Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Tłok - ZMD czy podróbka? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Tłok - ZMD czy podróbka? (/showthread.php?tid=47080)



Tłok - ZMD czy podróbka? - bzzxc - 20-07-2018 12:40:40

Witam, znalazłem u siebie w garażu tłok i nie wiem czy jest to oryginał ZMD. Ma napis ZMD we wnętrzu, ale gdzieś wyczytałem, że niektóre chyba Almoty taki mają. Na szczycie tłoka jest wybita litera N, nie wiem czy jest jakaś jeszcze, bo czubek jest pokryty nagarem. Wysyłam zdjęcia i proszę o pomoc w weryfikacji.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


RE: Tłok - ZMD czy podróbka? - Odrestaurator - 20-07-2018 16:23:57

To ZMD, a "N" u góry tłoka to zapewne strzałka, która wskazuje jak zamocować tłok (strzałką do wydechu).


Tłok - ZMD czy podróbka? - bzzxc - 20-07-2018 16:49:32

Dzięki wielkie, a gdzie są na tych tłokach zapisane oznaczenia grup selekcyjnych?

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


RE: Tłok - ZMD czy podróbka? - Odrestaurator - 20-07-2018 17:16:03

Na górze tłoka, a jak nie ma, to zmierz suwmiarką na dole tłoka.


Tłok - ZMD czy podróbka? - bzzxc - 20-07-2018 17:21:22

Dzięki, a wiesz może czy miałoby sens wsadzenie tego tłoka do używanego, nieszlifowanego cylindra ZMD o oznaczeniu NB? Nie zatrze się?

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


RE: Tłok - ZMD czy podróbka? - Odrestaurator - 20-07-2018 17:24:08

A jaki rozmiar ma tłok? jeśli nominalny, a cylinder też nominalny to będzie pasować, ale może być słaby bo tłok z pierścieniami nie dopasował się do cylindra (już używany).


Tłok - ZMD czy podróbka? - bzzxc - 20-07-2018 17:26:39

No właśnie mam jeszcze jeden taki sam tłok i nie wiem, który z nich był używany z tym cylindrem ZMD. Jest jakiś sposób na sprawdzenie tego? Porównać rozmiar czy coś.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


RE: Tłok - ZMD czy podróbka? - Odrestaurator - 20-07-2018 17:32:31

Jeśli oba były używane i są tego samego rozmiaru to tego nie sprawdzisz, cylinder możesz zmierzyć suwmiarką elektroniczną od dołu (tam nie ma tarcia pierścieni) jeśli oba rozmiary się zgadzają to możesz zakładać. Najczęściej i tak używane cylindry nie są demontowane bez powodu - prawdopodobnie jest już zużyty.


Tłok - ZMD czy podróbka? - bzzxc - 20-07-2018 17:43:18

Rozumiem, coś podziałam i napiszę jak to chodzi.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


RE: Tłok - ZMD czy podróbka? - damian94 - 20-07-2018 18:59:41

(20-07-2018 16:23:57)Odrestaurator napisał(a):  To ZMD, a "N" u góry tłoka to zapewne strzałka, która wskazuje jak zamocować tłok (strzałką do wydechu).

Strzałka to strzałka, a "N" to nominał. Brakuje jeszcze jednej litery A/B/C aby określić grupę selekcyjną (NA/B/C).


RE: Tłok - ZMD czy podróbka? - Odrestaurator - 20-07-2018 23:59:27

Najlepiej niech wyczyści denko tłoka i wszystko będzie wiadome, może coś jest słabo wybite zaślepione nagarem i nie widać dokładnie. Jeśli będzie to czyste N, to już przynajmniej wie, że nominał i nie musi mierzyć.


Tłok - ZMD czy podróbka? - bzzxc - 22-07-2018 22:46:36

Wszystko wymieniłem, moc praktycznie taka sama, vmax ten sam. Mam wrażenie, że kompresja nic się nie zmieniła, nie mam jak zmierzyć niestety. Najważniejsze, że tłok nie puchnie, jak ten z zestawu 60cm3, który posiadałem. Trochę niepokojących dźwięków, ale mam nadzieję, że wszystko się dotrze. Podsumowując, podmianę uważam za w pełni udaną. W dalszych planach mam szlif cylindra ZMD i kupno markowego tłoka pod szlif, ale to już inny temat. Dzięki wszystkim za pomoc, pozdrawiam.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


RE: Tłok - ZMD czy podróbka? - Odrestaurator - 23-07-2018 00:08:37

No i świetnie, najważniejsze że nie puchnie i idzie normalnie jeździć.

Skoro problem rozwiązany, to zamykać temat?


Tłok - ZMD czy podróbka? - bzzxc - 23-07-2018 00:42:17

Proszę bardzo Smile

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka