Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów (/showthread.php?tid=48520)



Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów - Mateuszp10 - 23-02-2019 21:47:34

Witam,
Ostatnio wziąłem się za komarka, więc pierwsza rzecz jaka była to poprawne złożenie silnika, był on nie kompletny(szczegóły). Problem leży w sprężynce od wybieraka, jak ją prawidłowo zamontować? Wszystko ok, tylko jedynki nie da się wrzucić, dużo siły trzeba użyć nawet, aby wrzucić luz (sprężynka była dorabiana, bo u mnie na mieście nie można było dokupić). Z góry dzięki za odpowiedzi. Big Grin


RE: Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów - Jestem Marek - 25-02-2019 22:15:23

Może twardość sprężyny nie taka jak deklaruje producent?


RE: Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów - Odrestaurator - 25-02-2019 22:36:31

Skoro sprężyna dorabiana to pewnie jest za twarda i złej długości, dlatego ciężko chodzi dźwignia. Najpierw sprawdź na oryginalnej sprężynie bo to prawdopodobnie to a jak nic się nie zmieni to będziemy dalej myśleć. Sprawdź jak biegi wchodzą bez sprężyny. Należało by też sprawdzić poprowadzenie linki, manetkę, przesmarować wszystko.


RE: Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów - Mateuszp10 - 26-02-2019 20:41:43

Problem rozwiązany silnik już w ramie


RE: Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów - Odrestaurator - 26-02-2019 21:28:55

Może napisałbyś co było rozwiązaniem problemu? pomogło by to innym w przyszłości z podobną niesprawnością.


RE: Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów - Mateuszp10 - 27-02-2019 13:17:26

Otóż pierwszy raz miałem do czynienia z owym silnikiem czyli ma wiedza o jego budowie była nie wielka. Na Internecie szukałem takiej sprężynki i wyskakiwały mi oferty do silników z biegami nożnymi, wiec wziąłem rozmiary i dorobiłem. Przyczyną braku możliwości wrzucenia jedynki było to iż po scisnieciu sprężynki wciąż tryby się nie schodziły.Po założeniu szerokiej miękkiej sprężyny jest git.


RE: Silnik s 38 problem ze skrzynią biegów - stqc - 27-02-2019 18:46:04

Bo proces projektowania sprężyny nie ogranicza soe do jej wymiarów. Byłoby to za proste. Jest to dosyć trudny i złożony proces samych obliczeń