Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Autor Wiadomość
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #16
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
ERC napisał(a):Ciekawi mnie ile wydałeś na przerobienie tego zapłonu?

Wiesz co ciężko powiedzieć. Na pewno znacznie więcej wydałem na budowanie tego niż jest to warte w sensie gotowego już produktu, ale tak to jest z prototypami. Najpierw trzeba zainwestować, żeby osiągnąć pożądany efekt, co wiąże się z licznymi testami różnych rozwiązań, aż dojdziemy do momentu, w którym można wyprać to najlepsze. Chodzi mi o to, że ilość testów i cewek, które nawinąłem, żeby przetestować najlepsze rozwiązanie w ich łączeniu, uzwojeniu itd była spora. Najwięcej kasy pewnie poszło na drut. Nie wspominam już o roboczogodzinach, bo jakbym je miał wliczyć w koszt, to wyszła by duża suma.

W każdym razie gotową prądnicę tego typu pewnie można zbudować w cenie do 150zł robiąc wszystko samodzielnie. Wiąże się to z wykonaniem rowka na magnes w kole magnesowym, odpowiednie zamocowanie magnesu, ponieważ samo wklejenie nie wystarczy (na pewno się urwie, mi w pierwszej wersji, kiedy magnes był wciśnięty do rowka dosyć ciasno i jeszcze na kleju do metalu, po miesiącu bezproblemowej jazdy - wypadł). Trzeba dorobić odpowiednie mocowanie na nowy impulsator, który musi mieć odpowiednią sztywność, bo jeżeli będzie się odginał podczas przebiegania magnesu przez rdzeń impulsatora, to będzie problem. No i wiadomo - drut -> nawijanie 6 cewek. Trzeba to zrobić porządnie, bardzo dokładnie, potem je wygrzać lub zostawić na jakiś czas, żeby lakier używany podczas nawijania dobrze wyschnął. Każdy błąd będzie się w końcowym efekcie bardzo mścił. Trzeba też zachować bardzo wysoką dokładność podczas nawijania cewek, bo gdy cewki będą się względem siebie różnić wydajnościowo, to po połączeniu ich popłyną prądy wyrównawcze i stracimy część mocy, spadnie napięcie itd. Także robota jest na prawdę ciężka, wymagająca czasu, cierpliwości i dokładności. Oczywiście impulsator trzeba zakupić, do tego dorobić mostek prostowniczy i regulator napięcia itd...


Marverick napisał(a):a toe olej do mieszanki xado to dobry jest bo pierwszy raz czytam o tej marce bo ja obecnie jeżdze na oleju do mieszanki pól syntetyku do pił i maszyn ogrodniczych oleo-mac a jak się jeżdzi na pełnym syntetyku do mieszanki ?

To jest specjalny olej z cząsteczkami, które odbudowują uszkodzoną powierzchnię cierną. Nie chce mi się za bardzo pisać o tym, bo zaraz wskoczy tu 10 milionów postów, że to ściema itp. Zainteresuj się tym artykułem: KLIK

Tutaj masz ten olej, na którym ja jeżdżę. Jest znacznie droższy od Mixolu, ale dużo lepszy. Motor na nim praktycznie nie kopci, nagar praktycznie nie istnieje. Leję go do Charta w stosunku 1:40 dla bezpieczeństwa, ale podejrzewam, że i przy 1:50 przy takim oleju było by ok. Link -> KLIK

Od siebie dodam tyle, że ja to sprawdziłem z ojcem na jego samochodzie, bo też nie chciało nam się wierzyć w działanie tych preparatów. Najpierw testowaliśmy Ceramizer (podobno na bazie Xado), ale nie podziałał. Natomiast Xado spowodowało to, że silnik w Citroenie XM 2.1 TD lepiej odpala, a ciśnienie sprężania wzrosło z 25bar do 28-29 na każdym cylindrze.

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-06-2013 16:20:54 przez BigSoft.)
01-06-2013 16:15:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
demonlynx Offline
Nowy
*


Liczba postów: 27
Imię: .
Skąd: Bytom
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #17
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
"Taki krótki filmik ukazujący jedną z bolączek pierwszego silnika:"
Ten filmik się nie wyświetla. Tzn ogolnie wszystkie filmiki w tym temacie sie nie wyswietlaja
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-06-2013 16:53:17 przez demonlynx.)
01-06-2013 16:48:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
stqc Offline
Moderator
Moderatorzy


Liczba postów: 3,745
Imię: Maciek
Skąd: Mikołajki NMR
Pojazd: Romet Chart
Post: #18
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
radocha ty masz aż 11,5bara sprężania Big Grin Ja tam mam nie całe 9 i jestem szczęśliwy ;F A co by było jak by miał te 11,5 Tongue

xyz
01-06-2013 16:56:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Taśma Offline
Pro
*
Lady


Liczba postów: 3,975
Imię: Mikołaj
Skąd: 1.7km od biurowca
Pojazd: Inny
Post: #19
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
(01-06-2013 16:56:53)stqc napisał(a):  A co by było jak by miał te 11,5 Tongue

Nic?

Cytat:Bo życie jest za krótkie, aby czekać na iskrę i dwa obroty wału.
01-06-2013 17:02:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #20
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
demonlynx napisał(a):Ten filmik się nie wyświetla. Tzn ogolnie wszystkie filmiki w tym temacie sie nie wyswietlaja

http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthrea...#pid194773

Pisałem w 3 poście, że źle dodałem filmiki, ale nie mogę poprawić posta, bo wywala mi błąd (dokładnie, że niby za dużo zdjęć jest w poście, ciekawe tylko, że stworzyć się go dało, ale edytować już nie...)

stqc napisał(a):ty masz aż 11,5bara sprężania Ja tam mam nie całe 9 i jestem szczęśliwy ;F A co by było jak by miał te 11,5

Byłby mocniejszy Smile

citroen-XM.pl
01-06-2013 18:03:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Błażej Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,534
Imię: Błażej
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Pojazd: Inny
Post: #21
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Ceramizery to bardzo dobra rzecz. Nawet bardzo dobrej klasy auta mają zalewany ceramizer dla polepszenia pracy silnika itp. A nawet na zas gdyby doszło do wycieku oleju
01-06-2013 19:32:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
janusz94 Niedostępny
Rezonator
*


Liczba postów: 65
Imię: Janusz
Skąd: wlkp
Pojazd: Inny
Post: #22
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Widze znajomy czlowiek zawitał na to forumBig Grin I to prawie w tym samym czasie co jaTongue
Także witamWink
Charcina już dawno była dość dopracowana i mam nadzieje że będzie jeszcze lepiejWink
ale najbardziej to ja czekam aż uruchomisz silnik, bo bardzo ciekawią mnie jakie efekty dokładnie da ten cylekTongue
Pozdro BigSoft i czekam na silnik Wink
02-06-2013 00:37:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #23
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Sam nie mogę się doczekać, aż ten motor wyląduje w ramie, no ale fundusze skutecznie blokują postępy prac. Na razie wszystko stanęło niestety, ale może uda mi się go odpalić w tym roku. Skoro już nawiązałeś do tego tematu, to wrzucę fotki. Moje plany to złożenie drugiego silnika po tuningu. Cel jest taki aby mieć jeden podrasowany, a drugi, seria będzie sobie leżał w szafie w razie czego Wink

Cylinder przerobił mi użytkownik powyżej, czyli Janusz94.









Ze względu na to, że ścianki oryginalnej powierzchni styku cylindra z króćcem ssącym zrobiła się przez powiększenia kanału dolotowego bardzo cienka - dałem cylinder do frezowania, aby pozbyć się problemu i dzięki temu mam równiutką, nową powierzchnię.

Cylinder to jak widać 50/4. Strojenie na 8k. Gaźnik - prawdopodobnie wpadnie Dellorto PHBG 21mm, spawaka jestem zmuszony robić sam, schemat co i jak mam od Janusza. Przeróbka powstała na bazie oryginalnego, zajechanego już cylindra ZMD (wyjeżdżone 39mm + odbity pierścień na tulei). Ożebrowanie jest trochę zniszczone, ale niestety taki już był jak go kupiłem (to cylinder, pochodzący jeszcze z pierwszego Charta, który był przy nim zaraz po kupnie). Pewne miejsca jak np powierzchnia styku kolanka z ujściem kanału wydechowego będą prawdopodobnie napawane i przeszlifowane.

Pytanie - jaki tłok? Otóż cylinder był robiony pod tłok firmy Meteor, który fabrycznie przeznaczony jest do Hondy MBX 50cm3. Wymiar 39,25. Do kompletu sworzeń i ładne pierścionki (znacznie niższe od oryginalnych z Rometu).





Wiem, że zdjęcia nie powalają jakością, ale nie jestem w stanie zrobić lepszych.

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-09-2018 20:23:56 przez BigSoft.)
02-06-2013 12:38:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
MrF4k Offline
Daaaawwccaa
*


Liczba postów: 5,136
Imię: Karol
Skąd: Kamienna Wola
Pojazd: Romet Chart
Post: #24
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Widze ze konkretny silniczek sie zapowiada Big Grin Ile na takim zestawie idzie uzyskać mocy ??

Pisk opon słychać z dala ktoś na Charcie zapier**** !!!
Mam Rometa i dwa kaski więc wybiorę się na laski

(25-08-2011 00:10:48)soczek napisał(a):  Rób na orginał. Tjunink to tylko młode oszołomy praktykują, a potem na stare lata i tak mądrzeją (wiem po sobie).
Działaj, pozdro !
02-06-2013 13:02:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
stqc Offline
Moderator
Moderatorzy


Liczba postów: 3,745
Imię: Maciek
Skąd: Mikołajki NMR
Pojazd: Romet Chart
Post: #25
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Widzę że robisz tak samo silnik jak Ja (jeszcze nie robie dopiero zacznę po wakacjach) Big Grin
Oczywiście pomaga mi Janusz, też będe miał cyla 50/4 by Janusz94 tłok meteor od MTX (Janusz polecił ) no i gaźnik 21mm :F

xyz
02-06-2013 13:09:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #26
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Szczerze, to nie wiem i pewnie nikt dokładnie nie wie. Na pewno ogromny wpływ będzie miał tłumik, im dokładniej uda mi się go zrobić, tym pewnie silnik będzie lepiej pracował. W każdym razie założenia są takie, żeby te 75km/h dało się spokojnie osiągnąć i powinien zostać jeszcze jakiś mały zapas, ale jakie będą efekty, to się okaże.

Może Janusz się też wypowie co on myśli o osiągach jakie ten silnik powinien uzyskać Smile

citroen-XM.pl
02-06-2013 13:10:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
janusz94 Niedostępny
Rezonator
*


Liczba postów: 65
Imię: Janusz
Skąd: wlkp
Pojazd: Inny
Post: #27
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Zakładając że strojenia mamy na 8k a w charcie takie obroty to około 80km/h więc prędkość max będzie właśnie w okolicach 75-80km/h ale w wydechu została wprowadzona pewna modyfikacja która ma za zadanie wydłużyć reonans i jednocześnie go wzmocnić więc myśle że prędkość ta będzie może nawet troszke większaWink Ale akurat właścicielowi nie chodzilo najbardziej o prędkość max a o prędkość przelotową w przedziale 60-70km/h co napewno zostanie osiągnięteWink
A co do mocy to nikt wróżką nie jest a też praktycznie nie słyszałem żeby ktoś zhamował taki silnik więc trudno powiedzieć ile się można spodziewać....ale myśle że moc będzie około 5KM może troszke więcej....całość i tak była robiona pod spory moment obrotowy w średnich obrotach tak żeby dało sie tym płynnie przyspieszać bez koniecznośći redukowania co chwilaTongue Moc będzie niższa niż normalnie przy takich samych kątach rozrządu ale za to silnik będzie elastyczniejszy co też jest ważne dla samego użytkownika który bardzo dużo jeździ tym bzykiem, a wiadomo niema nic gorszego niż wysokoobrotowy silnik w symetryku do codziennej jazdyTongue
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-06-2013 14:30:05 przez janusz94.)
02-06-2013 14:27:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
LukaszzT1 Offline
Komarzysta :F
*


Liczba postów: 2,082
Imię: Łukasz
Skąd: Lubzina (RRS)
Pojazd: Inny
Post: #28
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
75 to on bedzie wyciągał bez niczego,a spawak to ma sie rozumiec ze z kolankiem? moja T1 wyciaga 70km/h na cylku od Janusz94 i gazniku minarelli 21mm Smile teraz to seryjny simson musi sie nameczyc zeby mnie wyprzedził,ostatnio to nawet wyjechałem na wał na stadionie bez problemów siedzać na otorze. gdzie kolega simkiem nie wyjechał Tongue,ja czekam na efekt koncowy i filmik z jazdy jak to bedzie zapie*dalało Big Grin

Romet 50-T1 1980r(Sprzedany)
Romet 50-T1 1981r (Sprzedany)
Romet ogar 200 1988r(Sprzedany)
Cezet 175 487.0 1988r(Sprzedana)
Simson Sr50 1987r
Polonez Caro Plus 1.6 Gli 1997r
02-06-2013 14:43:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BlacKuzaj Offline
Nowy
*


Liczba postów: 46
Imię: Jakub
Skąd: Biała
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #29
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
niezła robota bravo Smile

przeczyścić ci gaźnik ??? napisz do mnie (jestem od tego specjalistą)

50 post - 3 czerwca 2013r }
remont silnika - 3 czerwca 2013r } FAJNE DNI
02-06-2013 15:17:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Stachu.G Offline
"Dziecko kirca"


Liczba postów: 1,088
Imię: Staszek
Skąd: Podkarpackie
Pojazd: Romet Chart
Post: #30
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Wał na korbie od Sendy ? hmm
02-06-2013 15:25:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Dzisiaj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 15
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Dzisiaj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 38
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53780
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 37
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 25
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 82
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 547
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 267
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 84
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52063
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 107
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10892
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165748
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 62
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 353

Reklama