Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Cewka i sprawy pochodne - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+---- Dział: Romet Komar (/forumdisplay.php?fid=136)
+---- Wątek: Cewka i sprawy pochodne (/showthread.php?tid=7029)



Cewka i sprawy pochodne - Artur - 23-08-2012 09:48:01

Mam parę pytań dotyczących działania cewki Smile
Jak działa ten kabel od gaszenia? Z cewki kabel wysokiego napięcia wychodzi do świecy, świeca do masy. Cewka też jest połączona z masą. Kabel gaszenia idzie od cewki do masy (gdy motorek ma zgasnąć). Tym samym wyjściem cewka połączona jest z przerywaczem, który "podłącza" cewkę do masy. Więc kabel gaszenia tak jakby blokuje przerywacz w pozycji zamkniętej. Czyli jak to "usuwa" tę iskrę?
I drugie pytanie - co by się stało, gdyby rozłączyć cewkę z przerywaczem? Nie byłoby iskry czy coś by raczej zepsuło?


RE: Cewka i sprawy pochodne - kw112 - 23-08-2012 09:52:35

gdyby rozłączyć cewkę z przerywaczem to nie było by iskry, ten kabel co idzie do gaszenia on idzie do masy, jak chcesz zgasić silnik to przełączasz stacyjkę i przez kabel tak jakby idzie prąd który jest potrzebny do iskry i iskra się traci
nie wiem czy mnie zrozumiałeś bo nie wiem jak to dokładnie opisać.


RE: Cewka i sprawy pochodne - Artur - 23-08-2012 10:11:36

Czyli ten kabel gaszenia działa tak, jakby wystąpiło przebicie na masę? W takim razie, dlaczego kabel do świecy jest taki gruby, a ten od gaszenia taki cieńki?

Brak przerywacza to brak iskry. Ale cewka się w żaden sposób nie uszkodzi?


RE: Cewka i sprawy pochodne - Irek - 23-08-2012 10:34:51

Gaszenie działa prosto, przewód podłączony od przerywacza po przełączeniu stacyjki na określoną pozycje zwiera z przewodem idącym do masy i silnik gaśnie, iskry nie ma gdyż obwód jest zwarty do masy, proste.

Dlaczego przewód W/N jest taki gruby ? Chwilowe, skokowe napięcie w fajce przy wyładowaniu iskry dochodzi do 10 000 V i stąd musi tak być. Do gaszenia wystarczy cieniutki, on jest po to tylko aby doszło do zwarcia


RE: Cewka i sprawy pochodne - Artur - 23-08-2012 11:45:12

Aaaa! I teraz mi się już rozjaśniło Wink
A jak sprawa z przerywaczem?


RE: Cewka i sprawy pochodne - Łukasz S. - 23-08-2012 13:28:24

Czas otwarcia przerywacza to inaczej czas ładowania cewki WN, brak przerywacza - brak iskry.


RE: Cewka i sprawy pochodne - Artur - 23-08-2012 13:32:16

To rozumiem. Pytam się tylko, czy brak przerywacza nie wpływa negatywnie na cewkę.
Można by na tej podstawie zrobić dodatkowy wyłącznik-stacyjkę. Wtedy odcięcie kabli od silnika nic nie da Wink


RE: Cewka i sprawy pochodne - Romet Ogar 205. - 30-09-2012 17:22:45

"Do gaszenia wystarczy cieniutki, on jest po to tylko aby doszło do zwarcia"
A czy moge założyć przełącznik który będzie łączył kabel gaszenia z masą przez jakiś czas np. na postoju, kiedy jestem w szkole, ogarek stoji na parkingu i nie wiem co sie z nim dzieje. Bez żadnego przełącznika czy stacyjki każdy może go zapalić.


RE: Cewka i sprawy pochodne - Artur - 30-09-2012 18:42:52

Ale stacyjka jest w lampie i jest przełącznikiem Wink Przynajmniej fabrycznie.