Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Autor Wiadomość
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #136
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Na filmiku to nie jest gotowy układ, przecież nie władowałbym takiej płyty głównej do Charta :F To co na filmiku, to jest zestaw uruchomieniowy firmy And-Tech. Ten duży układ scalony, który tam widzisz, to nic innego jak mikroprocesor, a cała reszta to różne peryferia, które można użyć, ale nie trzeba. Płytka służy do testowania programów wpisywanych do ROMu procesora (ja piszę w C). Przydatne do projektowania i testowania programów na uC. Do tego jeszcze mam płytkę stykową (osobny produkt), na której montuję różne układy, które też można podłączyć do tej czerwonej z filmiku. Kwestia tego co jest potrzebne.

Docelowy układ będzie bardzo mały, wykonany w technologii SMD, ale to potrwa, bo wbrew pozorom zrobienie od zera takiego bajeru wcale proste nie jest.

stqc napisał(a):Czy robiłeś go sam Big Grin?

Jak pisałem wyżej - obecnie testuję oprogramowanie na takiej płytce. Jednak sam docelowy układ projektuję od podstaw.

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-01-2014 20:23:14 przez BigSoft.)
17-01-2014 20:22:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
jurek_j Offline
Technik
*


Liczba postów: 838
Imię: J
Skąd: FGW
Pojazd: Romet Kadet
Post: #137
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
To coś z wyświetlaczem LCD to jakiś mikrokontroler jest, czy co to?

Obrotomierz też modzisz do tego? Parę pytanek miałbym w sumie śli tak, mogę pofatygować się na PW?
17-01-2014 23:17:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #138
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
To coś z wyświetlaczem, to jest zestaw uruchomieniowy firmy And-Tech. Ja mam go w wersji 4.3 (evb 4.3).

Wygląda to tak:


Po wyciągnięciu wyświetlacza LCD, tak:


Taka fajna płytka, do testowania różnych układów opartych na mikroprocesorach firmy Atmel. Mikroprocesor to ta duża, czarna kostka. Atmel Atmega 32A obecnie tam siedzi.

jurek_j napisał(a):Obrotomierz też modzisz do tego?

Modzę ogólnie całe zegary, czyli obrotomierz + prędkościomierz łącznie ze zliczaniem dystansu, przebiegu całkowitego. Wszystko będzie oczywiście zapisywane w pamięci (może na karcie SD, jeszcze nie wiem) + możliwość zgrania danych na kompa. Projekt jest dosyć ambitny i nie wiem kiedy dojdzie do finału, ale traktuję to jako połączenie przyjemnego z pożytecznym. Po prostu uczę się programować mikrokontrolery Wink Na razie projekt jest w bardzo wstępnej fazie, bo zacząłem przy tym grzebać kilka dni temu. Jeszcze nie jestem przekonany do samego mechanizmu wskazówkowego, chyba jednak zdecyduję się na silnik krokowy, serwomechanizm lub ewentualnie air-gauge.

jurek_j napisał(a):Parę pytanek miałbym w sumie śli tak, mogę pofatygować się na PW?

Oczywiście, że tak :]

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-09-2018 20:41:47 przez BigSoft.)
19-01-2014 17:37:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Romet drajwerV2 Offline
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 242
Imię: michau
Skąd: z domu
Pojazd: Romet Chart
Post: #139
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Widze ze ni tylko ja mam zamiar upchnięcia AVR do charta Big Grin
Jeśli moge wiedziec to jak planujesz uzyskiwać "impulsy"? Wprost z impulsatora czy może owijanie kabla wokół przewodu w/n? Masz już jakiś pomysł jak zrobić układ żeby mozna było od razu sygnał na nogę atmegi podać nie zabijajac jej?
19-01-2014 18:09:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #140
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Na pewno nie chcę owijać drutu na kablu WN, po prostu to nie w moim stylu Big Grin Nie lubię takiego "drutowania". Przy podłączaniu jakiegoś obrotka z dużego fiata na chwilę- jeszcze ok, ale na stałe nie chcę mieć tam żadnego drutu.

Są dwie opcje - wezmę sygnał z impulsatora, przepuszczę przez wzmacniacz (jeżeli będzie to konieczne) + układ formujący i doprowadzę do procka. Druga opcja to pobranie sygnału z cewki butelkowej (1) -> układ formujący impulsy + np fototranzystor aby nie uszkodzić procesora. W zasadzie w jednym i drugim przypadku można sygnał doprowadzić za pomocą fototranzystora. Dzięki temu odseparujemy port procesora od reszty układu. Oczywiście bez oscyloskopu się nie obejdzie.

Podejrzewam, że większym problemem będą same zakłócenia panujące w instalacji elektrycznej jak i "w powietrzu", ale myślę, że temat jest do ogarnięcia.

Mam też w głowie parę innych funkcji, ale za wcześnie by o tym pisać.

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2014 18:36:09 przez BigSoft.)
19-01-2014 18:24:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
stqc Offline
Moderator
Moderatorzy


Liczba postów: 3,745
Imię: Maciek
Skąd: Mikołajki NMR
Pojazd: Romet Chart
Post: #141
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
BigSoft tak powiedz czy trudne jest programowanie mikroprocesorów, bo będe miał to w 2klasie i chciałem się tak na przyszłość dowiedzieć Big Grin
Wiem że coś podobnego robili w naszej szkole, lecz był to obrotomierz silnika elektrycznego dodatkowo liczył średnią obrotów silnika w ciągu 1minuty i poprawiał wynik co 10minut Big Grin To był taki projek na zaliczenie klasy 4 Tongue

xyz
19-01-2014 18:35:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #142
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
(19-01-2014 18:35:17)stqc napisał(a):  BigSoft tak powiedz czy trudne jest programowanie mikroprocesorów

Tak/nie. Smile To po prostu zależy od danej osoby. Sam zobaczysz. Zależy czy masz łeb do pisania programów czy wręcz przeciwnie. Możesz czuć się dobrze w elektronice czysto analogowej, ale w cyfrowej będzie lipa. Możesz być dobry w jednym i drugim albo tylko w elektronice cyfrowej. Różnie bywa. Sam zobaczysz jak Ci idzie przyswajanie i wykorzystywanie wiedzy w tym temacie.

Jedna rada ode mnie - lepiej uczyć się programować w C (nie w Bascom).

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2014 18:40:46 przez BigSoft.)
19-01-2014 18:39:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Romet drajwerV2 Offline
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 242
Imię: michau
Skąd: z domu
Pojazd: Romet Chart
Post: #143
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Oj tam oj tam bascom zły nie jest Big Grin on jest dużo gorszy :F
Jeśli juz ogarniesz ten układ formujący impulsy to podzielisz sie schematem?
Bo dostepu do oscyloskopu nie mam a na ślepo to będzie katorga jak coś nie będzie chciało działac tak jak powinno.
20-01-2014 13:01:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
kokosek Offline
Минск 125
*


Liczba postów: 1,639
Imię: Eryk
Skąd: Łódzkie
Pojazd: Inny
Post: #144
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Bigsoft Podziwiam cie...
Co do tych mikroprocesorów mógłbyś coś konkretniej powiedzieć? o technice programowania? i w czym jest to pisane? oraz jak inicjujesz to dla procesora?
Wydaje mi się że w mojej nowej szkole także się to zacznie (Pod warunkiem że się dostane Tongue ). Narazie umiem programować dość proste jężyki takie jak cpp(c++) itd.

Moje Prace Smile

Simson S51 - Kokosek

Wyprzedaż u Kokoska!
20-01-2014 13:07:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
jurek_j Offline
Technik
*


Liczba postów: 838
Imię: J
Skąd: FGW
Pojazd: Romet Kadet
Post: #145
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Fajniusi ten zestaw And-Tech, baaardzo.

Tak wypytywałem, bo akurat w tym semestrze bawimy się nieco mikrokontrolerami, a w zasadzie tylko bawimy się Arduino Uno.

Na zaliczenie projektu wymyśliłem sobie wykonanie właśnie obrotomierza, do 125p, ale na LCD, zawsze mnie wkurzały jakiekolwiek regulacje bez znajomości w miarę dokładnych obrotów, a że słuchu typowo muzycznego nie mam, to wszystkiego nie usłyszę.

Troszku zagłębiałem wiedzy w googlu odnośnie elektroniki do obrotka, wersje różne, najróżniejsze padały, z przekaźnikiem, z tranzystorem. Mi prowadzący zaproponował dość prostą opcję - rezystor na wejściu sygnału z cewki WN, potem dioda prostownika, Zenerka do masy, a dalej tak samo kondensator. Tylko jak to będzie działać - nie mam pojęcia, dopiero będę próbował, chociaż boję się nieco, że z Atmegi uleci dusza... :/

Wynalazłem projekt jednego Rosjanina, Venator to się nazywało - cyfrowa deska ze... wszystkim do samochodu, efekt oszałamiający.

A co do programowania - jak ktoś zna C++ to poradzi sobie z C, to samo, tylko trochę inne Wink.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-01-2014 17:43:00 przez jurek_j.)
20-01-2014 17:41:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #146
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
(20-01-2014 13:01:27)Romet drajwerV2 napisał(a):  Oj tam oj tam bascom zły nie jest Big Grin on jest dużo gorszy :F
Jeśli juz ogarniesz ten układ formujący impulsy to podzielisz sie schematem?
Bo dostepu do oscyloskopu nie mam a na ślepo to będzie katorga jak coś nie będzie chciało działac tak jak powinno.

[quote="kokosek"]Co do tych mikroprocesorów mógłbyś coś konkretniej powiedzieć? o technice programowania? i w czym jest to pisane? oraz jak inicjujesz to dla procesora?

Piszę w C, w środowisku Eclipse. Skompilowany program wysyłam ze środowiska przez odpowiednio skonfigurowany AVRDude. Wszystko odbywa się na Linuksie, ponieważ jest to mój główny system, którego używam na codzień od dobrych kilku lat. Z tą inicjacją nie wiem za bardzo o co Ci chodzi ;] Natomiast, co do języka, jeżeli C++ nie sprawia Ci problemów, to nie widzę powodu, żeby z C miało tak być. Co innego jakbyś programował w Delphi/Pascalu, wtedy trudniej się przesiąść na C (wiem po sobie, bo od Pascala, potem Delphi zaczynałem).

jurek_j napisał(a):Mi prowadzący zaproponował dość prostą opcję - rezystor na wejściu sygnału z cewki WN, potem dioda prostownika, Zenerka do masy, a dalej tak samo kondensator. Tylko jak to będzie działać - nie mam pojęcia, dopiero będę próbował, chociaż boję się nieco, że z Atmegi uleci dusza... :/

Pomysł dobry, ale ja to widzę trochę inaczej. Sterowanie poprzez transoptor. Impulsy podajesz na transoptor, a on sam podaje impulsy na port procesora (w jaki sposób, to już zależy od konfiguracji). Dużo bezpieczniejsze moim zdaniem. Co do zliczania impulsów, to nie wiem czy już masz pomysł, ale jeśli nie, to z tego co wiem dobrze jest liczyć czas między impulsami (tutaj przydają się przerwania), a wynik później uśredniać, po czym przekazywać dalej na wyświetlacz.

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2014 01:02:20 przez BigSoft.)
21-01-2014 00:58:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
kokosek Offline
Минск 125
*


Liczba postów: 1,639
Imię: Eryk
Skąd: Łódzkie
Pojazd: Inny
Post: #147
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Inicjujesz chodziło mi o instalowanie go na procesorze. Procesor ma wbudowaną mini pamięć czy jest ona zasysana?
Pomyślę coś nad tym bo ta wiedza może się bardzo przydać

Moje Prace Smile

Simson S51 - Kokosek

Wyprzedaż u Kokoska!
21-01-2014 01:20:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #148
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
kokosek napisał(a):Inicjujesz chodziło mi o instalowanie go na procesorze.
Skompilowany program wysyłany jest z komputera do odpowiedniego programatora, który następnie zapisuje dane do pamięci flash procesora.

(21-01-2014 01:20:40)kokosek napisał(a):  Procesor ma wbudowaną mini pamięć czy jest ona zasysana?

Zasysana?! best Procesor ma wbudowaną pamięć, a ile i jaką, to już zależy od konkretnego układu. Wpisz sobie w google np "atmega8 datasheet". Odpal pełną wersję noty (ponad 100 stron) - miłej lektury :F

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2014 01:50:09 przez BigSoft.)
21-01-2014 01:48:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
jurek_j Offline
Technik
*


Liczba postów: 838
Imię: J
Skąd: FGW
Pojazd: Romet Kadet
Post: #149
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Eclipse... Dwa semestry na to zmarnowane, kiepskiego dydaktyka mieliśmy, jedne co pamiętam z zajęć to pisane ciętych komentarzy na fotoblogach słit szesnastek i innych siedemnastek... Ech...

Zliczanie impulsów właśnie w mniej więcej taki sposób mam rozwiązane. Znaczy się mam kod, tylko jeszcze nie do końca go rozumiem, za dużo naraz się dzieje Smile.
24-01-2014 09:57:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #150
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
jurek_j napisał(a):Eclipse... Dwa semestry na to zmarnowane, kiepskiego dydaktyka mieliśmy, jedne co pamiętam z zajęć to pisane ciętych komentarzy na fotoblogach słit szesnastek i innych siedemnastek... Ech...

Samemu też można to ogarnąć. Konfiguracja środowiska i wgranie do procesora pierwszego programu zajęła mi kilka minut, także nie ma źle Smile

Moim zdaniem lepsze od Atmel Studio, działa na Linuksie, więc niczego mi więcej nie potrzeba Smile

citroen-XM.pl
25-01-2014 21:13:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Motorynka M3 by Decuu
Ostatni post: romek
Dzisiaj 07:40:12
» Odpowiedzi: 65
» Wyświetleń: 16142
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: Dawid22
Dzisiaj 01:37:32
» Odpowiedzi: 44
» Wyświetleń: 5617
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: FranXXpl
Dzisiaj 00:58:57
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 262
Remont Silnika
Ostatni post: marcin1479
Wczoraj 23:48:14
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 52
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 13:49:48
» Odpowiedzi: 33
» Wyświetleń: 10010
Ogar 200 Romka '84
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 08:24:48
» Odpowiedzi: 117
» Wyświetleń: 12921
Problemy z komarkiem
Ostatni post: Dawdzio
17-04-2024 21:06:07
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 273
Szum sprzegła
Ostatni post: elmer
17-04-2024 15:08:37
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 2381
jaki to model roweru zzr?
Ostatni post: beta1989
16-04-2024 22:56:39
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 192
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: Bob_Harley
16-04-2024 22:44:05
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 317
Remont silnika 019
Ostatni post: michanio91
16-04-2024 19:39:41
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 1114
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
15-04-2024 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5764
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
15-04-2024 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 497
Mesko Nimfa
Ostatni post: romek
15-04-2024 16:44:47
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 2274
Witam
Ostatni post: romek
15-04-2024 11:51:27
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 313

Reklama