Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Autor Wiadomość
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #1
Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Witam Forumowiczów!
Chciałbym przedstawić mojego Rometa Orkan rocznik 1990. Rower w latach 90 został zakupiony przez mojego brata jako używany. Eksploatowany był do roku 1997. Potem poszedł w odstawkę z powodu kupna innego roweru. Maszyna miała przypadłość polegającą na luzującym się wiecznie klinie korby. Rower leżał kilka lat z innymi gratami. W między czasie 2 razy miałem krótkotrwały zapał naprawić ten sprzęt, ale m.in z powodu ów felernej technologi mocowania na klin korby pomysł porzuciłem. W międzyczasie z braku miejsca rower został eksmitowany z suchego pomieszczenia do wilgotnego :-( i tak leżał do września 2014r. Niestety odbiło się to fatalnie na ramie i kołach. Fotki mówię same za siebie :-( Chromy pokryły się kropkami rdzy. Najgorzej jest z felgami. Kierownica całkiem znośnie wygląda.
Sporo ubytków lakieru jest na ramie. Koła w miarę proste. Ogumienie nadaje się na śmietnik, ale powietrze trzymało. Z przodu felga 27" z tyłu była wymieniona i jest 28". Tak było do wiosny 2015r. kiedy zacząłem powoli remont.

Moja wizja tego roweru była taka, żeby odrestaurować do stanu możliwie zbliżonego do oryginału, ale nie za wszelką cenę. Chciałbym, żeby wyszło 70% PRL-u ;-)

- postanowiłem nie malować ramy. Kolor oryginalny, a tam gdzie jest rdza zrobiłem mało profesjonalne wyprawki emalią w spraju koloru turkusowego.
- nowe koła aluminium 27"
- nowa korba na kwadrat 2 blatowa rometowska oraz nowy wkład suportu kwadrat, ale osadzany w miskach,
- opony białe Kenda 27 x 1 1/4 + nowe dętki
- osprzęt przerzutek współczesny Shimano, który założył kiedyś brat,
- nowa owijka,
- nowe pedały aluminiowe - trochę się stopa ślizga niestety :-(
- spolerowałem aluminiowe klamki manetek hamulcowych, a plastik pomalowałem sprayem strukturalnym,
- szczęki hamulcowe oryginalne, spolerowane z rdzy, z daleka ładnie wyglądają, z bliska gorzej,
- klocki hamulcowe na razie od V-breaka bo takie miałem nowe pod ręką,

Napotkane problemy techniczne:

- nie mogłem zdjąć kierownicy z mostkiem. Po odkręceniu śruby ładnie się obraca, ale nie chce wyjść WD40 nie pomaga, bo to nie rdza. Skręciłem z powrotem i już więcej nie próbowałem.

Rower ma obecnie przejechana 70 km od złożenia.
Do poprawy hamulce.... których właściwie nie ma :-(

Tak się zaczęło:










Remont na finisz (brak kilku rzeczy):











Wkrótce wrzucę parę nowych fot :-)

www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
01-08-2015 22:48:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
albinos176 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 259
Imię: Albert
Skąd: Piaseczno
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #2
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Ładny rower. Jak ci się na nim jeździ.

Mini stajnia rometów:
Romet pony m2
Romet ogar 205
02-08-2015 10:53:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo albinos176 za ten post.
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #3
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
(02-08-2015 10:53:36)albinos176 napisał(a):  Ładny rower. Jak ci się na nim jeździ.

Dzięki :-) Jeździ się bardzo fajnie, pod warunkiem, że są to asfalty gładkie lub ubity grunt. Wcześniej jeździłem góralem z uniwersalnymi oponami, w dodatki na za małej ramie (mam 189 cm wzrostu). Po przesiadce na Orkana doznałem szoku jak się tym idzie ładnie bujnąć na szosie :-) 30km/h jako średnia prędkość bez większego wysiłku. Wysokość ramy mi bardzo odpowiada.
Wady to to, że nie mogę się przyzwyczaić do przerzutek na dolnej rurze ramy. Wąska kierownica trochę utrudnia manewry. W miasto mało wygodny, ale w trasie bardzo fajnie się sprawuje. Właśnie wróciłem z 25 km przejażdżki. Rower mam zamiar wykorzystywać jak turystyka na jednodniowe wyprawy rowerowe. Tak, że niedługo wleci niklowany bagażnik tak jak w oryginale było.

www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
02-08-2015 22:19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #4
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Trzy foteczki z dziś:






www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
03-08-2015 00:11:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wigrus Offline
Złomiarz, czy kolekcjoner?
*


Liczba postów: 1,965
Imię: Jasiek
Skąd: Warszawa
Pojazd: Inny Romet
Post: #5
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Bardzo dobrze wyszedł Ci ten, nazwijmy go "detaling".Wink
Ja jako zwolennik praktycznego zastosowania roweru
i człowiek lubujący się jednak w oryginale przywróciłbym mu
jak najszybciej takie szpargały, jak błotniki, bagażnik, czy lampki.

Wysłane z mojej Nokii 3310 za pomocą Tapatalk 2
03-08-2015 19:34:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,566
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #6
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
(01-08-2015 22:48:24)Buran napisał(a):  - nie mogłem zdjąć kierownicy z mostkiem. Po odkręceniu śruby ładnie się obraca, ale nie chce wyjść WD40 nie pomaga, bo to nie rdza. Skręciłem z powrotem i już więcej nie próbowałem.

Wykręć śrubę, ale nie wyjmuj jej. Potem uderz w nią młotkiem przez coś (żeby jej nie zniszczyć) i powinno wyjść łatwo.
03-08-2015 20:20:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #7
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
(03-08-2015 19:34:00)Wigrus napisał(a):  Bardzo dobrze wyszedł Ci ten, nazwijmy go "detaling".Wink
Ja jako zwolennik praktycznego zastosowania roweru
i człowiek lubujący się jednak w oryginale przywróciłbym mu
jak najszybciej takie szpargały, jak błotniki, bagażnik, czy lampki.

Bagażnik wleci jeszcze w tym tygodniu :-) Przednią lampę mam oryginalną i nie omieszkam jej użyć :-) z tym że mam zamiar założyć zasilanie bateryjne i żarówkę Led wsadzić. Tylną lampę muszę kupić bo stara ma zbity klosz. Błotniki mam oryginał są do polerowania. Co do ich założenia waham się... przemyślę temat.


(03-08-2015 20:20:52)Dawdzio napisał(a):  Wykręć śrubę, ale nie wyjmuj jej. Potem uderz w nią młotkiem przez coś (żeby jej nie zniszczyć) i powinno wyjść łatwo.
Zastosowałem ten patent niestety nie pomogło, mam wrażenie że mostek jest jakby zgięty w środku, przez co kręci się ale nie chce wyjść. Generalnie smar był na wianku, nic nie skrzypi wiec dałem sobie spokój z rozkręcaniem na razie.

www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
03-08-2015 23:03:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #8
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Jak zapowiadałem, tak się stało. Zanabyłem niklowany bagażnik Cool Jak to na allegro bywa, zdarza się, że przedmiot jest nieco inny w rzeczywistości niż na zdjęciu na aukcji. Bagażnik, który dostałem ma możliwość montażu świateł, czyli bardziej współczesny niż oryginalny jest, ale w sumie to i dobrze.

Istotniejszym problemem jest to, że bagażnik po zamontowaniu nie jest poziomy Sad Wygiąłbym go, ale już teraz ramie dotyka szczęki hamulca Sad

Bagażnik jest polskiej produkcji Rolleyes Spółdzielnia Inwalidów z Chojnic. Dobrze kiedy rzemiosło odpowiada na zapotrzebowanie ludu Big Grin




www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2015 12:48:41 przez Buran.)
15-08-2015 12:47:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #9
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Witam ponownie po prawie roku. Orkan żyje i kręci kilometry. W tym sezonie już około 900 km. Generalnie z roweru zadowolony jestem, używam go jako szosowego turystyka i spełnia on stawiane mu wymagania.

Chciałem tylko zwrócić uwagę na wątpliwą jakość współczesnych chromów, tak gdyby ktoś przymierzał się do renowacji roweru.
Rower zimą był trzymany w suchym, ale nieogrzewanym pomieszczeniu. Niestety szprychy chińskich kół pokryły się nieścieralnymi białymi planami, a gdzieniegdzie także rdzawymi plamami. Bagażnik kompletnie zmatowiał i jest też pokryty białymi plamami. Rower nie widział deszczu nigdy, wiec tym bardziej to boli.

   

www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-07-2016 22:57:59 przez Buran.)
12-07-2016 22:56:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #10
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Bardzo ładny rower.
12-07-2016 23:19:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #11
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
(12-07-2016 23:19:06)Odrestaurator napisał(a):  Bardzo ładny rower.

Dziękuję :-)

www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
14-07-2016 19:22:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
adam50t1 Offline
Pasjonat PRLu
*


Liczba postów: 223
Imię: Adam
Skąd: Czarnków
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #12
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Jak ci się na nim jeździ, i ile masz wzrostu. Bo chcę sobie coś takiego sprawić. Wink

Legendy nigdy nie umierają !
14-07-2016 20:54:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #13
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
(14-07-2016 20:54:37)adam50t1 napisał(a):  Jak ci się na nim jeździ, i ile masz wzrostu. Bo chcę sobie coś takiego sprawić. Wink

Mam 189 cm wzrostu i jeździ mi się nim bardzo dobrze. W internecie wiele osób narzeka, że Orkan ma krowiastą ramę, ale jak dla mnie to jego największa zaleta. Pewnie dlatego, że jestem dość wysoki. Rower wykorzystuję do weekendowych jednodniowych wycieczek, zazwyczaj około 100 km robię po swoich okolicach, po drogach asfaltowych. Na bagażniku mam mały kuferek na lustrzankę i niezbędne rzeczy, choć myślę o czymś większym, bo czasem prowiant mi się nie mieści ;-)

www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
14-07-2016 22:09:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
adam50t1 Offline
Pasjonat PRLu
*


Liczba postów: 223
Imię: Adam
Skąd: Czarnków
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #14
RE: Romer Orkan 1990 błękitny metalik
Ja mam 182 cm wzrostu i myślę że orkan będzie idealny, na wycieczki weekendowe. Smile

Legendy nigdy nie umierają !
14-07-2016 23:39:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Buran Offline
Nowy
*


Liczba postów: 26
Imię: Piotr
Skąd: Drużyna
Pojazd: Inny Romet
Post: #15
RE: Romet Orkan 1990 błękitny metalik
Sezon Orkan-owy rozpoczęty. Na początek skromnie 48 km. Maszyna na planie pierwszym, a w tle pałac w Rogalinie Blush
Na ten sezon wpadło lusterko Zefal oraz lampa z trzema diodami na bagażnik. Generalnie w kierownicy typu baran korzystanie z lustra jest mało ergonomiczne, bo trzeba się odchylać, ponieważ łokieć je zasłania Dodgy


www.PiotrOnline.tk - moja galeria fotograficzna - podróże, motoryzacja PRL-u, koleje i wiele innych.
Zapraszam!

Romet Orkan 1990 błękitny metalik - mój połykacz kilometrów
05-03-2017 00:08:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Długość linki sprzęgła
Ostatni post: pitus74
Wczoraj 22:16:00
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 2984
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
Wczoraj 22:01:34
» Odpowiedzi: 476
» Wyświetleń: 165818
Witam .
Ostatni post: Debesta
Wczoraj 21:06:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 106
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Wczoraj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 27
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Wczoraj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 57
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Wczoraj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53830
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Wczoraj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 44
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Wczoraj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 34
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Wczoraj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 560
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
27-03-2024 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 271
205A
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 89
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52077
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 109
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
27-03-2024 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10899
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 65

Reklama