Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Przełączanie biegów i sprzęgło - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+---- Dział: Romet Komar (/forumdisplay.php?fid=136)
+---- Wątek: Przełączanie biegów i sprzęgło (/showthread.php?tid=7854)



Przełączanie biegów i sprzęgło - Artur - 26-09-2012 22:08:29

Tak mnie zastanawiał ten zgrzyt w skrzyni, kiedy wrzucam jedynkę (z postoju). Z odnalezionych informacji wywnioskowałem, że musi sobie letko zgrzytnąć Wink Jest to prawdą?
Drugie pytanie - jak wrzucę jedynkę (na wyłączonym silniku) i wcisnę sprzęgło, to gdy chcę się odepchnąć to trzyma mi na biegu. Dopiero po chwili sprzęgło tak jakby zaskakuje. Jest to normalne?
Kolejne pytanie - gdy pędzę i nagle zahamuję (nie "awaryjnie", tylko np. przed skrzyżowaniem chcę się zatrzymać), to powinienem po kolei redukować biegi czy na sprzęgle dojechać do skrzyżowania i dopiero wtedy zmienić na luz/jedynkę?


RE: Przełączanie biegów i sprzęgło - barcelxxl - 26-09-2012 22:13:48

Zgrzyta przez wyrobione sprzęgło i dlatego też nie chce ci zaskakiwać jak to napisałeś.
Co do skrzyżowania to lepiej dojechać na 2 i na skrzyżowaniu przy małej prędkości zredukować na 1.


RE: Przełączanie biegów i sprzęgło - Artur - 26-09-2012 22:28:26

Czyli redukować - bo z trójki na dwójkę, a potem na jedynkę - tak mówisz?
A sprzęgło trochę mnie martwi - bo w Jawowskich silnikach pokomplikowane trochę... sprężynki jakieś porobili...


RE: Przełączanie biegów i sprzęgło - Marwerick - 28-09-2012 18:46:03

no najgorsze są segery a na spręzynki w sprzegle to niektórzy mają klucz-patent na nie
tu text z innego forum skopiowany:

wez jakiś cienki płaskownik przetnij w nim rowek na grubość tego bolca od kosza płaskownikiem dociągasz sprężyne w dół zakładasz na bolec podkładke i zabezpieczenie musisz użyć trochę siły

albo tak :
http://images43.fotosik.pl/326/dee27e8b226ab2d6med.jpg


RE: Przełączanie biegów i sprzęgło - Latos - 28-09-2012 19:12:57

ja tam bym dojeżdżał na sprzęgle albo luzie, bo bez gazu na biegu jak się toczy to nie ma smarowania, a wiesz chyba po co się leje olej do benzyny...