Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Problem z tylnią żarówką. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: Problem z tylnią żarówką. (/showthread.php?tid=50503)



Problem z tylnią żarówką. - piterkolins - 28-04-2020 21:44:42

Witam. Mam problem z tylnią żarówką do romecika. Mianowice założoną mialem 12v 5w i mi spaliło ją dwa razy. Z przodu mam założoną 12v 15w I narazie jest ok
Co to może być?
I jeszcze jedno pytanko do was, cewki się nie męczą przy żarówkach 12v? Przecież Iskrownik wytwarza 6v.
Silnik dezamet 017.


RE: Problem z tylnią żarówką. - seler1500 - 28-04-2020 23:40:57

Iskrownik nie wytwarza 6V, to jego napięcie znamionowe, ale napięcie jałowe jest wyższe, dopóki moc się zgadza i nie szalejemy z napięciem jak 24V to wszystko śmiga. Pali pewnie przez słabe styki w instalacji (przednia żarówka), jak tam na chwilę rozłączy, napięcie bardzo szybko rośnie (na czas rozłączenia).


RE: Problem z tylnią żarówką. - milosz.rkm@wp.pl - 18-05-2020 10:12:51

Przeczyść styki i bedzie ok. Może być problem tego pokroju, że w momencie jak którykolwiek styk odcina na chwile przepływ prądu jest gwałtowny skok napięcia.Kilka takich skoków może uszkodzić żarówkę. Napięcie 6V to napięcie wypadkowe średnie tj takie jak powinno tam być.Jednak Rzeczywise napięcie da sie zmierzyć tylko oscyloskopem ale chyba to nie jest warte zachodu.


RE: Problem z tylnią żarówką. - kaarol116 - 18-05-2020 23:17:02

Nie przełączaj świateł zbyt często, a jeśli to robisz to na niskich obrotach, wtedy żarówka z tyłu nie dostaje takiego chwilowego ładunku i dłużej pożyje.