Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień
Autor Wiadomość
hohowski Offline
Nowy
*


Liczba postów: 1
Imię: Jacek
Skąd: Końskie
Pojazd: Romet Chart
Post: #73
RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień
(13-08-2013 22:33:02)BigSoft napisał(a):  
hohowski napisał(a):Czy ty kolego nie jesteś ze strony motorowerowo.pl? Ta strona zainspirowała mnie do poprawek w charcie. W pierwotnej wersji miał być zrobiony idealnie jak oryginał ale po poczytaniu troszke w iternecie zdecydowałem się na poprawki, a zaczynałem czytać właśnie od tej strony która przypadkiem wpadła mi w ręce.

Tak, nawet chyba trochę popisaliśmy wtedy Wink

hohowski napisał(a):Zrobiłem dwa iskrowniki na wzór tego z strony motorowerowo.pl z tą róznicą że mają one 4 przewinięte cewki, ale nie osiągnąłem zakładanego celu. Ładowania starcza na żarówkę 25 Watt i dlatego podjąłem sie zakupu innego zapłonu. Obecna ładowanie to super potęga, ciężko mi to opisać. Rozładowany akumulator wstaje w minutę od odpalenia. Światła oczywiście jak i cała instalacja w tym wykonaniu jest zasilana z akumulatora jak w normalnych motocyklach.

Właśnie - 4, a nie 6. Żeby osiągnąć taką moc jak w mojej prądnicy (120W czyli niewiele mniej od motoplatu), trzeba sześciu cewek. Bardzo duże znaczenie tam (i w każdej prądnicy) ma przesunięcie w fazie między cewkami, dlatego wg projektu na mojej stronie cewki są podzielone na dwie grupy z czego w każdej z grup 3 cewki są rozłożone względem siebie o 120 stopni. Dzięki temu nie mamy strat w mocy generowanej przez prądnicę.

U mnie co do wydajności jest tak samo. Mogę mieć wyładowany akumulator dosłownie do zera, że następuje już spływ masy czynnej z płyt akumulatora - wystarczy, że kopnę w starter i silnik zapali mimo, że cewki są wtedy obciążone, a zapłon pobiera energię również z nich ( z jednego bloku 3 cewek). Od razu mam światła, kierunki itp. W zasadzie mogę wywalić akumulator i wszystko lata z prądnicy łącznie z kierunkami. Oczywiście żarówka z przodu to H4 12V 55/60W Raz nawet przez przypadek rozładowałem akumulator, bo zapomniałem przełączyć stacyjkę na 0 (u mnie jest trochę przekaźników i kilka z nich rozładowało akumulator) i po kilkudziesięciu godzinach nawet podświetlenie licznika nie chciało zaświecić. Odpalił od kopa + cała elektryka działa + akumulator się ładuje. Do tego zmodyfikowany moduł zapłonowy, który generuje iskrę przy obrotach jakich nie osiągnie silnik spalinowy tego typu, bo po prostu za wolno się kręci i nie odpali.

Od razu dodam dla innych, że lepiej przy projektowaniu przeróbek na bazie prądnicy Charta - zrobić 3 cewki ładujące połączone równolegle i rozłożone co 120 stopni. W pierwszym Charcie miałem taką prądnicę, która była byle jak nawinięta (jeszcze dobrze nawijać nawet nie potrafiłem, moje początki w zasadzie) i osiągała ok 75W mocy na 3 cewkach, które właśnie były tak wykonane jak wyżej.
Mnie niestety nie udało się takich rezultatów osiągnąć. Co do przesunięcia fazowego cewek to zgadzam się ale rozgryzłem to poprzez kilkukrotne przelutowywanie cewek w najróżniejsze konfiguracje. W skarajnym połączeniu cewki chodziły na zwarciu i nie dawały nic prądu. Łączyłem jes też w jeden moduł składający się z trzech cewek i też efekt był kiepski. Pierwsze cztery cewki przewijał mi elektryk, pomyślałem więc że zrobił fuszerę, drugie nawijałem przez dwa dni sam, upocony i z obnolałymi paluchami od naciągania drutu zrobiłem to i efekt znów był marny tak jak mówię w obu przypadkach prądu starczało co najwyżej na żarówkę 25 W, ale nie chcę nikogo zniechęcać wręcz odwrotnie, może ja coś robiłem nie tak. Jakby ktoś był zainteresowany to mam jeszcze gdzieś sporo drutu do nawijania tych cewek które mogę odsprzedać za dobrą cenę. Mam też dwa sprawne takie już przerobione iskrowniki każdy z czterema cewkami przewiniętymi oraz chyba jeszcze mam dwa regulatory napięcia ale one mi już całkiem nie podobały się.
Co do Motoplata to jego siła tkwi nie w cewkach a w samych magnesach. Mają one potężną siłę przez co generują w maleńkich cewkach tak ogromny prąd. Założyłem na zapłon Motoplata magneto charta i odpalił pracował normalnie ale ładował jeszcze chyba słabiej niż na tych cewkach nawijanych przezemnie.


(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-08-2013 22:48:03 przez hohowski.)
13-08-2013 22:46:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 13-08-2013 22:46:14




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 23:41:46
» Odpowiedzi: 31
» Wyświetleń: 9551
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: FranXXpl
Wczoraj 23:21:35
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 23
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: Dawid22
Wczoraj 23:09:28
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5260
jaki to model roweru zzr?
Ostatni post: beta1989
Wczoraj 22:56:39
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 25
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: Bob_Harley
Wczoraj 22:44:05
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 91
Problemy z komarkiem
Ostatni post: bartwilku
Wczoraj 20:33:47
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 47
Remont silnika 019
Ostatni post: michanio91
Wczoraj 19:39:41
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 783
Szum sprzegła
Ostatni post: pitus74
Wczoraj 16:27:57
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 2148
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
15-04-2024 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5490
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
15-04-2024 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 332
Mesko Nimfa
Ostatni post: romek
15-04-2024 16:44:47
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 2100
Witam
Ostatni post: romek
15-04-2024 11:51:27
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 161
Pomoc w dobraniu gaźnika ...
Ostatni post: romek
15-04-2024 10:02:31
» Odpowiedzi: 67
» Wyświetleń: 2591
Uwaga, wyrejestrowanie po...
Ostatni post: romek
15-04-2024 09:12:33
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 622
pytanie o kolor rowery me...
Ostatni post: beta1989
14-04-2024 23:17:58
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 67

Reklama