Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Sprzęgło Dezamet bez oleju - działanie, żywotność, przeróbka - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Sprzęgło Dezamet bez oleju - działanie, żywotność, przeróbka (/showthread.php?tid=49446)



Sprzęgło Dezamet bez oleju - działanie, żywotność, przeróbka - Dawdzio - 25-08-2019 15:45:09

Czasem trzeba założyć jakiś dziwny temat.

Mam w głowie pomysł na pewien wynalazek z użyciem silnika produkcji Dezametu (S38/023/etc.). Odbiór mocy miałby następować bezpośrednio z wału za pomocą paska. Mogę dać koło pasowe sztywno na wał, ale później będę musiał wykombinować mechanizm pozwalający rozłączyć napęd bez gaszenia silnika (poprzez luzowanie paska, jak w pierwszych motocyklach). Zastanawiam się czy nie lepiej będzie dołączyć koło pasowe do dzwonka sprzęgła zamiast zębatki i używać oryginalnego rozwiązania zamiast tworzyć je od nowa. Problem w tym, że nie będzie możliwości zalania sprzęgła olejem (przypominam: odbiór mocy paskiem bezpośrednio z wału), przez co martwię się o żywotność takiego rozwiązania bez uprzedniego przerobienia sprzęgła. Zakładając, że sprzęgło na sucho nie będzie musiało odpowiadać za rozpędzanie dużego koła pasowego, a będzie stosowane jako załączanie napędu do już rozpędzonej wcześniej maszyny może nie będzie bardzo szybko padać.

Co o tym myślicie? A może macie jakieś pomysły?


RE: Sprzęgło Dezamet bez oleju - działanie, żywotność, przeróbka - grek132 - 25-08-2019 18:37:28

jeśli chcesz zasilać takim silnikiem jakąś maszynę to wyrzucenie sprzęgła nie jest mądrym pomysłem ponieważ dzięki przełożeniom zyskasz " moc " chyba że chodzi ci o same obroty .
jeśli ma to służyć do jakiejś maszyny i musi być pasek to myślałbym nad przerobieniem zębatki zdawczej pod pasek . W tedy masz sprzęgło silnik i skrzynie o jakimś przełożeniu


RE: Sprzęgło Dezamet bez oleju - działanie, żywotność, przeróbka - Dawdzio - 25-08-2019 19:17:52

Skrzynia jest zbędną komplikacją. Standardowo w tym celu stosuje się silnik z podkaszarek, zdecydowałem się na Dezameta tylko z racji sporej ilości używanych części, które posiadam (jeszcze by pochodziły, ale już zbyt zmęczone do użycia w dobrych karterach i motorowerze) oraz jego wad, które dla mnie w tym przypadku są zaletą. Rozruch całości może być ręczny, zależy mi na podtrzymaniu obrotów.

Ale część twojego pomysłu wykorzystam, bo to właśnie zębatka zdawcza będzie przerobiona pod pasek - co ciekawe wieloklin jest identyczny jak ten na wale. No chyba, że jednak uda się zachować sprzęgło.


RE: Sprzęgło Dezamet bez oleju - działanie, żywotność, przeróbka - grek132 - 25-08-2019 20:29:00

możesz sprecyzować do czego to będzie ?


RE: Sprzęgło Dezamet bez oleju - działanie, żywotność, przeróbka - Dawdzio - 25-08-2019 22:10:16

W sumie mogę.
Мотовелосипед, rower z silnikiem - podejście numer 24689 (a nuż tym razem coś wreszcie z tego wyjdzie).

Tym razem obrałem kierunek wschodni, wzór rosyjski, poziom zaawansowania o oczko wyżej niż rolka o oponę:


Napęd przez pasek, koło odbiorcze ze zwykłej rafki rowerowej. Nie pisałem, bo chciałem uniknąć zalewu dyskusji o innych rozwiązaniach przekazywania napędu, które odrzuciłem.


RE: Sprzęgło Dezamet bez oleju - działanie, żywotność, przeróbka - Jorginsson - 26-08-2019 09:02:31

"czasem trzeba założyć jakiś dziwny temat" - Smile
A chcesz wywalić skrzynię całkowicie? Kartery bez zmian? Kombinuj, za 20~30 lat ktoś znajdzie zdjęcia tego wynalazku i będą się głowić jak i my przy niektórych ulepkach, czy tak było fabrycznie, czy jakiś prototyp Smile