Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami (/showthread.php?tid=46484)



Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - Gustawo - 27-04-2018 00:42:03

Hej!
Czy znacie jakieś domowe sposoby na rozpołowienie silnika bez ściągacza (i nie mam ma myśli tutaj śrubokrętu, ale cywilizowane metody Wink )?
Bo muszę w moim simku s50 rozpołowić silnik (wymiana wałka od kopki) a nie mam ściągacza karterów i za chiny nie idzie takiego znaleźć (wszystkie ściągacze do simków są do s51).

PS: Przy okazji pytanko, czy korzystając z rozpołowionego już silnika warto wymienić pro forma coś jeszcze oprócz tego wałka, który jest do wymiany (jakieś łożyska, uszczelniacze...)?


RE: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - kaziq - 27-04-2018 07:24:42

Nie ma metody profesjonalnej i zgodznej ze sztuką bez sciągacza, należy dorobić odpowiedni przyrząd.


RE: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - Gustawo - 27-04-2018 12:22:51

ok, no szkoda..
a co do drugiej kwestii? czy korzystając z rozpołowionego już silnika warto wymienić pro forma coś jeszcze oprócz tego wałka, który jest do wymiany (jakieś łożyska, uszczelniacze...)?


RE: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - seler1500 - 27-04-2018 12:27:31

Jeśli robisz remont generalny wymienia się wszystkie łożyska, oringi, uszczelniacze pro forma.
Jeśli tego wymaga, również wał (regeneracja lub wymiana).
Nie wiem czy nie wymienia się też śrutów w skrzyni biegów, ale to chyba w M54x oraz M53x
Tarcze, przekładki sprzęgłowe, zużyte zębatki i wałki, zużyte tulejki (jeśli występują) i popychacz sprzęgła, ale nigdy przenigdy nowego, jeśli już to kombinacja najdłuższych wałeczków łożyskowych i kulek. Wiadomo, uszczelki, podkładka korka spustu oleju.


RE: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - plusminus - 27-04-2018 16:42:24

A jaki problem dorobić ściągacz? 30 minut roboty. Nie musi ładnie wyglądać, ważne, aby spełniał swoją rolę.


RE: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - kdudka - 27-04-2018 16:54:10

Lub kupić od plus minus'a cena nie wygórowana a porządne. Chyba że takich nie robi...


RE: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - Gustawo - 30-04-2018 12:35:19

żeby dorobić ściągacz też trzeba mieć odpowiednie narzędzia..


RE: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - Odrestaurator - 30-04-2018 13:10:35

(30-04-2018 12:35:19)Gustawo napisał(a):  żeby dorobić ściągacz też trzeba mieć odpowiednie narzędzia..

Czy ja wiem, jak nie masz spawarki to w blachach wywiercone otwory nagwintuj. Gwintownik 8zł uchwyt 20zł, nawet bez uchwytu od biedy byś dał radę.

wystarczy przecież dość gruba blacha z trzeba otworami (dwa do wkręcenia śrubek do silnika a trzecia napierająca na czop wału)


RE: Rozpoławianie silnika domowymi sposobami - Gustawo - 24-05-2018 00:35:22

ok dzięki Smile