Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Skrzynia biegów 023 - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Skrzynia biegów 023 (/showthread.php?tid=54498)



Skrzynia biegów 023 - oskar2 - 13-01-2024 21:51:58

Witam,
Mam problem z silnikiem 023 po społowieniu karterów
Biegi są luz jest ale po skręceniu śrub od karterów jest 1 i 2 ale nie ma luzu co to może być?
Dodam jeszcze że po skręceniu jedynka bardzo ciężko chodzi.


RE: Skrzynia biegów 023 - Norweski Zomowiec - 14-01-2024 14:59:35

witam
No to teraz rozbieraj silnik, wyciągnij wał z karterów (o ile jest), zobacz czy czegoś nie brakuje lub rzuć zdjęcia skrzyni jak składasz - i teraz tymczasowo składaj silnik bez wału aby sprawdzić, czy biegi wchodzą po skręceniu karterów. Po wszystkim sprawdzeniu DOPIERO wsadzaj wał i skręcaj cały silnik


RE: Skrzynia biegów 023 - arturwietnamczyk - 14-01-2024 21:10:21

Według mnie ścisnęło wałek zdawczy z wałkiem głownym, prawdopodobnie zastosowałeś cieńszą uszczelkę albo dałeś podkładki dystansowe przed łożysko wałka zdawczego, lub założyłeś nowy wałek główny który ma inne wymiary niż oryginalny (przerabiałem to)


RE: Skrzynia biegów 023 - oskar2 - 14-01-2024 21:50:37

(14-01-2024 21:10:21)arturwietnamczyk napisał(a):  Według mnie ścisnęło wałek zdawczy z wałkiem głownym, prawdopodobnie zastosowałeś cieńszą uszczelkę albo dałeś podkładki dystansowe przed łożysko wałka zdawczego, lub założyłeś nowy wałek główny który ma inne wymiary niż oryginalny (przerabiałem to)

Ściągnołem podkładkę z wałka wałek zdawczy dałem org i dalej nic próbowałem nawet na dwóch uszczelkach i dalej nic.
Może to być wina karterów?


RE: Skrzynia biegów 023 - Motokamel - 14-01-2024 23:46:57

Nic nie napisałeś czy wcześniej ta skrzynia działała i czy zmieniałeś coś w niej ?
i czy kartery masz z jednej pary, czy kombinowane ?
Może być tak, że gniazda nie są idealnie w osi i po osadzeniu w nowych łożyskach jest większe tarcie przekoszonych wałków głównego i zdawczego. Jeżeli na starych łożyskach działało to można spróbować na łożyskach z zwiększonym luzem np C3


RE: Skrzynia biegów 023 - oskar2 - 15-01-2024 00:01:10

(14-01-2024 23:46:57)Motokamel napisał(a):  Nic nie napisałeś czy wcześniej ta skrzynia działała i czy zmieniałeś coś w niej ?
i czy kartery masz z jednej pary, czy kombinowane ?
Może być tak, że gniazda nie są idealnie w osi i po osadzeniu w nowych łożyskach jest większe tarcie przekoszonych wałków głównego i zdawczego. Jeżeli na starych łożyskach działało to można spróbować na łożyskach z zwiększonym luzem np C3

Wcześniej skrzynia biegów działała tyle że był prawy karter od 023 a lewy od silnika z biegami w ręce
kartery nie do pary tylko na pierwszy rzut oka wszędzie się ładnie pokrywają i są proste
Łożyska nowe tulejki mosiężne stare
Ewentualnie jednej rzeczy wcześniej nie widziałem czyli że nie ma tulejek ustalających to ma jakiś wpływ?


RE: Skrzynia biegów 023 - Dawdzio - 15-01-2024 00:03:11

Jak kartery masz nie do pary to nic dziwnego, że to nie chce działać jak powinno.


RE: Skrzynia biegów 023 - oskar2 - 15-01-2024 00:04:50

(15-01-2024 00:03:11)Dawdzio napisał(a):  Jak kartery masz nie do pary to nic dziwnego, że to nie chce działać jak powinno.

A są jakieś sposoby żeby je dopasować do siebie jeżeli to jest problem?


RE: Skrzynia biegów 023 - Dawdzio - 15-01-2024 00:06:24

Prościej i taniej będzie znaleźć odpowiednie.


RE: Skrzynia biegów 023 - Motokamel - 15-01-2024 00:27:47

Proces produkcyjny karterów polega na tym, że brało się i składało parę odlewów i następnie wykonywało gniazda pod łożyska. Dzięki temu wszystkie pary gniazd były w jednej osi. Biorąc katery z różnych par możesz mieć szczęście i wszystko będzie pasować, lub jak u Ciebie że drobne przesunięcie gniazd powoduje problem.
Tak jak napisał Dawdzio taniej i lepiej zdobyć kartery z pary niż szukać kogoś kto będzie miał wiedzę i narzędzia do tego żeby to poprawić


RE: Skrzynia biegów 023 - romek - 15-01-2024 09:40:21

A na grupkach i tak napiszą że można używać różnych karterow bo to tylko Romet... Tongue ale ciekawe że wcześniej działało, chyba że ktoś złożył na wywalonych łożyskach