz od starszych?
https://chomikuj.pl/nie_mientki/motocykl...torowery,2

Tu mam katalog do kilku Komarów na moim chomiku, ale chrome z jakiegoś powodu blokuje pobieranie. Nie wiem o co chodzi, wirusa tam raczej nie ma XD

KLIKNIJ TUTAJ I POMÓŻ W OPŁACENIU SERWERA !
17-02-2021 15:29:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo nie_mientki za ten post.
Szabla Offline
Mzciarz (Spsodg)
*


Liczba postów: 200
Imię: Mikołaj
Skąd: Ostromecko
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #14
RE: Romet 50-T-1 75r.
Przeglądałem katalogi jednak nadal nie mogę znaleźć takiego samego błotnika tylnego :/ Szatek ma mi podesłać numery z innego katalogu od T1, choć stawiam że są one od rometa 100 lub 2352, bo tylko do nich nie mogę znaleźć katalogów.

19-02-2021 00:49:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Szabla Offline
Mzciarz (Spsodg)
*


Liczba postów: 200
Imię: Mikołaj
Skąd: Ostromecko
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #15
RE: Romet 50-T-1 75r.
Szatek podesłał mi zdjęcia katalogu - przedni błotnik jest od nowszego t1, ale tego sie spodziewałem, natomiast nadal nie wiem od czego dokładnie jest tylni, bo żaden numer z katalogów nie zgadza się z papierkiem.

Z nowości to wysoka głowica:



Troche ocynkowanych rzeczy, nie tylko do T1:





No i złożyłem częściowo przednie zawieszenie. Trzeba jeszcze coś wymyśleć z dolnymi lagami bo są brzydkie.




Pozdro!

22-02-2021 12:23:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 4 użytkowników postawiło piwo Szabla za ten post.
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Dzisiaj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 3
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Dzisiaj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 30
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53770
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 34
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 24
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 78
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 519
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 265
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 82
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52052
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 104
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10891
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165728
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 60
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 352

Reklama