Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Zachęcamy do zakupu forumowych kubeczków Smile Kliknij tutaj

Odpowiedz 
(Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
Autor Wiadomość
maj0nez Offline
Nowy
*

Liczba postów: 24
Imię: Karol
Skąd: LOP
Pojazd: Romet Kadet
Post: #16
RE: (Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
Ciężko coś podpowiedzieć ale działaj :-)
19-06-2020 10:08:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo maj0nez za ten post.
Reklama
Jorginsson Offline
OBR filia w Szczecinie
*


Liczba postów: 373
Imię: Jerry
Skąd: Szczecin (ZS)
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #17
RE: (Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
(31-03-2020 21:17:04)Mixol napisał(a):  (...)
Ceny będą szły tylko w górę, a sprzętu będzie tylko mniej (...)
Z tym akurat stwierdzeniem (stwierdzeniami) pozwolę sobie się z kolegą nie zgodzić Smile Nie raz z resztą swoje zdanie na ten temat prezentowałem, a przemyślenia mam następujące i chcę się nimi z Wami podzielić:

Z moich luźnych obserwacji wynika, że rynek powoli się nasyca... żeby nie powiedzieć brzydko - "zalewa się" motorowerami Rometu. Sądzę, że wynika to z kilku powodów...
Są pasjonaci, jak My, którzy tak jak ładnie też napisałeś, chcą ratować te sprzęty (czasami nawet za wszelką cenę), ale są też tatusiowie szykujący bądź budujący motorynki swoim pociechom, czy po prostu ludzie, których młodość przypadała na lata 70-te/ 80-te i teraz z sentymentu, choć niekoniecznie z miłości do Rometu czy pasji jako takiej, kupują te mopedy i naprawiają. Bo to ani nie jest trudna sztuka, ani specjalnie kosztowna (tym bardziej jak robi się to przez kilka miesięcy w zaciszu garażu). Poza tym dzisiaj (przynajmniej do tych "popularnych" modeli, jak Ogar czy Kadet) można kupić w zasadzie wszystko. Taką Motorynkę można przecież na obecną chwilę złożyć niemalże całą z nowych części, z wyłączeniem chyba tylko karterów (!).
I one [te motorowery] - wracają z powrotem na rynek... Nie, gdybym tak napisał, to sam bym sobie w pewnym sensie zaprzeczył, bo to w sumie błąd logiczny. Ich tam wcześniej nie było, stały "w szopie u szwagra", na strychach, na składnicach złomu czekając, aż zmierzą się z przeznaczeniem i zostaną przerobione na żyletki...
Ale powstają, jak mityczny Feniks z popiołów i pojawiają się na rynku w nowych szatach (choć nie zawsze do końca odpowiednich...) - dostają nowe życie. I myślę, że wskazówka tempa tego swojskiego przyrostu naturalnego motorowerów Rometu dzisiaj wskazuje już na plus (oczywiście w pewnym sensie, ale o tym za chwilę). W końcu czasy, kiedy po skończonej jeździe zostawiało się "komarka" w rowie i szło na wioskę po następnego do zajeżdżenia, czy po chiński skuter do marketu - dawno minęły, sami to wiecie. Dziś na Romety jest moda, "renowacje" są popularnym hobby dzisiejszych czterdziestolatków, a i samo przeświadczenie, zawarte w cytowanej wypowiedzi, że "sprzętu będzie coraz mniej" zrobiło robotę, jak to się mówi i populacja mopedów z bydgoskiej fabryki rośnie, bo ludzie już ich nie wyrzucają, nie skazują na śmierć - tylko naprawiają, przywracają im blask i z zera robi się jedynka.

Tak jak na wstępie zaznaczyłem - odnośnie wysokości cen również mam nieco inne spostrzeżenia. Finansista ze mnie żaden, ale zastanawiałem się także nad tym aspektem już jakiś czas temu... no i nie jestem przekonany, czy [ceny] będą ciągle rosły.
Po części wynika to z tego o czym wyżej napisałem, po drugie - smutnym faktem jest to, że koszt prawidłowej, (aczkolwiek raczej "podstawowej") renowacji takiego pojazdu to minimalnie 2500 - 3000PLN. Tyle, że ten pojazd nie jest tyle wart. Przynajmniej jeśli mówimy o "zwyczajnych" modelach (eh, znów te "Ogary i Kadety" Smile ). Doliczyć trzeba jeszcze cenę zakupu samej bazy (pojazdu) i to, co właściciel sobie jeszcze chce zrekompensować (zarobić...) - no więc widuję takie np. dwieściepiątki wystawione za 2,5k i więcej... a niekiedy całkiem sporo (kyrie elejson...) więcej... Kupilibyście takiego Ogara 205 pomalowanego proszkiem, z kołami z Tajwanu i silnikiem złożonym na chińskich częściach (tak tak, ja wiem że każdy jest poskładany tylko na "ZMD zapasach magazynowych z epoki" Wink )? No ja nie. Taki egzemplarz będzie stał, aż w końcu jednak zmieni właściciela na innego bystrzachę, który albo go będzie umiał naprawić, albo nie, jeśli (a raczej: kiedy) wystąpi jakaś awaria i prędzej czy później taki motorower wróci* na rynek, tylko z niższą ceną...
Myślę, że naturalną koleją rzeczy będzie (pomijając oczywiście inflację) umiarkowany spadek cen, bo w końcu właściciele zaczną zdawać sobie sprawę, że chcąc sprzedać swoje cukiereczki, będą musieli zacząć je wyceniać bardziej w kategoriach po prostu używanych pojazdów, aniżeli zabytków i unikatów** (przez duże "Z" i "U" ma się rozumieć)... W końcu nie każdy Golf Mk II*** jest jedyny w swoim rodzaju i warty krocie. Są też te zupełnie nieszczególne, warte zwyczajnie kilka stów, choć przecież metrykalnie każdy z nich jest na dzień dzisiejszy zabytkiem, czyż nie?
Oczywiście to tylko uproszczony schemat i niuansów oraz innych tajników, czy po prostu - praw rynku - nie porusza należycie. Poza tym rzecz jasna sporo tu moich subiektywnych odczuć, niemniej - chciałem obrazowo cały ten wywód spiąć w jedną klamrę - bo tak czy inaczej opisywany wyżej proces dotyczy jednego uratowanego Rometa.

Ale Wy, (ja również) - zuchwale (acz wcale nie bezzasadnie) można powiedzieć "fachowcy" w tej dziedzinie - takiego motoroweru [z powyższego przykładu] nie kupimy. Bo nie jesteśmy głupi. Bo chociaż ratujemy te sprzęty od zapomnienia, to doskonale wiemy, że do tego zapomnienia jeszcze daleko, że Romet to nie Junak i że (poza oczywiście paroma rzadkimi modelami) jest tego jeszcze cała masa. I dlatego kupimy kolejnego "rupcia" za 500PLN i przywrócimy mu blask.
A tym sposobem mamy już dwa uratowane motorowery.
I tak dalej, i dalej...

Rozpatrując to w liczbach bezwględnych - bezdyskusyjnie motorowerów Rometu z Bydgoskiej Fabryki będzie tylko ubywać (no, może prócz motorynek Wink ), natomiast patrząc na to z perspektywy przywracania ich do życia - myślę że jeszcze przez jakiś moment zawieszone w czasie, trwające w agonii mopedy spod znaku Pegaza czeka masowa rezurekcja. Jeszcze trochę ich przybędzie. Amen.

* Tu akurat - w odróżnieniu do wcześniejszego akapitu - słowo 'wróci' jest jak najbardziej zasadne.

** Z drugiej strony patrząc no to jak się trzyma Simson cenowo - można by w taki rozwój wypadków powątpiewać. Ceny w Polsce są wręcz astronomiczne - w Niemczech na szczęście jest trochę lepiej, ale to dość specyficzny przypadek: w III RP nawet po upadku Muru Berlińskiego - choć ciągnięte z byłego NRD na potęgę - Simsony wcale aż tak powszechne nie były. Po drugiej stronie Odry z kolei, całe "tabuny" tych motorowerów były masowo przez niemiecką młodzież "upalane", aż nie było czego zbierać (skąd my to znamy? Wink )... Obecnie jednak Simson znów jest kultowy i pożądany, działa wiele klubów zrzeszających posiadaczy wszelkich mopedów z Suhl, a sama "kultura motorowerowa" jest już dość mocno wpisana w świadomość niemieckiej (nie tylko) młodzieży - to wszystko rzecz jasna przekłada się na ceny, a dodatkowo stabilizuje je na umiarkowanie wysokim poziomie.

*** Fanów marki uspokajam - to tylko przykład Wink
___

Sorry Jadek125p za ten przydługi wywód akurat w Twoim temacie, ale z drugiej strony to nie jest do końca taki OT Smile
No i własnie w temacie Twojej maszyny - jak widać nie każdy egzemplarz opłaca się też reanimować, ale oczywiście zawsze warto próbować Wink
LUB, na bazie takiego "trupka" poeksperymentować sobie stylistycznie Rolleyes


20-06-2020 12:50:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Jorginsson za ten post.
Jadek125p Offline
Nowy
*


Liczba postów: 38
Imię: Hubert
Skąd: Pruszków
Pojazd: Romet Ogar 205

Forumowy Garaż: 1
Post: #18
RE: (Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
Nic się nie stało. Na pewno lepszy ten Ogar jest od Jawki którą już prezentowałem na forum
21-06-2020 17:23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
trzcinka Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 234
Imię: Paweł
Skąd: Sulmierzyce
Pojazd: Romet Komar

Forumowy Garaż: 2
Post: #19
RE: (Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
Ja coś czuje, że jeszcze max 5 lat a ramy do komarków, ogarków itp będą robić. Gdyby w Polsce była możliwość rejestracji pojazdu na "sam" to już byśmy mieli takowe, ale jest to czasami nieoplacalne robienie ramy której nie zarejestrujesz nawet na zabytek. W dzisiejszych czasach gdzie mamy deukarki 3d, frezarki cnc itp. itd. nie jest trudno o jakieś drobne części. Ja np ostatnio stworzyłem koledze prostokątny odblask do wsk które oryginaly kosztuja 300 zł 2 sztuki, a taki duplikat wyniósł +- 40 zł 2 sztuki

A ten duplikat wygląda niemalże jak oryginał, trzeba się przyjrzeć by dostrzec że to nie prl Big Grin
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-06-2020 00:34:13 przez trzcinka.)
22-06-2020 00:33:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Jadek125p Offline
Nowy
*


Liczba postów: 38
Imię: Hubert
Skąd: Pruszków
Pojazd: Romet Ogar 205

Forumowy Garaż: 1
Post: #20
RE: (Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
Przecież robią te nowe ramy do motorynek. Ale podobno słaba jakość
22-06-2020 01:54:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Jadek125p Offline
Nowy
*


Liczba postów: 38
Imię: Hubert
Skąd: Pruszków
Pojazd: Romet Ogar 205

Forumowy Garaż: 1
Post: #21
RE: (Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
Zamówiłem łożyska z Intercars i kupiłem uszczelniacze do Ogara. Niedługo zabieramy się do rozbiórki silnika
25-06-2020 16:54:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Jadek125p Offline
Nowy
*


Liczba postów: 38
Imię: Hubert
Skąd: Pruszków
Pojazd: Romet Ogar 205

Forumowy Garaż: 1
Post: #22
RE: (Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
Jako iż nie ma nowych cylindrów do Jawy 223 od Almotu musiałem poprosić kolegę o sprzedaż używanego cylindra od Almotu 50ccm . Zestaw użyty 2 razy potem zmieniony na 60ccm od CX. Za cylinder z tłokiem sworzniem bez segerów dałem 120 zł. Dodatkowo kilka dni temu doszły łożyska. Zobaczymy w jakim to stanie jest.


Prawdopodobnie jutro rozbieramy silnik
29-06-2020 22:05:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Jadek125p Offline
Nowy
*


Liczba postów: 38
Imię: Hubert
Skąd: Pruszków
Pojazd: Romet Ogar 205

Forumowy Garaż: 1
Post: #23
RE: (Bardzo możliwy) Remont Ogara 200 w tragicznym stanie
Jednak nie rozebraliśmy silnika . Za to rozplotłem dwa koła . Felgi zostaną oddane do piaskowania a następnie pomalowane proszkowo na coś w podobie chromu.

Obręcz na zdjęciu pochodzi z Ogara 205 którego już prezentowałem na forum. Użyje ich bo oryginalne obręcze od Ogara 200 są w opłakanym stanie.

Niestety nie miałem tylnej piasty do jednego koła. Musiałem rozpleść tylne koło od Ogara 200 .

A tutaj opony w tym ogarze. Nie dajcie się zwieść ta po prawej też już się nie nadaje do założenia.

Będę informował o dalszym postępie prac
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-07-2020 16:23:43 przez Jadek125p.)
01-07-2020 16:22:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Usermap | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  

Jednoślad miesiąca
Czerwiec - Jorginsson

Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
coś nie tak z silnikiem -...
Ostatni post: seler1500
Dzisiaj 15:55:59
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 68
Dwuseta, czyli w końcu ma...
Ostatni post: Quake96
Wczoraj 23:50:52
» Odpowiedzi: 71
» Wyświetleń: 15788
Motocyklowy vlog? Czemu n...
Ostatni post: bkrukl
Wczoraj 18:59:37
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 108
Polski Fiat 126p FL - Czy...
Ostatni post: Mixol
Wczoraj 18:00:40
» Odpowiedzi: 62
» Wyświetleń: 11515
Cieknący gaźnik i zalana ...
Ostatni post: Motorowerowiec
Wczoraj 16:51:07
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 132
Romet Wagant 81'
Ostatni post: Dawdzio
Wczoraj 16:33:49
» Odpowiedzi: 19
» Wyświetleń: 2903
Wsk - prostokątne odblask...
Ostatni post: trzcinka
Wczoraj 14:41:05
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 234
Romet pony m2 - wycena
Ostatni post: trzcinka
Wczoraj 12:33:55
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 49
Kupię motorynkę m1
Ostatni post: Robert P
Wczoraj 09:07:32
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 43
Romet Mińsk 125 Typ 400A
Ostatni post: dereslol
Wczoraj 08:51:39
» Odpowiedzi: 76
» Wyświetleń: 24057
Dobór tłoka.
Ostatni post: p.blak21@wp.pl
Wczoraj 02:33:58
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 131
Ogar 200 by TheKocur :D
Ostatni post: Jorginsson
09-07-2020 23:50:30
» Odpowiedzi: 28
» Wyświetleń: 1902
Motorower po dziadku - ub...
Ostatni post: splasz
09-07-2020 23:14:36
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 443
silnik 4t nie odpala
Ostatni post: Muczacha
09-07-2020 13:26:51
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1216
Wita Was DUCALIS :-)
Ostatni post: Odrestaurator
09-07-2020 12:20:29
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 152

Reklama