Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Regeneracja, prostowanie wału
Autor Wiadomość
XStuntManiac Offline
Motomaniak z brakami wiedzy
*


Liczba postów: 81
Imię: Piotrek
Skąd: Lubelskie
Pojazd: Romet Kadet
Post: #1
Regeneracja, prostowanie wału
Witam, mam małe pytanko.

Mam krzywy wał w swoim motorowerze, nigdy nie był wymieniany, więc mam pewność, że jest oryginalny ZMD.
Pytanie brzmi następująco: Opłaca się go regenerować, oddawać do prostowania, osiowania itp., czy lepiej kupić drugi, prosty wał?
03-09-2017 16:24:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
krystian276 Offline
Prezes FS-Garage
*


Liczba postów: 366
Imię: Krystian
Skąd: Wrocław
Pojazd: Romet Kadet
Post: #2
RE: Regeneracja, prostowanie wału
(03-09-2017 16:36:38)Użytkownik usunięty napisał(a):  Akurat w przypadku wałów lepiej jest zregenerować oryginalny wał ZMD Wink

Wały zmd to plastelina, najtańszy chiński wał za 80zł jest lepszy jakościowo i jeszcze do tego ma łożysko igiełkowe Tongue

Każdy kiedyś zaciągnął się z baku :F
"Legends never die, they become a part of you"
03-09-2017 16:50:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 2 użytkowników postawiło piwo krystian276 za ten post.
rafi555 Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,556
Imię: xxxxxx
Skąd: xxxxxxxx
Pojazd: Romet Pony
Post: #3
RE: Regeneracja, prostowanie wału
(03-09-2017 16:50:45)krystian276 napisał(a):  Wały zmd to plastelina

zgadzam się w 100%
03-09-2017 19:53:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
darek23 Offline
Never Give Up!
*


Liczba postów: 322
Imię: Darek
Skąd: Kozienice
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #4
RE: Regeneracja, prostowanie wału
A ja sie nie zgadzam. Jak sie wali w nie mlotem to sie nie ma co dziwic ze sa jak z plasteliny. Dla mnie lepszym rozwiazaniem bylaby regeneracja chociaz pociagnie za soba pewne koszta. Co do chinskich zamiennikow nie raz nie dwa zdarzalo sie ze nie trzymaly wymiarow, co skutkowalo problemami w skladaniu a nawet i w pracy silnika. Wielokliny od strony sprzegla mielilo, a czasem nawet nie dalo sie zalozyc orginalnego zabieraka. Jedyna zaleta tych walow to to ze maja to lozysko igielkowe w glowce korbowodu, ktore trzeba natychmiast wywalic i kupic dobre jakosciowo ktore sie nie wysypie po 100km. Prawda jest taka ze kazdy ma swoje zdanie na ten temat, a decyzja nalezy tylko do ciebie i to ty musisz zdecydowac co bedzie lepsze. Napewno taniej wyjdzie kupno zamiennika, wiec wszystko zalezy od funduszy na ten cel.
03-09-2017 21:34:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
JGNZM Offline
Chartełowiec
Moderatorzy


Liczba postów: 1,249
Imię: Mikołaj
Skąd: Wielkopolskie
Pojazd: Romet Chart
Post: #5
RE: Regeneracja, prostowanie wału
Nawet renomowana firma, Dor-Mar, pan Marek Olachowski, po zobaczeniu mojego wału do Charta powiedział, że lepiej żebym kupił nowy (wtedy jeszcze były) zamiast regenerować stary, bo te ZMD to się często nie nadają do niczego, bo on po prostu rozjeżdżał się na boki po zamocowaniu w tokarce (czy czymś innym, w co on go montował).

Heart Romet Charteł bogiem mym Heart
Cool Romet Traper nałogiem mym Cool
Big Grin CZ 3 5 0 zapiernicza tuż pod Z E R O Big Grin
W sensie zamyka licznik Tongue
03-09-2017 21:42:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
adamus13715 Offline
I love My Komar Sport
*


Liczba postów: 221
Imię: Jakub
Skąd: Bielsko
Pojazd: Romet Komar
Post: #6
RE: Regeneracja, prostowanie wału
Nie opłaca się tego ratować. Ale również nie warto kupować chińskich wałów z allegro za 80-90 zł. Jeden wał za 9 dych u mnie działa do dzisiaj, ale kupiłem jeszcze 2. Jeden do s38 drugi do 023. Problem z wałami z allegro jest taki że często mają fatalnie wykonany wieloklin po stronie sprzęgła. W s38 zerwało wieloklin po nie długim czasie.
Wieloklin na nim jest taki sobie i co jakiś czas zrywają się zabieraki sprzęgła i trzeba wymienić wał. A w 023 wieloklin zerwał się po 2 tygodniach jazdy. Zerwał się całkowicie. Był jeszcze jeden silnik z wałem z allegro który robiłem i on miał nad wymiarowy korbowód i zaczepiał o ściankę cylindra. Jedyne sensowne wały dzisiejszej produkcji to wały firmy duels i top racing z jack motors. Top racingna się nie opłaca kupować bo jest drogi i do przerobionych silników. Natomiast duels kosztuję 150 zł i jest o wiele lepszy od ZMD

http://www.jackmotors.pl/old-timer/wal-k...aign-id=19
03-09-2017 21:49:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
XStuntManiac Offline
Motomaniak z brakami wiedzy
*


Liczba postów: 81
Imię: Piotrek
Skąd: Lubelskie
Pojazd: Romet Kadet
Post: #7
RE: Regeneracja, prostowanie wału
Nie mam zamiaru oddawać swojego wału do regeneracji, bo mi się nie opłaca.

Kupiłem niedawno od kumpla prościutki wał ZMD z tłokiem z motorynki dziadka, za bagatela 20 złotych, bo miał na złom oddawać, bo sprzedał ją i teraz nie wiem, co zrobić ze starym wałem, ale chyba wywalę go na złom, bo tylko tam się nadaje.

Wysłane z mojego Lenovo K33a42 przy użyciu Tapatalka
03-09-2017 21:52:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo XStuntManiac za ten post.
rafi555 Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,556
Imię: xxxxxx
Skąd: xxxxxxxx
Pojazd: Romet Pony
Post: #8
RE: Regeneracja, prostowanie wału
(03-09-2017 21:34:41)darek23 napisał(a):  A ja sie nie zgadzam. Jak sie wali w nie mlotem to sie nie ma co dziwic ze sa jak z plasteliny. Dla mnie lepszym rozwiazaniem bylaby regeneracja chociaz pociagnie za soba pewne koszta. Co do chinskich zamiennikow nie raz nie dwa zdarzalo sie ze nie trzymaly wymiarow, co skutkowalo problemami w skladaniu a nawet i w pracy silnika. Wielokliny od strony sprzegla mielilo, a czasem nawet nie dalo sie zalozyc orginalnego zabieraka. Jedyna zaleta tych walow to to ze maja to lozysko igielkowe w glowce korbowodu, ktore trzeba natychmiast wywalic i kupic dobre jakosciowo ktore sie nie wysypie po 100km. Prawda jest taka ze kazdy ma swoje zdanie na ten temat, a decyzja nalezy tylko do ciebie i to ty musisz zdecydowac co bedzie lepsze. Napewno taniej wyjdzie kupno zamiennika, wiec wszystko zalezy od funduszy na ten cel.

mi ścięło klin pod czas jazdy i od razu wał na złom, wpust cały rozwalony bo niczego się nie nadaje
04-09-2017 08:55:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
XStuntManiac Offline
Motomaniak z brakami wiedzy
*


Liczba postów: 81
Imię: Piotrek
Skąd: Lubelskie
Pojazd: Romet Kadet
Post: #9
RE: Regeneracja, prostowanie wału
(04-09-2017 08:55:22)rafi555 napisał(a):  mi ścięło klin pod czas jazdy i od razu wał na złom, wpust cały rozwalony bo niczego się nie nadaje

Ha, to u mnie była taka przygoda z tym wałem, że klina nie dość, że ścięło, to jeszcze go zaspawało w jednym miejscu w wale! Teraz mam lekko przesunięte miejsce na klina, bo trzeba było to miejsce od nowa wyciąć tak jakby ale działa, jak jest maksymalnie przyspieszony zapłon to jest 2mm przed GMP i chodzi ładnie(jak na krzywy wał i pukającą korbę[stuka jak po....na, czas wymienić wał])
04-09-2017 13:46:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Rafku Offline
Drucidruci tu
*


Liczba postów: 1,821
Imię: Rafał
Skąd: Bartoszyce
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #10
RE: Regeneracja, prostowanie wału
Zamienniki to loteria, ale to co napisaliście o ZMD mnie zmartwiło, bo do 019 nie ma chyba jeszcze jakichś normalnych zamienników oprócz najgorszego gówna?

U mnie po jakichś 500km wieloklin podziękował, do tego musiałem podcinać tuleje od dołu, bo przeciwwagi o nią uderzały Big Grin Na samym początku korbowód można było przesuwać osiowo hahah, ten wał to totalna porażka

Trzeba mieć farta trafić normalny - w moim 023 jak na razie wszystko jest okej, ale z tymi wielowypustami to prawda - pod koniec sezonu zamierzam rozebrać sprzęgło i złożyć na co najmniej podkładce samokontrującej, bo wymiana wału to jedna z najgorszych rzeczy w tych silnikach :/

Pony 50-M2 '82
Ogar 200 '88
50T1 '80

Komar 2351 '79
Mini ścigacz 50cc
Bemi Cross 110cc
Bashan ATV 150cc
04-09-2017 14:05:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
aeroxteam2 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 164
Imię: Tomek
Skąd: Zielonka
Pojazd: Romet Komar
Post: #11
RE: Regeneracja, prostowanie wału
Ostatnio składałem silnik od kadeta. Kupiłem trzy wały od 3 sprzedawców. Każdy był wadliwy (albo łozyska nie chciały wejść, albo wchodziły palcami,gwint nie pasował do nakrętek, dwa były nie wyważone) Gdzie nie zapytałem o regenerację , gdy usłyszeli że do rometa to koniec rozmowy. Te współczesne są jak z papieru. Stare miały z tego co wiem większy łącznik łączący przeciwwagi co lepiej je usztywniało.Dopiero czwarty tuż po kupnie sprawdziłem w zakładzie tokarskim i dało się go zamontowac.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-09-2017 14:58:54 przez aeroxteam2.)
04-09-2017 14:57:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
plusminus Offline
Technik
*


Liczba postów: 1,003
Imię: Iwo
Skąd: Lubelskie
Pojazd: Inny
Post: #12
RE: Regeneracja, prostowanie wału
(04-09-2017 14:57:21)aeroxteam2 napisał(a):  Ostatnio składałem silnik od kadeta. Kupiłem trzy wały od 3 sprzedawców. Każdy był wadliwy (albo łozyska nie chciały wejść, albo wchodziły palcami,gwint nie pasował do nakrętek, dwa były nie wyważone) Gdzie nie zapytałem o regenerację , gdy usłyszeli że do rometa to koniec rozmowy. Te współczesne są jak z papieru. Stare miały z tego co wiem większy łącznik łączący przeciwwagi co lepiej je usztywniało.Dopiero czwarty tuż po kupnie sprawdziłem w zakładzie tokarskim i dało się go zamontowac.

Jak sprawdzałeś wyważenie wału?

Ale tu jest prawda. Są dostępne w sprzedaży nowe korbowody do rometa, ale.. oryginalny wał zmd ma sworzeń stopy 18mm, zaś nowe korbowody mają sowrzeń stopy- 16mm.
Prawdą jest to, że wał rometa można zregenerować, ale koszt jest porównywalny z kosztem zakupu nowego chińczyka. Tylko jest jedno ale- wał musi być prosty na czopach, co dyskwalifikuje już połowę wałów do Naszych rometów. Wink
Faktem jest też, że wały z rometów nie były wcale ani wyważane, ani składane z precyzją. Regenerując niektóre wały, trafiałem na sworznie stopy z wymiarami od 18,4 do 17,8mm. Co dawało sworzniowi ~4g. To jest dosyć dużo.
Wały z charta były już znacznie lepiej przemyślane w biurze projektowym i po prostu są lepiej wykonane. Można je także regenerować bez problemu.

"Co to jest takie niebieskie pod siedzeniem????

To coś to jest turbina Mixolu, nie grzeb tam bo Ci łapy urwie."

Moje BP
12-09-2017 01:06:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Buba27 Niedostępny
Uczeń
*


Liczba postów: 184
Imię: Jakub
Skąd: ??
Pojazd: Inny
Post: #13
RE: Regeneracja, prostowanie wału
A gdzie polecacie kupić nowy wał go ogara 200 ???
12-11-2017 15:35:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Dzisiaj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 3
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Dzisiaj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 29
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53769
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 33
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 23
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 78
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 519
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 265
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 82
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52051
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 104
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10891
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165727
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 60
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 352

Reklama