Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Autor Wiadomość
Pan Zdzisław Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 205
Imię: Piotr
Skąd: Kłodzko
Pojazd: Inny
Post: #16
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Ale po co mi forma? Mam to odlewać? Tak patrzyłem na to magneto i tam też jest zjechane, może to jego winna. Kupiłem go za 40 zł, jest w bardzo dobrym stanie i ładnie wygląda. Dobrze spróbuje, bo kupywanie wału mija się z celem. Wydałem na niego więcej niż jest wart. No, ale.. ma łożyska, nowe lepsze okablowanie, pali (palił) z kopa. Wygląda nadal źle, bo go nie malowaliśmy, ale trudno
10-09-2017 13:54:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
rafi555 Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,556
Imię: xxxxxx
Skąd: xxxxxxxx
Pojazd: Romet Pony
Post: #17
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
(10-09-2017 08:21:41)TheKocur napisał(a):  Spróbuj zrobić takie coś ze śruby tylko tym razem nie tak twardej jak ta podkładka Wink
Zacznij od zmierzenia ile klin wchodzi w magneto ( chodzi mi o głębokość rowka na klin w magnecie)
Potem posmaruj olejem miejsce na klin na wale i zaklej to gipsem ,gdy wyschnie wyjmij go i będziesz miał gotową formę.

to nie ma sensu, rozhatujesz czop, po za tym jak będziesz lał na na zimny metal, nawet jak podgrzejesz to i tak nic nie da bo po prostu odpadnie, chyba że nowy od razu chcesz odlać? ale to się nie połaci bo trzeba będzie go toczyć i frezować i nie wiadomo czy pory się nie porobiły, jak już nowy to tylko od razu wytoczyć bez zabaw w odlewnika, albo bez ceregieli wyjąć z innego wału
10-09-2017 14:01:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Pan Zdzisław Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 205
Imię: Piotr
Skąd: Kłodzko
Pojazd: Inny
Post: #18
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Na magnecie jest 2 mm otwór. Myślę, że odlew mógłby być dobrym pomysłem, szczególnie, że już tego rozpoławiać nie chce. Mam drugi wał jakościowo dobry, bez luzów jak tutaj

https://www.olx.pl/oferta/wal-korbowy-ro...08b4814ad7

Ale ma chyba krzywy korobowód i potwierdzać to może to, że tłok w cylindrze nie chciał iść. Niektórzy mówili, że młotkiem lub prasą prostowali i nic nie było. Jakbym już musiał rozpoławiać to chyba musiałbym kupić jakiś, a tam jakieś zardzewiałe, albo nie wiadomo w jakim stanie. Te nowe za 90 zł nie są zbyt dobre (spasowanie) i pewnie by się nagrzewało, więc musiałbym kupić nowy cylinder i tłok,a w to bawić się nie chce. Zresztą ten wał jest w bardzo dobrym stanie, bez luzów, jak nówka. Głupio byłoby wywalać wał, bo jakiś zwalony klin poszedł, jakby nie było innego wyjścia. Bardzo irytujący jest ten romet.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2017 14:19:00 przez Pan Zdzisław.)
10-09-2017 14:16:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #19
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Gorszych druciarzy chyba nigdy nie widziałem Facepalm2

Przecież wał po tylu latach jest i tak najczęściej do wymiany, poza tym jak dorobisz jakiś taki klin co o nim piszesz to wał nie będzie wyważony... zaraz pójdą łożyska na wale...
O pomyśle przebijania prostowania korby młotkiem czy prasą nie wspomnę.

Zrób temu silnikowi kapitalny remont i miej spokój na długie lata. Choć przy tych pomysłach mam pewne obawy co do działania tego silnika...

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
10-09-2017 16:35:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
XStuntManiac Offline
Motomaniak z brakami wiedzy
*


Liczba postów: 81
Imię: Piotrek
Skąd: Lubelskie
Pojazd: Romet Kadet
Post: #20
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Jeśli korbowód nie jest wybitnie krzywy, a jedynie ma kilka stopni odchyłu od pionu i to gdzieś w środku, to można spokojnie go młotkiem, tylko delikatnie, wyprostować, korbowód w wale ZMD jest zrobiony z w miarę miękkiego stopu metali, więc nie powinno się nic stać, gdy go lekko wyprostujesz młotkiem(delikatnie!).
Mój dziadek, co w latach młodości i też trochę później był zapaleńcem motocyklowym, opowiadał mi jak się kupowało od znajomych wały, do WSK, do Jawy i tym podobnych, niby zepsute, za bezcen, prostowało korbowód młotkiem i przejeździło się drugie tyle co fabryka przewidziała.
10-09-2017 17:25:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Pan Zdzisław Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 205
Imię: Piotr
Skąd: Kłodzko
Pojazd: Inny
Post: #21
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Cytat:to można spokojnie go młotkiem, tylko delikatnie, wyprostować
To ciekawe bo kolega też powiedział, że można go młotkiem, ale to opcja ponoć tymczasowa, bo może się rozwalić. Poza tym po co młotkiem jak mam prasę? Będę prostował z taką siłą jaką chce C:

Cytat:też trochę później był zapaleńcem motocyklowym

Nie powiedziałem, że jestem zapaleńcem motocyklowym tylko, że mam Suzuki Intrudera i w porównaniu z tym Rometem Kadetem jest jakieś 10 przepaści :F
10-09-2017 18:03:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
XStuntManiac Offline
Motomaniak z brakami wiedzy
*


Liczba postów: 81
Imię: Piotrek
Skąd: Lubelskie
Pojazd: Romet Kadet
Post: #22
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Cytat:Nie powiedziałem, że jestem zapaleńcem motocyklowym tylko, że mam Suzuki Intrudera i w porównaniu z tym Rometem Kadetem jest jakieś 10 przepaści :F

Doczytaj dokładnie. To "też trochę później był zapaleńcem motocyklowym" napisałem odnośnie mojego dziadka, o którym wspomniałem w tymże poście.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2017 19:02:08 przez XStuntManiac.)
10-09-2017 19:00:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Pan Zdzisław Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 205
Imię: Piotr
Skąd: Kłodzko
Pojazd: Inny
Post: #23
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Cytat:też trochę później
Chodzi mi o to też, ale nie ważne. Spróbuje coś z tym zrobić. Najpierw spróbuje wyprostować korobowód, a jak się nie uda to zastanowię się nad robieniem odlewu, niby trzymać nie będzie samo, ale myślę, że jak dałbym magneto i dokręcił, to właśnie ono by trzymało to. Tak czy siak spróbuje czegokolwiek
10-09-2017 20:37:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
rafi555 Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,556
Imię: xxxxxx
Skąd: xxxxxxxx
Pojazd: Romet Pony
Post: #24
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
(10-09-2017 16:35:44)Odrestaurator napisał(a):  Przecież wał po tylu latach jest i tak najczęściej do wymiany

a znajdziesz w tych czasach dobry wał do rometa? bądź firmę która regeneruje takie wały?


(10-09-2017 20:37:22)Pan Zdzisław napisał(a):  
Cytat:też trochę później
Chodzi mi o to też, ale nie ważne. Spróbuje coś z tym zrobić. Najpierw spróbuje wyprostować korobowód, a jak się nie uda to zastanowię się nad robieniem odlewu, niby trzymać nie będzie samo, ale myślę, że jak dałbym magneto i dokręcił, to właśnie ono by trzymało to. Tak czy siak spróbuje czegokolwiek



a potem płacz i lament że nie działa, i trzeba rozpoławiać...
10-09-2017 21:17:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #25
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
(10-09-2017 21:17:14)rafi555 napisał(a):  
(10-09-2017 16:35:44)Odrestaurator napisał(a):  Przecież wał po tylu latach jest i tak najczęściej do wymiany

a znajdziesz w tych czasach dobry wał do rometa? bądź firmę która regeneruje takie wały?

http://jackmotors.pl/old-timer/wal-korbo...aign-id=19

Zdecydowanie wystarczy.
Nawet zwykły chiniol wystarczy, przecież ten silnik jest tak prosty i tak słaby że nie rozwali wału...
Firmy od regeneracji też są, wystarczy poszukać.

Pewnie łożyska po rozpołowieniu też założysz te same co były ? a kartery rozdzielisz siekierką czy tam śrubokrętem.... :F

A i co do prostowania korby młotkiem, to te kilka stopni odchyłu jak ktos tam pisał, mierzymy "na oko" tak?

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2017 21:31:51 przez Odrestaurator.)
10-09-2017 21:29:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Pan Zdzisław Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 205
Imię: Piotr
Skąd: Kłodzko
Pojazd: Inny
Post: #26
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Cytat:Pewnie łożyska po rozpołowieniu też założysz te same co były ? a kartery rozdzielisz siekierką czy tam śrubokrętem....
Ależ nie... będę 3 godziny walił młotkiem przez drewienko, że aż ziemia będzie drżała jak to gościu określił na jednym filmie.... Co jak co, ale jak tak właśnie zrobiłem. Oczywiście nie było nawet szczeliny, byłem zmuszony użyć małego, twardego śrubokręta, aby w ogóle powstała. Robiłem to z tyłu karterów i nic się nie stało (myślę tak, bo biegi działają, a z silnika nie cieknie). Łożyska akurat daje nowe, ale jak tamte są w dobrym stanie i są w dodatku markowe (SKF, FŁT) to zostawiam. Zresztą jest takie magiczne urządzenie jak prasa, która to wyciska. W tym przypadku zastosowałem CX, ponoć ,,ujowe'', ale przeczytałem to jak już zakupiłem. Chociaż muszę przyznać, że wykonane są dobrze, kręciły się też dobrze, przynajmniej jak jechał to miał bardzo duże przyśpieszenie. Mówię jak ja to robiłem.

Cytat:a potem płacz i lament że nie działa, i trzeba rozpoławiać...

O co ci chodzi? Jak urwał się ojcu uchwyt od kosy, to też zrobił odlew i docisnął ją tylko plastikiem obudowy i działała przez 3 lata. Zresztą mówiłem, że nie chce go rozpoławiać, ale chyba nie mam wyboru. Co do wału, to wyjąłem, użyłem prasy na korowodzie i jest już na pewno o wiele lepiej i jest już ,,w miarę'' prosty (przynajmniej tak wygląda jak sprawdzałem na kartce w kratkę). Muszę włożyć na niego znowu tłok i włożyć do cylindra aby sprawdzić czy chodzi normalnie, chyba że jest jakiś inny sposób? Tak czy siak wyśle zdjęcia jak będę miał czas, bo nie potrafię znaleźć zdjęć na karcie pamięci.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2017 23:30:55 przez Pan Zdzisław.)
10-09-2017 23:29:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Quake96 Offline
Zielono mi :D
Moderatorzy


Liczba postów: 2,757
Imię: Piotr
Skąd: Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #27
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Jak czytam ten temat to ręce opadają...

Ten wał to powinien wylądować na złomie. Albo robimy coś porządnie, albo wcale, bo potem jest płacz i narzekanie "a czemu się psuje" . No psuje się i będzie psuć, jeśli nie zrobi się tego dobrze. O zostawianiu starych łożysk nawet szkoda gadać, a co dopiero o montowaniu CXów.

Moja rada, wymienić ten wał od razu z łożyskami (ludzie, toć nawet PPL starczą, a nie są drogie), zrobić co jeszcze trzeba i wtedy będzie dobrze.

- Patrz pan, ale ciśnie tą jawką, no wariat!
- Ale panie, to dopiero drugi bieg się kończy...


"Skończyło się jak Bruce Lee, czy misja w kosmodromach
Nie nagra tego Grundig czy Unitra Diora...."
10-09-2017 23:37:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 2 użytkowników postawiło piwo Quake96 za ten post.
Pan Zdzisław Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 205
Imię: Piotr
Skąd: Kłodzko
Pojazd: Inny
Post: #28
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Cytat: No psuje się i będzie psuć, jeśli nie zrobi się tego dobrze.

Moja wina, że rozwaliło klin co? ... Tak na marginesie to coś takiego nie powinno się nigdy stać. Jeszcze ktoś oskarży mnie, że źle włożyłem, albo jak ścięło klin to zastosowaliśmy swój z podkładki i teraz mam... jezu. Może jeszcze ktoś będzie wytykać mnie palcami o to, że nie kupię nowego wału. Tak na marginesie to nie rozumiem tego. Jeśli łożyska nie mają grzechotu, luzu większego niż fabrycznie i co oczywiste kręcą się, to nadają się do ponownego użycia. Ojciec w kosiarce zmieniał paręnaście razy w przeciągu 7 lat, więc mogę mu zaufać. Pokazałem mu te FŁT i powiedział, że się jeszcze mogą przydać. Wydałem trochę na niego i szukam teraz w miarę ,,oszczędnych'' opcji. Wał i tak wymienię pewnie, ale na ten co prostowałem. Zresztą pokażę zdjęcia. Na kartce wygląda na równy a w rękach sprawdzałem przy użyciu średniej siły czy się wygina i nic z tego, więc myślę, że jeszcze może się nadać.
11-09-2017 08:10:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
bartosz1907 Offline
Praktykant
*


Liczba postów: 443
Imię: bartosz
Skąd: okolice Krakowa
Pojazd: Romet Pegaz
Post: #29
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
" w rękach sprawdzałem przy użyciu średniej siły czy się wygina i nic z tego, więc myślę, że jeszcze może się nadać."

tak sprawdza się podkowy :-) ale jak widać można spróbować ocenić i wał :-)
11-09-2017 10:12:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo bartosz1907 za ten post.
charper Offline
detyfusan
*


Liczba postów: 2,027
Imię: Wojtek
Skąd: ze wsi
Pojazd: Romet Chart
Post: #30
RE: Wyrobione miejsce na klin - Wymiana czy regeneracja?
Dajcie spokój, gościu znajduje się w innej czasoprzestrzeni.
11-09-2017 11:36:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 2 użytkowników postawiło piwo charper za ten post.
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Witam
Ostatni post: mateuszf
Dzisiaj 15:13:50
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 22
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Dawdzio
Dzisiaj 14:29:45
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 275
Remont Silnika
Ostatni post: wojakrob
Dzisiaj 12:54:49
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 76
Motorynka M3 by Decuu
Ostatni post: romek
Dzisiaj 07:40:12
» Odpowiedzi: 65
» Wyświetleń: 16180
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: Dawid22
Dzisiaj 01:37:32
» Odpowiedzi: 44
» Wyświetleń: 5635
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 13:49:48
» Odpowiedzi: 33
» Wyświetleń: 10040
Ogar 200 Romka '84
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 08:24:48
» Odpowiedzi: 117
» Wyświetleń: 12940
Problemy z komarkiem
Ostatni post: Dawdzio
17-04-2024 21:06:07
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 278
Szum sprzegła
Ostatni post: elmer
17-04-2024 15:08:37
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 2385
jaki to model roweru zzr?
Ostatni post: beta1989
16-04-2024 22:56:39
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 198
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: Bob_Harley
16-04-2024 22:44:05
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 327
Remont silnika 019
Ostatni post: michanio91
16-04-2024 19:39:41
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 1124
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
15-04-2024 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5771
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
15-04-2024 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 498
Mesko Nimfa
Ostatni post: romek
15-04-2024 16:44:47
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 2287

Reklama