Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Autor Wiadomość
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #1
Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Lata lecą, ojcostwo się zaczyna i powoli z tematów samochodów, motocyklowo, motorowerowo-rometo przechodzę na temaciki rowerowe.

Dostałem od Teścia dwa rowerki Pelikan i Uniwersal w stanie zleżanym, nie użytkowanym.
O ile z pelikanem poszło mi ładnie, zmiana wianków, przeczyszczenie, skręcenie, nowy łańcuch i po 2 dniach rowerek śmiga...
   
Dzięki uprzejmości kolegi z forum zanabyłem rowerek na teraz dla córci i właśnie przechodzi renowację (podobno jest to nie Romet, a radziecka produkcja). Ale sprzęt fajniutki:
   

O tyle temat Uniwersala bardziej złożony. Muszę wymienić wszystkie linki, jest na nim więcej rdzy niż przypuszczałem, ale myślę, że ropa i pasta do chromów poprawią sytuację kierownicy, obręczy i błotników, bo nie zamierzam ich ponownie chromować. Podobnie z klamkami, metalowymi. Cały uniwersal jest w oryginalnym stanie, jednak bardzo długo stał, praktycznie od kupna.
   
Mam już wianki do niego, mam zapał ale nie mam pewnej wiedzy. Co mnie bardzo zdziwiło ma 3 przerzutki w tylnym kole...
I tu moje pytania, mam nadzieję, że dziewicy w kwestii rowerów pomożecie:
1. Gdzie można kupić białe linki do Uniwersala, 2x hamulec i 1x przerzutka?
2. Jak się w ogóle zabrać za tą przerzutkę? Można to spróbować samemu w ogóle naprawiać? Nawet nie wiem czy to działa bo linka jest oderwana w środku mechanizmu, ot dynda sobie przy ośce.
3. Taki rower to chyba bez sensu nowe chromy na kierownicę, klamki i błotniki kłaść? Bo to i tak nico warte, głównie własna radocha, jak ktoś tak jak ja lubi klasyczne sprzęciory?
4. Co robić w kwestii oświetlenia? Ma ładne lampki przód i tył, brak dymana? Czy to świętokradztwo by było, dać nowe kabelki, założyć żarówki ledowe a zamiast Dymana, przykręcić pojemniczek z bateriami i włączniczkiem?Smile


Bardzo dziękuję Wam z góry za odpowiedź na moje pytania....
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-05-2016 11:49:42 przez hvil.)
04-05-2016 11:49:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,566
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #2
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
1.Linki czy pancerze? Linki w rowerowym, ta do przerzutek może mieć za dużą "główkę" (do tego typu są z mniejszą, może będą mieć), ale wystarczy pilnik. Pancerze na metry, z białymi może być problem, musisz sam zobaczyć czy mają.
2.Spróbować można. Ja z piastą Sachs Dreigang radzę sobie sam, musisz zobaczyć. W najgorszym przypadku będziesz miał relaksujące puzzle na wolne dni Smile
Skoro linka wystaje to obróć rower, złap ją kombinerkami i ciągnij "pedałując" ręką (powoli, koło nie będzie obciążone, więc nic nie powinno się stać). Po manetce się rozeznasz gdzie są jakie, u mnie przy 1 linka jest najmocniej wyciągnięta, na 3 - luźna, pewnie też tak masz.
3. Jak chcesz to kładź, ale myślę, że na dziś dzień taniej będzie znaleźć ładne w oryginalnym. Ostatnio kolega kupił na złomie za złotówkę kierownicę z mostkiem w pięknym chromie z końca wieku.
4.Nie ma sensu. Załóż dynamo, nic więcej mu nie trzeba.
04-05-2016 17:16:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Richard Offline
Ride or die
*


Liczba postów: 773
Imię: Wojtas
Skąd: Racibórz
Pojazd: Inny Romet
Post: #3
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
nie chcesz się może "pozbyć" tego Wigry?

Pojazdy:
Romet Wigry-lux 1982
Romet Universal Wigry-lux 1982
Romet Universal Wigry 2 1977
Romet Wigry 2 1978
by Richard
04-05-2016 17:29:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #4
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Nie chceSmile niewiele to warte a jest co robic na dzialce poza podpinaniem sie do bimbrowni na zywoSmile

Ma ktos fotki jak wyglada przejscie tych przezutek z linki wewnatrz osi? Bo chyba mi tamczegos brakuje....
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-05-2016 18:25:23 przez hvil.)
04-05-2016 18:24:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,566
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #5
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
07-05-2016 00:45:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #6
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Dawidzioogromne dzieki! Czyli nie mam w ogole tej czesci po lewej....ehh...
Masz pomysl gdzie kupic taka linke ze znacznikami i ten element przerzutek?Smile
08-05-2016 19:52:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Paweł13 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 338
Imię: Paweł
Skąd: Gdańsk
Pojazd: Inny Romet
Post: #7
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Tej linki nie da się kupić, trzeba dorobić samemu ze zwykłej od przerzutek. Przynajmniej ja tak robiłem, że brałem nypel od szprychy i ucinałem jego końcówkę a otrzymaną tulejkę lutowałem na koniec linki wcześniej nakładając tą nakrętkę oznaczoną na schemacie jako nr.3
08-05-2016 21:55:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #8
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Ok, muszę więc na początku kupić gdzieś cały ten mechanizm, bo u mnie goła ośka z dziurką jest, potem w rowerowym zakupię biały pancerz i linkę na metry i do dzieła.
08-05-2016 22:01:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,566
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #9
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Po lewej? Chyba miałeś na myśli po prawej. Trzeba jeździć i szukać, bo nigdy nie wiadomo gdzie będzie. Wiadomo internet, sklepy rowerowe, targowiska. Sam widziałem taki mechanizm tylko raz w życiu, na złomie, ale niestety rower z nim już ktoś sobie odłożył. Poprzeglądałem trochę internet w poszukiwaniu informacji i na podstawie tego oraz własnych doświadczeń z innymi przerzutkami planetarnymi mogę ci powiedzieć tyle:

Widzę, że manetkę masz. Od strony koła wygląda to tak, że ciągnąc za linkę za pomocą manetki poprzez dźwignię wpychasz w piastę pręt widoczny poniżej:


Przypomnę jeszcze raz rysunek z instrukcji:


Wygląda na to, że nakrętka (3) jest złączona na stałe z linką, więc dostanie czegoś takiego dziś musi już graniczyć z cudem (przynajmniej u nas, bo przy szukaniu dźwigni widziałem parę na ebay'u, a specjalnie nie szukałem).


Ale z tego co widać produkowane są końcówki pozwalające na ominięcie tego problemu.



A jeśli nie zależy ci tyle na wyglądzie, co na działaniu to można rozwiązać to tak, jak poniżej, z dostaniem tej końcówki nie powinno być aż tak wielkiego problemu:


Co do samej dźwigni to trafiłem na jedną aukcję na allegro (http://archiwum.allegro.pl/oferta/popych...301.html), ale wydaje mi się, że ciągle gdzieś je robią albo został ich ogromny zapas, bo na ebay'u trochę tego jest.
http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-SHIMANO-...1871562499
http://www.ebay.com/itm/SHIMANO-3-SPEED-...1001684003
http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-BIKE-NOS...1559341174



Forumowy temat o Shimano 333:
http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=34965
08-05-2016 22:52:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 2 użytkowników postawiło piwo Dawdzio za ten post.
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #10
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Dawdzio, bardzo dziękuję za ogrom informacji i linka do tematu o przerzutkach!! W weekend działam.
Dzięki pomocy kolegi Paweł13, dzisiaj zakupiłem ten cały mechanizm nakręcany na ośkę. Przy okazji kupiłem białe pancerze, zakówki i linkę. :-)

Oto lista moich zakupów:
   

Aktualnie braki jakie mam to ten pręt co wchodzi w ośkę, którym steruje ten mechanizm co za 9 zł udało się kupić oraz element łączący linkę z tym mechanizmem, ale liczę, że może pręcika dorobię z jakiegoś gwoździa... a linkę też jakoś połączę z tym:-)

Pełen optymizmu i zapału będę działał!

Po przeanalizowaniu budowy przerzutek shimano..mam nadzieję, że zaczną one działać bez rozbierania piasty... bo widzę, że ten temaci to będzie tragedia.

5 m pancerza białego chyba starczy na hamulce przód i tył oraz przerzutki?

Ok, znalazłem element co Dawidzio mi uwidocznił jego braki....
Do zakupionej tej przekładni:
http://allegro.pl/mechanizm-zmiany-biego...66738.html

Który z 3 wybrać:
1. http://allegro.pl/lacznik-linki-z-lancus...31421.html
2. http://allegro.pl/lacznik-linki-z-lancus...ule_id=201
3. http://allegro.pl/lacznik-linki-z-lancus...28387.html
Będę wdzięczny dzisiaj za pkmoc bo muszę to przed weekendem kupić:-)

ew. 4 http://allegro.pl/lacznik-linki-z-lancus...31331.html

A tu cała lista tych ustrojstw:
http://allegro.pl/listing/listing.php?or...o-1-4-0408
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2016 13:14:00 przez hvil.)
09-05-2016 12:55:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Richard Offline
Ride or die
*


Liczba postów: 773
Imię: Wojtas
Skąd: Racibórz
Pojazd: Inny Romet
Post: #11
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
szkoda ze nie chcesz sie pozbyć, dał bym Ci mojego brązowego Wigry-lux'a, tam też jest piasta Shimano 333, ta sama co Ty ją masz w Swoim

Pojazdy:
Romet Wigry-lux 1982
Romet Universal Wigry-lux 1982
Romet Universal Wigry 2 1977
Romet Wigry 2 1978
by Richard
09-05-2016 21:21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Pinio Offline
Złomowy łowca pierwszej kategorii
*


Liczba postów: 578
Imię: Bartek
Skąd: Śląskie
Pojazd: Romet Kadet
Post: #12
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Nie wiem jak w shimano, ale w sturmey archer wkręciłem do piasty szprychę tylko by sprawdzić czy biegi wchodzą, a ciągnąc za nią da się zmieniać biegi.
09-05-2016 21:48:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Paweł13 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 338
Imię: Paweł
Skąd: Gdańsk
Pojazd: Inny Romet
Post: #13
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
(09-05-2016 21:48:49)Pinio napisał(a):  Nie wiem jak w shimano, ale w sturmey archer wkręciłem do piasty szprychę tylko by sprawdzić czy biegi wchodzą, a ciągnąc za nią da się zmieniać biegi.
W shimano jest popychacz a w innych piastach łańcuszek z gwintem na końcu, który ciągnie i zmienia przełożenia więc po prostu to samo tylko biegi zmienia ruch w odwrotną stronę.
09-05-2016 22:08:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #14
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
I tu mam właśnie problem bo po dzisiejszych zakupach już tylko mi tego popychacza brakuje by testować... chyba nic nie zepsuję jak sobie go dorobię z jakiegoś pręcika?

Ktoś w ogóle wie ile on ma mieć mniej/więcej długości, średnicy?Smile

Bardzo Wam dziękuję Koledzy za pomoc! Bez Waszego know how nie dałbym rady.:-)

Będą tylko jaja jak się okaże po skompletowaniu wszystkiego, że coś w przerzutce jest uszkodzone... czytam, edukuję się, ale reanimacja ich nie jest łatwa... ale bądźmy dobrej myśli!:-)
10-05-2016 01:06:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #15
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Mały Update.
Byłem na Wiesi, rower rozkręciłem i postanowiłem zabrać do domu do piwnicy, jest jednak dużo przy nim do roboty.
Okazało się, że mam na lince tą tulejkę nakręcaną na mechanizm zmiany biegów jaki dokupiłem na allegro, więc jest dobrze.
Teściu mnie załamał bo jak zobaczył, że dłubię przy nim "o słuchaj bo zapomniałem Ci dać" - i w tym momencie wręczył mi oryginalny mechanizm, jaki ja zakupiłem za moje cenne 12 zł!!!! na szczęście razem z prętem jakiego mi brakowało.

Teraz prace ruszają ostro bo rowerek jest jedno piętro pode mną. Mam jednak pytanie co do naklejek, gdzie kupić pełny zestaw naklejek na ten temacik, poniżej przesyłam fotki tego co na nim zostało:



I jeszcze jedna sprawa, zębatka jest jakby przy betonowana do piasty, w żadną stronę się nie rusza... wszyscy mi odraczają osobiste rozbieranie tych przerzutek i naprawę... czym więc ją zalać tu od zewnątrz i czym przez otwór w korpusie piasty między szprychami, by to wszystko naoliwić? W podesłanym temacie na forum czytałem, że żadnych penetratorów celem czyszczenia tam wlewać nie można?

Mały Update.
Byłem na Wiesi, rower rozkręciłem i postanowiłem zabrać do domu do piwnicy, jest jednak dużo przy nim do roboty.
Okazało się, że mam na lince tą tulejkę nakręcaną na mechanizm zmiany biegów jaki dokupiłem na allegro, więc jest dobrze.
Teściu mnie załamał bo jak zobaczył, że dłubię przy nim "o słuchaj bo zapomniałem Ci dać" - i w tym momencie wręczył mi oryginalny mechanizm, jaki ja zakupiłem za moje cenne 12 zł!!!! na szczęście razem z prętem jakiego mi brakowało.

Teraz prace ruszają ostro bo rowerek jest jedno piętro pode mną. Mam jednak pytanie co do naklejek, gdzie kupić pełny zestaw naklejek na ten temacik, poniżej przesyłam fotki tego co na nim zostało:
   
   
   
   
   


I jeszcze jedna sprawa, zębatka jest jakby przy betonowana do piasty, w żadną stronę się nie rusza... wszyscy mi odraczają osobiste rozbieranie tych przerzutek i naprawę... czym więc ją zalać tu od zewnątrz i czym przez otwór w korpusie piasty między szprychami, by to wszystko naoliwić? W podesłanym temacie na forum czytałem, że żadnych penetratorów celem czyszczenia tam wlewać nie można?

I jeszcze 3 fotki:
   
   
   

Gdzie takie naklejki zdobyć i właściwie jakie powinny na nim być?

I czym smarować te przerzutki w piaście? I czy można przeczyścić np. ropą pod ciśnieniem z ropownicy czy jakimś penetratorem?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-05-2016 16:13:42 przez hvil.)
23-05-2016 16:09:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Dzisiaj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 13
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Dzisiaj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 37
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53777
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 36
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 24
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 80
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 546
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 266
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 83
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52062
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 106
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10891
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165738
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 61
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 352

Reklama