Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Duże napięcie Stella - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: Duże napięcie Stella (/showthread.php?tid=52011)



Duże napięcie Stella - matizeczek12 - 14-04-2021 22:11:36

Witam,

Posiadam motorynke stelle 757.1 i mam taki problem, że orginalnie napięcie w instalacji powinno wynosic 6V a po zmierzeniu manometrem na wolnych obrotach jest 12V a po dodaniu gazu dochodzi nawet do 35V. Czy jest wśród nas ktoś kto się zna na elektryce i mógł by podpowiedzieć ? czy może ktoś miał podobny problem ?
Stella posiada zaplon bezstykowy.
Poniżej schemat mojej instalacji elektrycznej.
http://jacomoto.pl/stary/gfx/schematy/schemat756.1.jpg


RE: Duże napięcie Stella - wariator - 14-04-2021 22:50:38

Manometrem to dokonuje się pomiaru ciśnienia natomiast napięcie mierzymy voltomierzem. Ale do rzeczy, czy pomiar napięcia robiony był pod obciążeniem? Jeżeli bez obciążenia to takie wartości mogą się pojawić.


RE: Duże napięcie Stella - matizeczek12 - 15-04-2021 17:06:59

Chodziło mi o multimetr tylko słownik poprawił w telefonie.
Pomiar byl robiony na włączonych światłach choć mierzyłem w tylnej łamie jak nie było żarówki w przedniej i w przedniej lampie jak wszystkie żarówki były wyjęte.


RE: Duże napięcie Stella - wariator - 15-04-2021 20:26:29

Ciężko się połapać w tym co napisałeś. Zaprzeczasz jednak sam sobie - jak mogłeś zrobić pomiar na włączonych światłach skoro wyjęte były wszystkie żarówki facepalm???
Zmierzyłeś po prostu wartość generowanego napięcia bez obciążenia stąd takie wskazania, zwłaszcza jeżeli posługujesz się miernikiem cyfrowym a nie analogowym. Zrób pomiar pod obciążeniem a będzie on miarodajny.


RE: Duże napięcie Stella - matizeczek12 - 15-04-2021 22:04:12

Ok, jutro tak zrobię mam nadzieje, ze to pomoże.


RE: Duże napięcie Stella - matizeczek12 - 16-04-2021 17:16:06

Zrobiłem tak jak mówisz i napięcie jest poprawne. Dzięki za pomoc