Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet Motors (/forumdisplay.php?fid=228)
+--- Dział: RM - Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=231)
+--- Wątek: Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany (/showthread.php?tid=54437)



Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - pawelosin - 24-11-2023 08:32:53

Mam pytanie dotyczące silnika 017. Kupiłem Rometa Polo z niesprawnym silnikiem, prawie kompletny, ale trochę pokombinowany, min.: wymieniony wodzik na gwintowany, bez automatu zmiany biegów i bez sprężyny startera. Patrząc po wałku startera, sprężyna powinna być zewnętrzna, chociaż wiem że wychodziły te silniki również w wersjach ze sprężyną wewnętrzną (sam mam taki przy Pegazie 750). Pytanie jest czy na podstawie zdjęcia da się określić czy jest to wersja z zewnętrzną czy wewnętrzną sprężyną startera? Może ktoś wcześniej razem z wodzikiem wymienił też wałek startera. Czy oprócz otworu w lewym kraterze pod sprężynę kratery w tych wersjach różnią się czymś jeszcze? U mnie ten otwór jest, ale wydaje się nieoryginalny, bo po pierwsze jak mi się wydaje jest zbyt duży (średnica 6mm) a po drugie zbyt daleko od wałka startera.

https://imagizer.imageshack.com/img924/9072/mNfOfB.jpg


RE: Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - romek - 24-11-2023 08:40:33

Masz lewa pokrywę do niego ? Fakt mogła być wymieniona, lecz z tego co pamiętam dla silników ze sprężyna zewnętrzna wycięcie na kopniak było większe


RE: Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - pawelosin - 24-11-2023 08:51:49

Właśnie pokrywa ma małe wycięcie. Na pewno nie da się jej założyć jeśli będzie założona sprężyna.


RE: Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - Debesta - 24-11-2023 22:42:03

Oj tam. Co się Pan czepiasz tego silnika. Przychodzi mi do głowy że werdykt poznasz jak zajrzysz do środka karterow, czy są widełki ustalające jarzmo zabieraka walka. Chyba że wszystkie silniki mieli te widełki?


RE: Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - romek - 25-11-2023 08:36:21

Ja mam taką teorię że w momencie wprowadzenia do produkcji 023 zunifikowano części (kartery, wałek, sprężyna) w obydwu silnikach ale to tylko moja teoria


RE: Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - pawelosin - 28-11-2023 08:26:01

Nie byłoby problemu gdyby dało się zapiąć zewnętrzną sprężynę. Czy w środku kratery są inne dla wersji ze sprężyną wewnątrzną? Dziś go rozłożę i zobaczymy co tam jest.


RE: Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - pawelosin - 18-12-2023 07:49:29

Po rozłożeniu obydwu silników widać, że jest dodatkowo różnica w mocowaniu koła pośredniego.

Silnik ze sprężyną wewnętrzną



Silnik ze sprężyną zewnętrzną




RE: Silnik 017 oryginał czy zmodyfikowany - Debesta - 19-12-2023 20:46:53

To moja poprzednia wypowiedź była głupia, bezsensowna i tak dalej no i przepraszam za tą wypowiedź.