Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Po godzinach (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Dział: Hydepark (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Wątek: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie (/showthread.php?tid=49947)

Strony: 1 2


Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Dawdzio - 13-01-2020 17:38:06

Poszukuję śrub montażowych do starej, polskiej, trzydrzwiowej szafy wyprodukowanej ok. 1960 roku. Problem w tym, że nawet nie wiem czego szukam. Ktokolwiek miałby takie śruby lub choć szafę, żeby wykręcić i obfotografować śrubę niech się odezwie, będę wdzięczny za jakikolwiek kierunek.

Tak wygląda szafa (zdjęcia z internetu):



Od wewnątrz na podstawie i szczycie są blaszki z gwintem (M8 wchodzi z delikatnym luzem, M10 nie mieści się, M9 póki co nie posiadam; pomiar suwmiarką otworu ok. 7,6-8mm). Na ścianach są kątowniki z otworem.



RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - gabriel0 - 13-01-2020 20:20:13





Ja mam take. Średnica 4mm. Innch w mojej szafie nie ma.
Szaf raczej nikt nie skręcał na śruby. Wydaje mi się że to wkręty wszędzie będą u ciebie, albo tak wytłuczone 8-mki.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Dawdzio - 13-01-2020 20:56:48

Ty masz późniejszą, na zamki. Mam takie biurko, świetna rzecz.
Ona ma drewniane wpusty na całej dlugości ściany, śruby są tylko po jednej na koniec żeby nie dało się przypadkiem "złożyć" szafy.
M8 niby się wkręca, ale przy użyciu niewielkiej siły pozwala się wyciagnąć bez wykręcania. To nie to.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - JGNZM - 13-01-2020 21:35:03

Nie ma tam przypadkiem jakiegoś calowego gwintu? Teoretycznie nie ma gwintów w tym rozmiarze ale jeszcze pozostaje kwestia pomiaru. Na pewno jest gwint o zarysie trójkątnym? I druga sprawa to przydałoby się zmierzyć to sprawdzianem do gwintów, żeby sprawdzić czy to na pewno jest gwint metryczny


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Texas Ranger - 13-01-2020 22:59:20

Jak nie znajdziesz, to wkładaj zapałkę w otwór i będzie siedzieć ciasno.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - ananas - 13-01-2020 23:08:14

Ja bym rozwiercił i nagwintował na M10.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Dawdzio - 14-01-2020 00:53:20

Calowego? Zabij, nie wiem. W sumie jeśli dobrze pamiętam to jest z 1957 roku, diabli wiedzą co sobie wtedy wymyślili. Wygląda jak... gwint. Co tu dużo mowić. Koń jaki jest... :F
Jutro, o ile tylko mi to nie wyleci, postaram się przyjrzeć mu bliżej. Sprawdzianem do gwintów niestety nie dysponuję, a nie wykonuję tak zaawansowanych prac, żeby mógł przydać mi się w najbliższej przyszłości.

Zapałka trochę lipa, przy wkręcie w drewno tak, ale tu idzie w metal. Rozwiercać też bym nie chciał, jednak to jest rozwiązanie fabryczne i może kiedyś trafi sie co trzeba. W ostateczności dorobię takie blaszki, ale pod gwint M8 i zastosuję normalne śruby. Miałem nadzieję, że to nie jest takie niedostępne, a jedynie nie umiem nazwać tego, czego szukam.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - JGNZM - 14-01-2020 02:08:03

Przede wszystkim musimy wiedzieć czego szukać, sama średnica nam nic nie da. Najlepiej byłoby zmierzyć śrubę dobrą suwmiarką, sprawdzić skok gwintu. Jeśli przy sprawdzianie zarys gwintu będzie inny, nie będzie pasował jeśli chodzi o kształt, to znaczy, że to jest gwint calowy. Metryczny ma kąt 60*, calowy 55*. Przyjrzyj się czy to aby na pewno jest gwint trójkątny. Zmierz śrubę, nie otwór najlepiej.
Ale teoretycznie to może być M9, bo wymiar się zgadza, jeśli mierzyłeś otwór.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Dawdzio - 14-01-2020 13:06:08

Wiadomo, pomiar śruby najlepszy, problem w tym, że nie mam ani jednej i raczej nieprędko się to zmieni (ponoć gdzieś są...). Patrzyłem już nawet na sprawdziany do gwintów, ale nawet jak wejdzie w otwór to niewiele zobaczę. Popytam za śrubą M9, ale chyba najprościej będzie jednak dorobić ten element na nowo pod jakiś standardowy gwint.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Jaca - 14-01-2020 13:13:10

Wiem czego szukasz, mam tego typu szafe.
Śruba z gwintem o dużym skoku na moje oko 2mm.
Raczej nie trapezowy.

Zrobiłem zdjecia, wrócę do domu to postaram się wrzucić z innego serwera sa za duże na forumowe normy

Jakies zmniejszone
Jednak trapezowy
http://chlopcyrometowcy.pl/hosting/imageup/53498_IMG_20200114_110728_1CS.jpg


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Dawdzio - 14-01-2020 13:50:34

Miałbyś może możliwość mi ją zwymiarować? Szczególnie ten gwint. Może miałbym jak to dorobić, ale musiałbym wiedzieć co chciałbym osiągnąć.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Jaca - 14-01-2020 16:44:34

Postaram się wieczorem być może okolo 20 dopiero.


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - bartosz1907 - 14-01-2020 20:03:50

jest taki sklep w Krakowie na ul.Centralnej ( wcześniej był na Bajecznej ), tam czasami zaopatruję się galanterię do starych mebli, powinni wiedzieć wszystko na ten temat - Domex Centralna 41A,


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Jaca - 14-01-2020 23:23:58

Poszło na @


RE: Śruby do starej szafy - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - bartosz1907 - 15-01-2020 20:47:17

nie doszło nic, pisz prosze na dtr555@wp.pl