Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera (/showthread.php?tid=48338)



Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - romet7678 - 26-01-2019 23:28:35

Witam, tak jak w temacie. Mam problem z kopniakiem a dokładnie z naciągnięciem sprężyny przez co kopniak nie odbija. Wkładam sprężynę w karter, zabezpieczam ją segerem i tym aluminiowym kołem. Od strony sprzęgła próbowałem też bez tej blaszki i metalowego zabezpieczenia od strony sprzęgła. Jak lekko ruszę starerem czuć opór, a gdy kopne to zatrzymuje się w miejscu np. połowie. Wałek startera się obraca, tłok pracuje. Ten drut od wałka startera jest ułożony w karterze. Kopniak cofa się dopiero jak będę nim pchał w lewą stronę. Sprężynę wymieniłem na nową i te zabezpieczenia z lewej i prawej strony.
Ktoś miał podobny przypadek ?


RE: Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - seler1500 - 27-01-2019 00:30:16

Jakie aluminiowe koło? Gdzie ono tam jest?

Naciąganie sprężyny jest banalnie proste. Zdejmujesz zabezpieczenia od strony sprzęgła, obracasz kopniakiem ok. 1 obrót w kierunku kopania i trzymając napiętą kopkę zakładasz zabezpieczenia.


RE: Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - romet7678 - 27-01-2019 05:29:57

Chodziło mi o to aluminiowe koło przy sprężynie. Owszem jest proste, tylko gdy robię twój sposób to po kopnięciu nie kopka się nie cofa. Nawet nie słychać naprężenia sprężyny. Wygląda to jak bym kopnął bez sprężyny i założył zabezpieczenia. Próbowałem bez tłoka i to samo, więc może wina leży po stronie sprzęgła lub w środku ?
Po przesunięciu tą nakrętką od automatu na wodziku biegi wchodzą, więc chyba wina nie leży po stronie skrzyni. Sprzęgło dobrze złożone, chciał bym się jeszcze dowiedzieć czy powinna się obracać to duże koło przekładni od strony sprzęgła, gdy obracam na luzie zębatką zdawczą.


RE: Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - bkrukl - 27-01-2019 11:52:07

Od 10:50 oglądaj

https://ru-clip.net/video/rXwZvBJL3MU/romet-sk%C5%82adanie-silnika-023-cz-2-3.html


RE: Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - Paweł123 - 27-01-2019 13:44:17

A nie pęknął ci ten ząbek co wchodzi do wałka. na sprężynie w środku jest taki ząbek może ci pęknął mi się tak stało. A czujesz w ogule opór jak naciągasz


RE: Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - romet7678 - 27-01-2019 15:39:42

(27-01-2019 11:52:07)bkrukl napisał(a):  Od 10:50 oglądaj

https://ru-clip.net/video/rXwZvBJL3MU/romet-sk%C5%82adanie-silnika-023-cz-2-3.html

Robiłem tak jak na filmie i po naciąganiu wałek startera się obraca a sprężyna się nawet nie naciąga tylko kopka staje w miejacu. Mogę ją obracać o 360 stopni i zatrzymać w dowolnym miejscu.

Paweł123
Nie czuje oporu, w którym dokładnie miejscu jest ten ząbek ?


RE: Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - Paweł123 - 27-01-2019 18:00:13

Sorki źle poczytałem w Komarku w s38(ostatnio mi pęknął ząbek i jakoś tak skojażyłem) jest ząbek w 023 sprężyna jest na zewnątrz Undecided
A wyślesz zdj sprężyny


RE: Silnik 023 - Problemy z naciągiem sprężyny startera - romet7678 - 03-02-2019 04:26:25

Dobra, miałem wczoraj trochę wolnego czasu i udało mi się sprawić aby ten kopniak odbijał. Obróciłem kopniak na pół obrotu i tą blokadę na połowie ustawiłem. Powinien być słyszalny naciąg sprężyny, ale ważne że odbija Smile Mam teraz inny problem. Mianowicie nie chce odpalić. Problem z regulacją gaźnika wykluczam gdyż jest dobrze ustawiony.
Zapłon mam cdi więc, kondensator i cewki też. Podstawkę ustawiałem na różne położenie fasolek i klin nie ścięty. Po obrocie magneta o 360 stopni słychać tłok. Pierścienie nowe. Kompresja jest, iskra niebieska. Wymieniałem głowicę i cylinder i to samo. Jakieś pomysły ?